
Było już o zatopionych parowozach na Helu, dziś w ramach podwodnych ciekawostek jakie napotkacie w Polsce kilka słów o unikalnym stanowisku archeologicznym, które znajduje się w Pucku.
Wiecie, że wody Zatoki Puckiej skrywają pozostałości po średniowiecznym porcie? Znajduje się on u ujścia rzeki Płutnicy, około 150 metrów od obecnej linii brzegowej w zachodniej części Zalewu Puckiego.
Dokładniej chodzi o obszar, który rozciąga się na 12 hektarach dna. W tym miejscu głębokość wody wynosi maksymalnie 2,5 m. Średniowieczne umocnienia puckiego wybrzeża widać na mapie Ferdynanda Getkana z 1634 r.


Stanowisko zostało odkryte w 1977 roku przez trójkę płetwonurków amatorów. Pierwsze, wstępne badania przeprowadzone w 1978 roku pozwoliły na sporządzenie szkicu obiektu. Do 1984 roku kontynuowano prace odkrywając potężny system konstrukcji drewnianych, wśród których zlokalizowano do dziś wraki czterech łodzi klepkowych oraz czółno dłubane. Obecnie, badania tego rejonu prowadzi Centralne Muzeum Morskie.
Naukowcy, na podstawie wyników analiz dendrochronologicznych, określili, że port funkcjonował od pierwszej połowy X do połowy XIV wieku. Natomiast najciekawszy z odkrytych wraków (P-2) pochodzi z połowy X wieku i został zbudowany z dębu pozyskanego w rejonie Pucka. Jest on interesujący nie tylko ze względu na wiek, ale również specyficzną konstrukcję z cechami charakterystycznymi dla średniowiecznego szkutnictwa słowiańskiego i skandynawskiego. Listwy do mocowania tarcz, wrzecionowaty kształt oraz proporcje jednostki potwierdzają, że była ona przeznaczona do celów bojowych.

Wśród odkrytych do tej pory elementów portu znajdują się także pozostałości najstarszych pomostów oraz nabrzeża. Ponadto zachowały się również bierwiona dębowe z otworami jarzmowymi oraz wciąż wbite w dno pale kotwiące o charakterystycznym, prostokątnym przekroju.
Stanowisko archeologiczne na obszarze średniowiecznego portu w Pucku z pewnością skrywa jeszcze wiele tajemnic. Badaczom zależy na poznaniu tego, co może znajdować się pod pozostałościami średniowiecznego portu w Pucku. Ze względu na fakt, że obszar ten był 2-3 tysiące lat temu bagnisty oraz torfowy, naukowcy podejrzewają, że skrywa on ślady osadnictwa.
https://www.youtube.com/watch?v=XABpYRkG-Ko
Czytaj także o parowozach na Półwyspie Helskim:

Źródła: Muzeum Ziemi Puckiej; Miasto Puck; e-zabytek.nid.pl
Zdjęcia: Muzeum Ziemi Puckiej