Śmiertelny wypadek nurkowy we włoskiej jaskini Fontanazzi

Śmiertelny wypadek nurkowy we włoskiej jaskini Fontanazzi

Zespół włoskich nurków przygotowanych do zanurzenia w jaskini Fontanazzi

Z przykrością informujemy o śmiertelnym wypadku nurkowym 29-letniego Polaka, który miał miejsce w dniu 5 stycznia br. we włoskiej jaskini Fontanazzi. Smutna wiadomość dotarła do nas w piątek, zaraz po przybyciu do Veneto, rejonu, w którym zlokalizowana ta jaskinia.

 

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w godzinach około południowych w trakcie czwartego dnia kursu jaskiniowego prowadzonego w ramach organizacji IANTD. W kursie oraz w fatalnym w skutkach nurkowaniu uczestniczyło czterech Polaków, instruktor, dwóch kursantów oraz asystent (osoba wykonująca tzw. asysty obowiązkowe celem uzyskania uprawnień instruktora jaskiniowego). Dodatkowo na powierzchni została piąta osoba pełniąca rolę wsparcia powierzchniowego.

 

Ze względu na istniejący na wejściu do jaskini, mający około 50 metrów długości system zacisków nurkowie pokonywali go kolejno: instruktor, pierwszy kursant, drugi kursant a na końcu asystent. Pierwsze dwie osoby pokonały zacisk. Problemy wystąpiły u drugiego kursanta, który najprawdopodobniej wskutek zgubienia stejdża z gazem dekompresyjnym, konkretnie tlenem (butla ta nie została odnaleziona), zaklinował się w jednej ze szczelin jaskini. Do zakleszczenia doszło kilkanaście metrów od wejścia, na głębokości około 5 metrów w pozycji głową w dół, w miejscu, które nie prowadziło w głąb jaskini.

 

Asystent, który zanurzał się jako ostatni wyjaśnił, że na linie poręczowej nie było zdeponowanego stejdża z tlenem. Według jego relacji zobaczył przed sobą światło zakleszczonego, drugiego kursanta znajdującego się we wskazanej powyżej pozycji. Z opisu asystenta wynika, że w chwili odnalezienia nurek żył – oddychał. Podjęte próby  uwolnienia zaklinowanego w szczelinie jaskini nurka okazały się bezskuteczne, towarzyszom nie udało się go wydobyć.

 

Na miejsce wypadku przybyły zawiadomione wcześniej służby Ratownictwa Alpejskiego i Speleologicznego Veneto. Najpierw wykonane zostało nurkowanie rozpoznawcze, którego celem była ocena sytuacji, w szczególności miejsca zakleszczenia, możliwości i sposobu wydobycia nurka. Podczas kolejnego nurkowania, po godzinie 16 ratownicy wydobyli ciało nurka na zewnątrz jaskini. Celem ustalenia przyczyn wypadku zostało wszczęte dochodzenie.

 

Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom nurka składamy najszczersze wyrazy współczucia. Nie nam oceniać to, co wydarzyło się podczas feralnego nurkowania kursowego. Jednak wierzymy, że odpowiednim służbom uda się ustalić przebieg zdarzenia oraz przyczynę zgonu. Mamy też nadzieję, że środowisko nurkowe w Polsce, w szczególności osoby bezpośrednio zainteresowane, wyciągnie stosowne wnioski by uniknąć w przyszłości podobnych, tak tragicznych w skutkach sytuacji.

 

Jak informują włoskie media wypadek ten jest pierwszym, śmiertelnym jaki miał miejsce w jaskini Fontanazzi. Ostatni, jaskiniowy wypadek nurkowy w tym rejonie miał miejsce w 2013 roku w systemie Oliero, kiedy to zginęła 45-letnia kobieta.

 

Włoska jaskinia Fontanazzi (wł. Grotta di Fontanazzi) zlokalizowana w miejscowości Solagna, w prowincji Vincenza, należy do jednej z czterech zalanych jaskiń (obok Veci, Siori oraz Elephante Bianco) znajdujących się w rejonie Veneto. Jest ona chętnie odwiedzana, nie tylko przez włoskich nurków.

