Spotkanie z Krzysztofem Starnawskim we Wrocławiu

Spotkanie z Krzysztofem Starnawskim we Wrocławiu

Krzysztof Starnawski na galowo 😉

Dzisiejszą prelekcją Głębiej, coraz głębiej w Centrum Konferencyjnym WPP we Wrocławiu Krzysztof Starnawski rozpoczął cykl spotkań podsumowujący swoje eksploracyjne dokonania.

 

Pomimo spóźnienia spowodowanego wypadkiem na autostradzie A4 Krzysztofowi Starnawskiemu udało się dotrzeć na spotkanie. Czas oczekiwania był świetnym powodem do towarzyskich spotkań i rozmów.

 

Na czołowego, polskiego nurka jaskiniowego czekała pełna sala. Wśród słuchaczy znaleźli się nie tylko nurkowie jaskiniowi czy rekreacyjni, ale również osoby rozpoczynające swoją podwodną przygodę a także te niezwiązane zupełnie z nurkowaniem.

 

Na kolejne spotkanie z Krzysztofem Starnawskim możecie wybrać się do:

  • Zielonej Góry – 24 czerwca br. godz. 17:00 – namiot koło Ratusza
  • Koszalina – 26 czerwca br.

 

Hranicka Propast – najgłębszą, zalaną jaskinią na świecie

Krzysztof przybliżył uczestnikom swoje ubiegłoroczne dokonania. Rozpoczął od największego odkrycia, historii eksploracji czeskiej jaskini Hranicka Propast, która we wrześniu 2016 roku została najgłębszą, zalaną jaskinią na świecie. Oczywiście droga do 404 metrów nie była prosta.


  


 

Bałkany, czyli Macedonia i Albania

Bałkańskie opowieści rozpoczęły się od macedońskiej jaskini Matka Vrelo, którą w dniu 1 września 2016 roku Krzysztof Starnawski przegłębił o 18 metrów. Wiadomo już, że poniżej 230 metrów istnieje spory potencjał eksploracyjny.

 

Zainteresowanie eksploracją Matka Vrelo oraz wsparcie Macedończyków jest ogromne. Mają oni nadzieję, że pozwoli to na rozsławienie kraju na świecie, które przełoży się na rozwój i zwiększenie ruchu turystycznego.


 


 

Kolejna była albańska jaskinia Viroit, w której to Krzysztof zanurzył się na głębokość 278 metrów. Tym samym poprawił rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym. jednocześnie było to najgłębsze nurkowanie wykonane w jaskini na obiegu zamkniętym.

 

Ostatnim, bałkańskim wątkiem była nieco płytsza acz skomplikowana logistycznie eksploracja chorwackiej Cetiny.


 


 

Meksykańskie 7 metrów

Na koniec, Starnawski krótko opowiedział o swoim siedmioletnim projekcie w Meksyku, którego celem jest połączenie dwóch dużych a przede wszystkim długich systemów jaskiń – Dos Ojos i Sac Actun.

 

Jak przyznał Krzysztof na chwilę obecną od ustanowienia tych systemów najdłuższą, zalaną jaskinią na świecie dzieli go obecnie jakieś 7 metrów! Jeśli uda się znaleźć połączenie, to powstanie ponad 350-kilometrowa, podwodna autostrada.


 


 

W najbliższym czasie Krzysztof planuje podjąć się próby wydobycia ROVa Gralmarine z Hranickiej Propasti. Działanie jest mocno uzależnione od warunków panujących pod wodą.

 

Z pewnością będziemy informować Czytelników o kolejnych, eksploracyjnych wyczynach Krzysztofa Starnawskiego. Póki co, zdradzamy, że nowy kierunek jego zainteresowań to Afryka, a konkretnej Namibia. Pozostaje życzyć bezpiecznych nurkowań!


 

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Nie taki CCR straszny… pierwszy rok na obiegu zamkniętym
Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top