Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko

Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko
Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko

Wczoraj w godzinach wieczornych na położonym w województwie zachodniopomorskim jeziorze Ińsko miał miejsce tragiczny wypadek nurkowy. Zginął 40-letni mężczyzna, mieszkaniec Szczecina.

 

Było to nurkowanie rekreacyjnej trzyosobowej grupy nurków. Nurkowanie wykonywane było w najgłębszej części jeziora Ińsko, zanurzenie przy boi opustowej prowadzącej na głębokość 40 metrów, do której nurkowie dopłynęli po powierzchni. Konfiguracja całego zespołu typowo rekreacyjna: pojedyncza butla oraz mokre skafandry z pianki neoprenowej.

 

W trakcie zanurzenia (prawdopodobnie na głębokości około 20 metrów) z powodu zasygnalizowania problemów przez jednego członka zespołu doszło do rozdzielenia nurków. Dwójka nurków (kobieta i mężczyzna) wynurzyła się, natomiast trzecia osoba kontynuowała zanurzenie. Nurkowie po wynurzeniu i powrocie po powierzchni do brzegu, poinformowali o zaginięciu nurka tamtejszą bazę nurkową.

 

Zgłoszenie o zaginięciu nurka na głębokości około 40 metrów wpłynęło do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie o godzinie 19:19. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie wysłane zostały jednostki pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej oraz grupy interwencyjnej WOPR z Ińska, w skład której wchodzą specjalistyczni nurkowie.

 

Sprawnie udało się odnaleźć, a następnie wydobyć mężczyznę na powierzchnię. W momencie przybycia służb ratunkowych mężczyzna znajdował się już na brzegu. Od razu przystąpiono do trwającej ponad godzinnę reanimacji. Niestety, nie udało się przywrócić funkcji życiowych mężczyzny, obecny na miejscu lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon. Wyjaśnieniem okoliczności wypadku zajmie się właściwa prokuratura.

 

Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom nurka składamy najszczersze wyrazy współczucia.


 

Oświadczenie Bazy Nurkowej Pro Divers w Ińsku umieszczone na Facebooku

Z przykrością informujemy że w dniu 03-08-2018 jedna z trójki osób korzystających z infrastruktury naszej bazy nurkując rekreacyjnie uległa wypadkowi . Około godziny 18:30 troje nurków zostało przewiezionych łódką do liny opustowej prowadzącej na głebokość 40m. Po kilku minutach nasz Divemaster spostrzegł, że dwóch nurków wynurzyło się na powierzchnię. Osoby które się wynurzyły nie wzywały pomocy, jedyne co to poinformowały, że doszło do rozdzielenia. Dwoje się wynurzyło a trzeci pozostał pod wodą.

 

Nasz instruktor podpłynął kajakiem do nurków na powierzchni i otrzymał od nich informację, że się rozdzielili następnie podpłynął do boji w celu sprawdzenia czy na powierzchni widać bąble. W tym samym czasie Divemaster i drugi Instruktor ubrali sprzęt i wyruszyli na poszykiwania pod wodą. Pierwszy instruktor cały czas obserwował powierzchnię czy zaginiony nurek się nie wynurzył. Po kilku minutach na powierzchni pojawił się zespół, który poszukiwał pod wodą zaginionego.

 

Divemaster otrzymał dyspozycję, że ma wezwać służby ratownicze i zasygnalizował to do osób będących na brzegu. W tym samym czasie został doholowaniem drugi Instruktor do liny opustowej na 40m i tam się zanurzył. Pierwszy z instruktorów w kajaku cały czas obserwowałem powierzchnię jeziora. Niespełna po 10 minutach drugi z instruktorów wynurzył się z poszkodowanym na powierzchnię. Pierwszy z instruktorów rozebrał poszkodowanego ze sprzętu a drugi z instruktorów przystąpił do wykonywania wdechów. W tym samym czasie podpłynął do nich ponton z ratownikiem WOPR, który przejął poszkodowanego i odstawił na brzeg. Na brzegu pojawili się inni nurkowie ratownicy oraz zespół WOPR.

 

Rozpoczęto akcję reanimacyją, która trwała do przyjazdu dwóch karetek. Następnie zespół medyczny przejął poszkodowanego. Łącznie reanimacja trwała około 1,5 godziny. Niestety mimo wysiłku wszystkich osób lekarz stwierdził zgon. Policja zabezpieczyła sprzęt nurkującego. Ze wstępnych oględzin sprzętu na powierzchni wynika, że automaty oddechowe były sprawne, BCB również, w butli znajdowało się 120 BAR zapasu powietrza. Poszkodowany posiadał certyfikat PADI, Deep Diver, jego partnerzy nurkowi posiadają certyfikaty PADI AOWD.Więcej informacji udzielimy w póżniejszym terminie.