Fontanazzi na wejściu posiada trudny system zacisków / wąskich szczelin o całkowitej długości około 50 metrów. Po pokonaniu zacisków, docieramy na głębokości 18 metrów do bardziej obszernego korytarza, który przez kolejne 300 metrów utrzymuje się powyżej 30 metrów głębokości.


 

 

Aktualizacja – oficjalne stanowisko IANTD CE w sprawie wypadku w jaskini Fontanazzi we Włoszech

z dnia 9 stycznia 2016 roku

W dniu 5 stycznia 2017r. podczas szkolenia jaskiniowego w jaskini Fontanazzi we Włoszech miał miejsce śmiertelny wypadek. Prowadzacy szkolenie IANTD Cave IT Andrzej Kruczkowski został zawieszony jako instruktor bezpośrednio po tym zdarzeniu. W tej chwili prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w IANTD Ce oraz IANTD HQ. 

 

Aktualizacja – oficjalne stanowisko IANTD CE w sprawie wypadku w jaskini Fontanazzi we Włoszech

z dnia 11 stycznia 2016 roku

W dniu 5 stycznia 2017 r. podczas szkolenia jaskiniowego w jaskini Fontanazzi we Włoszech miał miejsce nieszczęśliwy wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Do wypadku doszło przed rozpoczęciem zanurzania do jaskini, jeszcze w strefie caverny. Głównemu instruktorowi prowadzącemu szkolenie, zgodnie z obowiązującymi standardami organizacji, nadano status Non Teaching bezpośrednio po tym zdarzeniu, do czasu wydania oficjalnego stanowiska przez upoważnione do tego instytucje. W tej chwili prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w IANTD CE oraz IANTD HQ.

Rodzinie zmarłego składamy najgłębsze kondolencje.

 

Alexander Mikula
IANTD CE


 

Informacja o pogrzebie

Wszystkich, którzy znali Krzysztofa i chcieliby uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu informujemy, że uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 27 stycznia 2017 roku w kościele p.w. św. Marka Ewangelisty w Ustce os. Lędowo.

 

O godz. 12:30 wystawienie. O 13:00 msza święta. Wyprowadzenie z kościoła na miejsce spoczynku na cmentarzu w Ustce nastapi po mszy.


 

 

 

Źródła: ilgazzettino.it; ilgiornaledivicenza.it, Soccorso alpino e speleologico Veneto; Facebook

3 komentarze.

 1. Jestem matką Krzysztofa – zmarłego nurka. Chcesz mi coś powiedzieć?
  Proszę o kontakt: krystyna.betiuk@vp.pl

  • avatar

   Składamy najszczersze wyrazy współczucia z powodu tragicznej i niepowetowanej straty, którą Pani poniosła. Jednocześnie życzymy najbliższej Rodzinie Krzysztofa wytrwałości i sił w dążeniu do poznania prawdy.

   Zespół portalu nurkowego Jolly Diver

 2. Przemyślenia

  Pani Krystyno najszczersze wyrazy współczucia. Co do wypadku musi Pani uczestniczyć w śledztwie to lokalna prokuratura będzie miała informacje i tylko ona będzie w stanie ustalić fakty. Nikt poza uczestnikami i tym co zostało na miejscu zabezpieczone nie będzie w stanie nic sensownego powiedzieć bo to będzie gdybanie.

  Jak będzie Pani miała fakty – to wówczas może Pani porozmawiać z doświadczonym nurkiem jaskiniowy.

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Sistema Cheve Expedition 2017 – start!
Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższej zalanej jaskini na świecie!
Czy w Mszczonowie powstanie najgłębszy basen nurkowy w Polsce?
Kontrowersje wokół tragicznego wypadku Roba Stewarta
Odnaleziono i wydobyto ciało Roba Stewarta
Trwają poszukiwania Roba Stewarta – nurka, reżysera dokumentu Sharkwater
Scapa Flow – bezpieczniejsze nurkowanie wrakowe
Czy jesteś gotowy na nurkowanie jaskiniowe?
Śmiertelny wypadek nurkowy we włoskiej jaskini Fontanazzi
Nurkowe podsumowanie 2016 roku

Na wesoło

Podwodny balet

Jaka to roślina?

Potamogeton lucens (Rdestnica połyskująca)

Co to za zwierzę?

Psychrolutes marcidus

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top