Śmiertelny wypadek nurkowy we włoskiej jaskini Fontanazzi

Śmiertelny wypadek nurkowy we włoskiej jaskini Fontanazzi
Zespół włoskich nurków przygotowanych do zanurzenia w jaskini Fontanazzi

Z przykrością informujemy o śmiertelnym wypadku nurkowym 29-letniego Polaka, który miał miejsce w dniu 5 stycznia br. we włoskiej jaskini Fontanazzi. Smutna wiadomość dotarła do nas w piątek, zaraz po przybyciu do Veneto, rejonu, w którym zlokalizowana ta jaskinia.

 

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w godzinach około południowych w trakcie czwartego dnia kursu jaskiniowego prowadzonego w ramach organizacji IANTD. W kursie oraz w fatalnym w skutkach nurkowaniu uczestniczyło czterech Polaków, instruktor, dwóch kursantów oraz asystent (osoba wykonująca tzw. asysty obowiązkowe celem uzyskania uprawnień instruktora jaskiniowego). Dodatkowo na powierzchni została piąta osoba pełniąca rolę wsparcia powierzchniowego.

 

Ze względu na istniejący na wejściu do jaskini, mający około 50 metrów długości system zacisków nurkowie pokonywali go kolejno: instruktor, pierwszy kursant, drugi kursant a na końcu asystent. Pierwsze dwie osoby pokonały zacisk. Problemy wystąpiły u drugiego kursanta, który najprawdopodobniej wskutek zgubienia stejdża z gazem dekompresyjnym, konkretnie tlenem (butla ta nie została odnaleziona), zaklinował się w jednej ze szczelin jaskini. Do zakleszczenia doszło kilkanaście metrów od wejścia, na głębokości około 5 metrów w pozycji głową w dół, w miejscu, które nie prowadziło w głąb jaskini.

 

Asystent, który zanurzał się jako ostatni wyjaśnił, że na linie poręczowej nie było zdeponowanego stejdża z tlenem. Według jego relacji zobaczył przed sobą światło zakleszczonego, drugiego kursanta znajdującego się we wskazanej powyżej pozycji. Z opisu asystenta wynika, że w chwili odnalezienia nurek żył – oddychał. Podjęte próby  uwolnienia zaklinowanego w szczelinie jaskini nurka okazały się bezskuteczne, towarzyszom nie udało się go wydobyć.

 

Na miejsce wypadku przybyły zawiadomione wcześniej służby Ratownictwa Alpejskiego i Speleologicznego Veneto. Najpierw wykonane zostało nurkowanie rozpoznawcze, którego celem była ocena sytuacji, w szczególności miejsca zakleszczenia, możliwości i sposobu wydobycia nurka. Podczas kolejnego nurkowania, po godzinie 16 ratownicy wydobyli ciało nurka na zewnątrz jaskini. Celem ustalenia przyczyn wypadku zostało wszczęte dochodzenie.

 

Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom nurka składamy najszczersze wyrazy współczucia. Nie nam oceniać to, co wydarzyło się podczas feralnego nurkowania kursowego. Jednak wierzymy, że odpowiednim służbom uda się ustalić przebieg zdarzenia oraz przyczynę zgonu. Mamy też nadzieję, że środowisko nurkowe w Polsce, w szczególności osoby bezpośrednio zainteresowane, wyciągnie stosowne wnioski by uniknąć w przyszłości podobnych, tak tragicznych w skutkach sytuacji.

 

Jak informują włoskie media wypadek ten jest pierwszym, śmiertelnym jaki miał miejsce w jaskini Fontanazzi. Ostatni, jaskiniowy wypadek nurkowy w tym rejonie miał miejsce w 2013 roku w systemie Oliero, kiedy to zginęła 45-letnia kobieta.

 

Włoska jaskinia Fontanazzi (wł. Grotta di Fontanazzi) zlokalizowana w miejscowości Solagna, w prowincji Vincenza, należy do jednej z czterech zalanych jaskiń (obok Veci, Siori oraz Elephante Bianco) znajdujących się w rejonie Veneto. Jest ona chętnie odwiedzana, nie tylko przez włoskich nurków.

Fontanazzi na wejściu posiada trudny system zacisków / wąskich szczelin o całkowitej długości około 50 metrów. Po pokonaniu zacisków, docieramy na głębokości 18 metrów do bardziej obszernego korytarza, który przez kolejne 300 metrów utrzymuje się powyżej 30 metrów głębokości.


 

 

Aktualizacja – oficjalne stanowisko IANTD CE w sprawie wypadku w jaskini Fontanazzi we Włoszech

z dnia 9 stycznia 2016 roku

W dniu 5 stycznia 2017r. podczas szkolenia jaskiniowego w jaskini Fontanazzi we Włoszech miał miejsce śmiertelny wypadek. Prowadzacy szkolenie IANTD Cave IT Andrzej Kruczkowski został zawieszony jako instruktor bezpośrednio po tym zdarzeniu. W tej chwili prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w IANTD Ce oraz IANTD HQ. 

 

Aktualizacja – oficjalne stanowisko IANTD CE w sprawie wypadku w jaskini Fontanazzi we Włoszech

z dnia 11 stycznia 2016 roku

W dniu 5 stycznia 2017 r. podczas szkolenia jaskiniowego w jaskini Fontanazzi we Włoszech miał miejsce nieszczęśliwy wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Do wypadku doszło przed rozpoczęciem zanurzania do jaskini, jeszcze w strefie caverny. Głównemu instruktorowi prowadzącemu szkolenie, zgodnie z obowiązującymi standardami organizacji, nadano status Non Teaching bezpośrednio po tym zdarzeniu, do czasu wydania oficjalnego stanowiska przez upoważnione do tego instytucje. W tej chwili prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w IANTD CE oraz IANTD HQ.

