„Steadfast Jazz” czyli manewry NATO na Bałtyku

Steadfast Jazz czyli manewry NATO na Bałtyku
Steadfast Jazz” czyli manewry
NATO na Bałtyku

Ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” zaplanowano na 2-9 listopada br. Swój udział  zgłosiły 23 państwa, w tym 20 krajów członkowskich sojuszu oraz Ukraina, Finlandia i Macedonia. „Steadfast Jazz 2013” będą przeprowadzone na terenie Polski (poligon w Drawsku) i  Łotwy oraz na Morzu Bałtyckim.

 

Siły morskie stworzą jednostki z dziewięciu państw NATO. Manewry dadzą odpowiedź  w jakim stopniu jesteśmy gotowi do wspólnych działań w razie zagrożenia. Komandor Mariusz Kościelski będzie dowodził międzynarodowym komponentem morskim.

 

Po „Steadfast Jazz 2013” podobne ćwiczenia mają się odbywać co dwa lata. Następne w Portugalii w 2015 roku. W ostatniej dekadzie państwa NATO zdobywały doświadczenia w warunkach wojennych, w Iraku i Afganistanie. Natowska misja w Afganistanie, ISAF, ma się zakończyć w przyszłym roku.


 

Update na dzień 5 lutego 2014 roku – podsumowanie manewrów „Steadfast Jazz 2013”

 

 „Steadfast Jazz”  – ćwiczenia te były najważniejszym wojskowym wydarzeniem oraz największymi ćwiczeniami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego 2013 roku.

 

Główny scenariusz manewrów zakładał udzielenie zgodnie z art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego (kolektywna obrona) zbrojnej pomocy zaatakowanemu sojusznikowi. Jednocześnie przeprowadzono także krajowe ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013 HNS” sprawdzające system wsparcia kraju-gospodarza.

 

W manewrach na Bałtyku udział wzięło aż 25 państw: 22 państwa członkowskie NATO i trzy partnerskie – Szwecja, Finlandia i Ukraina. Łącznie w „Steadfast Jazz” udział wzięło 6000 żołnierzy, około 60 statków powietrznych, 8 okrętów i 120 sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego.


 

 

Źródło: www.polska-zbrojna.pl

Podobne posty

Leave a Comment