Śmierć nurka na jeziorze Zbiczno

Śmierć nurka na jeziorze Zbiczno
Jezioro Zbiczno pomost w miejscowości Rytebłota

Wczoraj (22 października br.), na jeziorze Zbiczno położonym w województwie kujawsko-pomorskim miał miejsce śmiertelny wypadek nurkowy. Ofiara to 47-letni mężczyzna, mieszkaniec Brodnicy.

 

Około godziny 14:40 dyżurny w Brodnicy otrzymał zgłoszenie o zaginięciu nurka w jeziorze Zbiczno. Dwóch mężczyzn nurkowało w jeziorze Zbiczno, jeden z nich nie wynurzył się. Nurkowanie wykonywano z miejscowości Rytebłota z plaży przeznaczonej dla kajakarzy (czerwony trójkąt na mapie batymetrycznej poniżej).

 

Jezioro Zbiczno to najgłębsze jezioro Pojezierza Brodnickiego, w najgłębszym miejscu (tzw. głęboczek) ma 41,6 metrów. Średnia głębokość zbiornika to 11,7 metrów. Jezioro Zbiczno posiada dobrze rozwiniętą linię brzegową. Jednak szczególną uwagę zasługuje interesujące ukształtowanie dna. Zasadnicza część misy jeziornej, poza wypłyconymi obrzeżami, to ploso z  licznymi przegłębieniami. Natomiast stok misy jeziornej jest bardzo stromy.

 

Śmierć nurka na jeziorze Zbiczno
Jezioro Zbiczno mapa batymetryczna

Niestety nie wiadomo zbyt wiele o samym nurkowaniu, planie czy doświadczeniu nurków. Nie wiadomo w jakich okolicznościach i dlaczego doszło do rozdzielenia nurków.

 

Poszukiwania nurka rozpoczęto po przybyciu straży pożarnej. W działaniach poszukiwawczych brała udział Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG 1 Bydgoszcz. Do lokalizacji nurka wykorzystano sonar i ROVa. Dopiero około godziny 19:00 udało się odnaleźć, a następnie wydobyć ciało 47-letniego nurka. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

 

Tradycyjnie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Jego celem jest wyjaśnienie okoliczności oraz poznanie przyczyn śmierci 47-latka.

 

Dokładnie miesiąc temu (22 września br.) podczas próby zanurzenia na obiegu otwartym na głębokość 275 metrów w jeziorze Garda zginął 38-letni Wacław Lejko. Jest to już dziewiąty, znany nam, śmiertelny wypadek nurkowy Polaka w tym roku.

 

Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom nurka składamy najszczersze wyrazy współczucia.


 

 

Źródła:  KWP Bydgoszcz; bydgoszcz.eska.pl; brodnica.net; pomorska.pl; wedkuje.pl

Informacja o miejscu rozpoczęcia nurkowania została sprostowana po komentarzu Czytelnika. Serdecznie dziękujemy!

Podobne posty

2 Thoughts to “Śmierć nurka na jeziorze Zbiczno”

  1. lokales

    kropkę postawiliście w ośrodku wypoczynkowym Rytebłota,
    wypadek miał miejsce na plaży dla kajakarzy w miejscu oznaczonym czarnym trójkątem

    1. Ula

      Serdecznie dziękuję za informację. Sprostowałam już tę kwestię w artykule. Pozdrawiam, Ula

Leave a Comment