Rodzinie zmarłego składamy najgłębsze kondolencje.

 

Alexander Mikula
IANTD CE


 

Informacja o pogrzebie

Wszystkich, którzy znali Krzysztofa i chcieliby uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu informujemy, że uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w dniu 27 stycznia 2017 roku w kościele p.w. św. Marka Ewangelisty w Ustce os. Lędowo.

 

O godz. 12:30 wystawienie. O 13:00 msza święta. Wyprowadzenie z kościoła na miejsce spoczynku na cmentarzu w Ustce nastapi po mszy.


 

Aktualizacja z dnia 13 marca 2016 roku

Oficjalne oświadczenie IANTD CE dotyczące ŚMIERTELNEGO, KURSOWEGO wypadku nurkowego we włoskiej jaskini Fontanazzi przygotowane na podstawie dochodzenia QA

 

W celu wyjaśnienia wszelkich okoliczności wypadku, do którego doszło podczas szkolenia IANTD w Fontanazzi (Włochy), 5 stycznia 2017, IANTD Head Quarters powołało Quality Assurance Board, złożoną z ITT wybranych jako wybitnych ekspertów w dziedzinie nurkowania jaskiniowego, powszechnie szanowanych przez wzgląd na ich prawość i postawę etyczną.

 

QA Board potraktowała sprawę z całą powagą i poświęciła wiele czasu na drobiazgowe zbadanie wszelkich okoliczności zdarzenia. Działania Rady obejmowały wszystkie niezbędne oficjalne konsultacje, wypowiedzi wszystkich świadków wypadku, szczegółowe zapoznanie się z oficjalnymi oświadczeniami, raportami IANTD i DAN, dodatkowe pytania skierowane do poszczególnych osób, związanych ze sprawą, a także wszystkie inne działania niezbędne dla dokładnego wyjaśnienia całej sytuacji.

 

Końcowe wyniki pracy QA Board zostały przekazane do IANTD HQ wraz z końcem ubiegłego tygodnia. QA Board oświadczyła jasno i jednoznacznie, iż:
Wszyscy członkowie QA BOARD uznali zgodnie, że ŻADNE STANDARDY IANTD, obecne ani poprzednie nie zostały złamane.”

 

Zarząd IANTD (HQ), w oparciu o raport QA Board napisał:
Ponieważ jest oczywiste, iż nie doszło do złamania żadnych standardów i zostało to jasno stwierdzone przez QA Board, której członkami byli jedni z najbardziej doświadczonych i etycznych jaskiniowych ITT, zdecydowanie zalecamy aby wszelkie kwalifikacje Andrzeja Kruczkowskiego pozostały zachowane. Decyzją QA BOARD i IANTD HQ jest, że Andrzej utrzyma aktywny status nauczycielski na wszystkich aktualnie posiadanych poziomach.“

 

Na podstawie zaleceń QA Board i IANTD HQ, IANTD CE podjęło ostateczną decyzję o natychmiastowym przywróceniu ITT Andrzejowi Kruczkowskiemu aktywnego statusu instruktorskiego na wszystkich poziomach.

 

IANTD CE oficjalnie stwierdza, że żaden z uczestników kursu nie był certyfikowany a kurs został przerwany natychmiast po nieszczęśliwym wypadku.

 

Szczegółowy opis wypadku zostanie opublikowany po otrzymaniu oficjalnej zgody ze strony władz włoskich, w zakresie uzgodnionym z Rodziną Zmarłego Nurka.


 

Czytaj więcej: Reakcja IANTD na śmiertelny wypadek podczas kursu jaskiniowego we włoskiej Fontanazzi


 

 

 

Źródła: ilgazzettino.it; ilgiornaledivicenza.it, Soccorso alpino e speleologico Veneto; Facebook

Podobne posty

4 Thoughts to “Śmiertelny wypadek nurkowy we włoskiej jaskini Fontanazzi”

 1. Krystyna B.

  Jestem matką Krzysztofa – zmarłego nurka. Chcesz mi coś powiedzieć?
  Proszę o kontakt: krystyna.betiuk@vp.pl

  1. Ula

   Składamy najszczersze wyrazy współczucia z powodu tragicznej i niepowetowanej straty, którą Pani poniosła. Jednocześnie życzymy najbliższej Rodzinie Krzysztofa wytrwałości i sił w dążeniu do poznania prawdy.

   Zespół portalu nurkowego Jolly Diver

  2. janusz

   Ludzie, którzy podejmują się tego rodzaju wyzwań są typem bohaterów, których wyróżnia siła woli i chęć przełamywania barier. Wyrazy współczucia.

 2. Przemyślenia

  Pani Krystyno najszczersze wyrazy współczucia. Co do wypadku musi Pani uczestniczyć w śledztwie to lokalna prokuratura będzie miała informacje i tylko ona będzie w stanie ustalić fakty. Nikt poza uczestnikami i tym co zostało na miejscu zabezpieczone nie będzie w stanie nic sensownego powiedzieć bo to będzie gdybanie.

  Jak będzie Pani miała fakty – to wówczas może Pani porozmawiać z doświadczonym nurkiem jaskiniowy.

Leave a Comment