 

Przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego.


 

 

Źródła: gs24.pl; WP; wiadomosci.gazeta.pl; własne; Facebook

Podobne posty

2 Thoughts to “Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko”

 1. pozdrawiam rc

  „Kurs nurkowania PADI DEEP Diver
  Dlaczego warto?

  PADI Open Water Diver (PADI OWD) okazało się, że nurkowanie jest kurs nurkowania Kurs nurkowania PADI DEEP DiverPo zakończeniu pierwszego kursu nurkowania głębokiego łatwiejsze i przyjemniejsze niż sądziłeś pierwotnie. Zaczynasz interesować się coraz głębszymi nurkowaniami, uczestniczysz w kursie PADI Advanced Open Water Diver (PADI AOWD), który rozszerza Twoje umiejętności nurkowe do głębokości 30 m. Ale wciąż myślisz o zanurzeniach głębiej i głębiej, o ekscytacji głębią wielkiego błękitu oraz eksploracji znajdujących się głębiej niż 30 m atrakcji podwodnego świata. Odkrywasz, że jest coś tajemniczego i ekscytującego w nurkowaniach głębokich, które interesują Cię coraz bardziej.

  Czego się nauczysz podczas kursu nurkowania PADI DEEP Diver?

  techniki nurkowania głębokiego do 40 m,
  nabędziesz doświadczenia w zakresie umiejętność planowania oraz organizacji nurkowań głębokich,
  PADI Advanced Open Water Diver (PADI AOWD) lub zaawansowany stopień nurkowy dowolnej organizacji,Kurs nurkowania głebokiego DEEP Diverzapoznasz się z problemami oraz ryzykiem nurkowań poniżej 30 m głębokości,
  poznasz sprzęt jaki jest potrzebny podczas wykonywania nurkowań na duże głębokości.
  Co jest Ci potrzebne?

  zaawansowany stopień nurkowy
  materiały szkoleniowe – otrzymasz w Centrum Nurkowym,
  logbook (książka/rejestr nurkowań) w celu zarejestrowania nurkowań, które poświadczy instruktor nurkowania,
  dwie fotografie.
  Jak długo trwa taki kurs?

  Jeden weekend.kurs PADI deep diver
  Co będziesz robić?

  Podczas programu kursu nurkowania PADI DEEP Diver wymagane obok teorii, wykonanie czterech nurkowań: dwa w zakresie 20-30 m oraz dwa w zakresie głębokości 30-40m.
  Podczas każdego nurkowania wykonasz ćwiczenia razem z Instruktorem nurkowania.
  Dlaczego warto?

  Po kursie nurkowania głębokiego PADI DEEP Diver będziesz mógł planować oraz nurkować do głębokości 40 m w parze z partnerem, który również posiada taki stopień wyszkolenia bez bezpośredniej asekuracji instruktora nurkowania.
  Otworzą się przed Tobą nowe możliwości nurkowania na głębokości, które do tej pory nie były dla Ciebie dostępne, a zarazem będziesz mógł zanurzyć się na ciekawych wrakach, nurkować przy ścianach, czy odwiedzić głębokie groty bez ich eksploracji.
  Kurs PADI nurkowanie głębokieKurs nurkowania PADI DEEP Diver jest zaliczany do grupy specjalizacji potrzebnych do stopnia PADI Master Scuba Diver (PADI MSD).
  Co potrzebujesz, aby spróbować?

  Minimalny wiek: 18 lat,
  Certyfikat PADI Advanced Open Water Diver (PADI AOWD).
  Cena: 590,00 PLN”

  „Po kursie nurkowania głębokiego PADI DEEP Diver będziesz mógł planować oraz nurkować do głębokości 40 m w parze z partnerem, który również posiada taki stopień wyszkolenia bez bezpośredniej asekuracji instruktora nurkowania.”

  „Poszkodowany posiadał certyfikat PADI, Deep Diver,” Nurkował sam. Wymagane nurkowanie w parze.

 2. Bartek S

  Ciekawe jest też czego nurkowie, którzy wyszli z tego nurkowania chcieli szukać na 40m mając stopnie AOWD.
  40m jak by to nie brzmiało to jest już całkiem spora głębokość szczególnie w wodzie, która jest zimna, ciemna i do dna (z tego co pamiętam mulistego na Ińsku) idzie się po linie. Dla zobrazowania 40 metrów to jest 13 piętrowy blok, mało kto stanie na krawędzi takiego bloku i spojrzy w dół bez jakiegokolwiek respektu.
  Chyba to miało być nurkowanie klepnąć denko i wyjść, ale na 40 metrach przy szybkim zejściu po opustówce może naprawdę zakręcić się w głowie.
  Bez partnera, w konfiguracji rekreacyjnej niestety w mojej ocenie była to udana próba samobójcza.

Leave a Comment