Śmiertelny wypadek podczas eksploracji jaskini Blue Hole Santa Rosa

Śmiertelny wypadek podczas eksploracji jaskiń Blue Hole Santa Rosa
Shane Thompson

Kiedy niemal dwa lata temu opisywałam wyjątkowe miejsce nurkowe jakim jest położony w Nowym Meksyku (USA) Blue Hole Santa Rosa nie przypuszczałam, że miejsce to jest równie niezwykłe jak niebezpieczne.

 

Z systemem jaskiń Santa Rosa związana jest tragiczna historia, która rozegrała się 40 lat temu. Dokładnie w 1976 roku, dwóch nurków – studentów z Uniwersytetu Oklahoma posiadających certyfikaty OWD (Open Water Diver) zapuściło się w labirynt korytarzy systemu jaskiń Blue Hole. Ciało jednego z nurków zostało wydobyte szybko, jednak odnalezienie drugiego zajęło 6 tygodni. Przez okres poszukiwań policja stanowa Nowego Meksyku zabezpieczała zbiornik. Tragedia oraz trudności związane z wydobyciem jednego z nurków przesądziły o podjęciu przez władze miasta Santa Rosa oraz policję stanową decyzji o zamknięciu wejścia do jaskini. Zamontowano dużą stalową kratę, na którą wysypano co najmniej dwie wywrotki skał tak by mieć pewność, że żaden nurek nie miał możliwości zapuszczenia w rozległe korytarze systemu jaskini Blue Hole Santa Rosa.

 

Śmiertelny wypadek podczas eksploracji jaskini Blue Hole Santa Rosa
Shane Thompson

Niestety historia sprzed 40 lat nie jest jedyną tragedią związaną z tym miejscem. Kilka dni temu nurkowy świat obiegła informacja o wypadku nurkowym jaki miał miejsce podczas eksploracji jaskini Blue Hole Santa Rosa. W dniu 26 marca br. podczas penetracji i kartowania korytarzy jaskini zginął doświadczony nurek Shane Thompson.

 

Celem nurkowań w jaskini było zmapowanie skomplikowanego systemu korytarzy. Nurkowanie otrzymali zezwolenie lokalnych władz na tego typu eksplorację. Prace nad stworzeniem mapy korytarzy były prowadzone przez zespół od 2013 roku. Niestety tym razem nie wszystko poszło zgodnie z planem…

 

Nurkowanie odbywało się na obiegu zamkniętym, z informacji pojawiających się na forach wynika, że był to rebreather Kiss Spirit. Wiadomo, że w eksploracji brał udział dwuosobowy zespół: 43-letni Shane Thompson oraz  Mike Young. Zespół znajdował się na głębokości około 55 metrów. Mike płynął jako pierwszy z nadzieją na odnalezienie komnat oraz otwartych korytarzy, które podobno były widziane 40 lat temu. Jednak trop był błędny. Shane znajdował się tuż za Mike’m, miał on pozostać tuż przed drugą restrykcją (oznaczona X na zdjęciu poniżej). Niestety z nieznanego powodu pokonał wymagający zacisk…

 

Trudno wskazywać, że powodem był spadek widoczności, bowiem od początku wizura w jaskini nie rozpieszczała nurków. Zespół pracował w bardzo ciasnych korytarzach usianych restrykcjami i choć mułu nie było dużo, to ze względu na ukształtowanie jaskini bardzo łatwo było o jego wzbudzenie. Od początku zadanie stojące przed nurkami było dużym wyzwaniem, które trzeba było wykonać często w warunkach zerowej widoczności. Obaj nurkowie mieli tego świadomość i akceptowali zagrożenie.

 

Santa Rosa Blue Hole przekroj jaskini
Przekrój jaskini Santa Rosa Blue Hole

Problemy pojawiły się  podczas wyjścia. Obu nurkom miejscami pozostało naprawdę mało przestrzeni. Lina poręczowa czasami pozostawała luźna a nurkowie zgubili ją nawet raz na chwilę. Ostatecznie po odnalezieniu poręczówki dotarcie do wyjścia wydawało się nie stanowić większego problemu. Jednak prawdziwą przeszkodą okazały się restrykcje (na zdjęciu obok oznaczone X). Niestety Shane pozostał w jaskini, nie przepływając przez najdalszy z zacisków. Najprawdopodobniej spanikował. Ciało zmarłego nurka zostało wydobyte kolejnego dnia. Ze względu na trudność restrykcji wydobyto jedynie ciało, a sprzęt – rebreather pozostał w miejscu tragedii.

 

Warto dodać, że Shane sam wcześniej pomagał w poszukiwaniach i wydobyciu ciał innych nurków. W 2005 brał udział w wydobyciu ciała Stevena Donothana, który został uwięziony podczas eksploracji wraku okrętu Yukon. Natomiast w 2012 roku zorganizował ekspedycję, której celem było odnalezienie ciała zaginionego nurka.

 

Zespół planuje przerwać kartowanie jaskini bowiem korytarze zostały odwzorowane w sposób zadowalający do głębokości 60 metrów. Ponadto dalsza eksploracja jaskini wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem dla nurków.

 

Ze względu na niebezpieczne i nieprzewidywalne środowisko grupa eksplorująca jaskinię Blue Hole Santa Rosa rekomenduje władzom państwowym jej zamknięcie. Nurkowie zagrodzili już znajdujące się na dnie Blue Hole wejście do systemu korytarzy, tak by żaden początkujący nurek nie zapuścił się w ten skomplikowany labirynt.


 

 

Źródła: Facebook; admfoundation.org;techtimes.com; scubaboard.com; nydailynews.com; santarosabluehole.com

Zdjęcia: Facebook


 

Zobacz także:

Blue Hole Santa Rosa Nowy Meksyk
Blue Hole Santa Rosa Nowy Meksyk
Ojciec z synem - ofiary Eagle Nest
Przyczyny śmiertelnego wypadku w jaskini Eagle Nest Sink

Podobne posty

Leave a Comment