Śmiertelny wypadek nurkowy na Zakrzówku

Śmiertelny wypadek nurkowy na Zakrzówku

Wypadek nurkowy na popularnym kamieniołomie Zakrzówek

Dziś na popularnym wśród nurków kamieniołomie Zakrzówek miał miejsce śmiertelny wypadek nurkowy. Do tragedii doszło podczas imprezy nurkowej tzw. Demo Days, kiedy to na nurkowisku znajdowała się większa grupa osób, głównie nurków.

 

45-letni mężczyzna nurkował w konfiguracji sidemount (dwie butle boczne) wraz z pożyczonym skuterem. Najprawdopodobniej wyruszył on pod wodę samotnie. Ciało nurka zostało odnalezione na głębokości 20-24 metrów i oznaczone bojką przez grupę nurków. Najprawdopodobniej jedna butla była pusta a w drugiej znajdowało się około 100 bar czynnika oddechowego.

 

Zwłoki zostały wydobyte przez Straż Pożarną. Niestety pomimo długiej reanimacji nie udało się uratować mężczyzny. Badaniem i wyjaśnieniem przyczyn oraz okoliczności zdarzenia zajmie się krakowska prokuratura.

 

Wyrazy współczucia dla Rodziny, Bliskich i Znajomych nurka.

 

Niestety to kolejny w tym miesiącu wypadek nurkowy z użyciem skutera i konfiguracji butli bocznych. Poprzedni miał miejsce niecałe dwa tygodnie temu w jeziorze Kłodno (więcej: Tragiczny wypadek nurkowy na jeziorze Kłodno).


 

 

Źródło: własne

6 komentarzy

 1. Przepraszam, coś niezrozumiałego dla mnie. Oznaczyli ciało bojką??? Nie wyciągnęli??? A później wydobyli i reanimacja???

  • Taka informacja została nam przekazana przez świadka zdarzenia. Nurkowie, którzy odnaleźli ciało nie podjęli się wydobycia, obojkowali, oznaczyli położenie nurka (nie znam przyczyn podjęcia takiej decyzji). Ciało z głębokości 24 metrów (informacja potwierdzona) wydobyli strażacy i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego, który to podjął próbę przywrócenia czynności życiowych nurka.

  • Przemyślenia

   Podobno to słyszałem ale z niepewnych źródeł: obojkowali bo spanikowali podobno była awantura o to ale to może ktoś potwierdzi z obecnych na miejscu których zapewne nie brakuje.

 2. Byłem świadkiem całego zdarzenia, jeśli nurek jest długo pod wodą, nie przytomny to się go nie wydobywa od razu, jeśli nie są obecni ratownicy medyczni, ciało zostawia się w hipotermii pod wodą, w tedy są większe szanse na uratowanie nurka. Nurkowanie nie było samotne, odłączył się od swoich partnerów, z moich wiadomości pod wodą przebywał ok 45 min. Zanim go zaczeli szukać.

  • Przemyślenia

   Odnośnie wydobywania to ten co odnalazł to skąd ma wiedzieć ile on jest nieprzytkany i nie oddycha? Wydobywa i przystępuje do ratowania potem przejmują akcje służby. Co do bycia razem jak wziął skuter a reszta go nie miała przy widoczności 3-4 metry to to było nurkowanie solo. A jak już się upierasz że byli razem to co powinni zrobić po rozłączeniu się – wynurzyć tak czy nie. Zrobili to? Jeżeli nie to to szedł solo.

 3. Robert Kozubek

  Jak czytam takie głupoty co wypisuje AJ to mi się ciśnienie podnosi ze świadomości ileż to niewiedzy jest w środowisku nurkowym i jak trudno byłoby komukolwiek liczyć na pomoc w sytuacji zagrożenia życia. Co trzeba zrobić żeby uzmysłowić ludziom, że ważna jest każda minuta od czasu wypadku/urazu do udzielenia jakiejkolwiek pomocy, niekoniecznie prowadzonej przez zespół PRM. Co to za pokrętna logika o pozostawieniu osoby w hipotermii, bo na brzegu nie ma jeszcze ratowników ? Czyś Ty człowieku rozum postradał i kto Cię tego nauczył ? Odnaleziony pod wodą. nieprzytomny nurek po niedawnym zaginięciu musi być natychmiast wydobyty, ponieważ nikt nie jest w stanie ocenić jego stanu pod wodą i nie ma wiedzy jak długo się w tym stanie znajduje. Być może szybka akcja na powierzchni przerwie proces niedotlenienia i udzielona pomoc okaże się skuteczna. Jedyne co jest ważne to własne bezpieczeństwo i o ile możemy się w miarę szybko wynurzyć lub przekazać poszkodowanego komuś kto może to zrobić szybciej, to bezwzględnie należy to zrobić. Pozostawiając nurka pod wodą skazujemy go na pewną śmierć, winni mieć świadomość, że liczy się każda minuta.

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów
USA: udana akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini
Attersee: wypadek polskich nurków na Ofen
P jak PLASTIK – nowy znak nurkowy

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top