Stanowisko sędziów AIDA w sprawie wypadku Guillaume Néry

Stanowisko AIDA w sprawie wypadku Guillaume Néry
Stanowisko AIDA w sprawie wypadku Guillaume Néry

Wczoraj w artykule Freediverowy świat na bezdechu – wypadek Guillaume Néry! opisaliśmy nieprzyjemne zdarzenie jakie przytrafiło się Francuzowi podczas próby bicia rekordu świata.

 

Dziś, prezentujemy tłumaczenie stanowiska sędziów (Jean-Pol François, Robert King oraz Savvas Savva), którzy brali udział w feralnym nurkowaniu. Zostało ono skierowane do organizatora Mistrzostw Świata na Cyprze – AIDA International.

 

Jak wielu z Was wie, w przeddzień rozpoczynających się Mistrzostw Świata w Limassol na Cyprze miał miejsce incydent związany z bezpieczeństwem. Lina została umieszczona o 10 metrów głębiej niż zadeklarowana głębokość 129 metrów – próba pobicia rekordu świata. Był to poważny błąd. Na szczęście, pomimo utraty przytomności, zapewne dzięki kondycji Guillaume nie uległ poważnym obrażeniom. W wyniku tego wypadku Guillaume Néry zrezygnował z kolejnych nurkowań podczas tych mistrzostw uznając to zdarzenie za poważne. (Ogromny szacunek za taką decyzję przy zapewne ogromnej presji i emocjach związanych z mistrzostwami).

 

Na ten błąd składają się dwa czynniki. Pierwszy to fakt, iż lina była zanurzana szybciej niż powinna oraz płytsze oznaczenia nie zostały wykonane prawidłowo. Po drugie lina była i powinna być zakończona dwoma czerwonymi paskami z taśmy oraz trzema białymi paskami taśmy tuż nad powierzchnią. Jednak jeden z białych markerów odpadł, co spowodowało, że linę zanurzono do 139 metra, pomimo tego że markery wskazywały zadeklarowaną głębokość 129 metrów. Dodatkowo prawdopodobnie uszkodzeniu uległa jednostka sonarowa, która przestała śledzić nurka od 110-tego metra głębokości.

 

Organizator zapewnia, że w ciągu następnych dni podejmie możliwe środki by zapewnić sportowcom bezpieczeństwo na Mistrzostwach Świata AIDA. Wśród środków zwiększających bezpieczeństwo uczestników w kolejnych nurkowaniach wskazane zostały następujące zmiany oraz usprawnienia:

 

1.     Wszystkie liny zostaną wyciągnięte z wody, zostaną ponownie zmierzone oraz dodatkowo (obok taśmy) skalibrowane za pomocą farby lub niezmywalnego markera. Tak by nawet w przypadku gdy odpadnie taśma, oznaczenie liny było czytelne i jednoznaczne. Czynności te zostaną wykonane jeszcze przed sobotními treningami (w piątek nie będzie treningów).

 

2.     Na początku każdego dnia zawodów liny będą zanurzane w wodzie z miernikami głębokości (gauges) tak by potwierdzić właściwą głębokość. Liny będą zanurzane na tyle wolno by móc odnotować również pośrednie znaczniki (każdy co 10 metrów).

 

3.     Każdego dnia zawodów przy każdej linie będzie nurek-starter. Pozwoli to na sprawdzenie i potwierdzenie głębokości zanim przy linie zanurzy się pierwszy zawodnik oraz lina będzie opuszczana powoli do pierwszej głębokości konkursowej.

 

4.     Będziemy pracować z jednostką sonarową, która zagwarantuje możliwość sledzenia sportowca do głębokości 130 metrów lub zdobędziemy inne urządzenie, które gwarantuje taką możliwość.

 

W razie jakichkolwiek pytań zawodnicy oraz trenerzy mogą swobodnie kontaktować się z pracownikami organizatora.


 

Natomiast na oficjalne stanowisko AIDA przyjdzie Nam jeszcze trochę poczekać, bowiem jak oświadczył Kimmo Lahtinen, AIDA president na portalu społecznościowym w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone dochodzenie w sprawie wypadku, następnie zostaną wyciągnięte wnioski oraz podjęte stosowne działania.

 

Jedno jest pewne, na chwilę obecną żaden z trójki sędziów nie zostanie zawieszony. Teraz AIDA skupia się na organizacji bezpiecznych mistrzostw świata.

Podobne posty

Leave a Comment