Światowy Dzień Ziemi – Planety wody!

Światowy Dzień Ziemi - Planety wody!
Gdyby zgromadzić całą wodę na Ziemi, to powstała kropla miałaby średnicę około 1400 km

Dziś, z okazji Światowego Dnia Ziemi, artykuł o wodzie znajdującej się na naszej planecie. Obchodzone corocznie wydarzenie ma wyczulić społeczeństwo oraz możnych tego świata na zagrożenia, z którymi boryka się planeta Ziemia.

 

Kogo jak nie nurka może interesować woda znajdująca się na Ziemi? Wyobraźcie sobie, że we szystkich morzach, oceanach, rzekach i jeziorach, lodowcach i podziemnych zbiornikach oraz atmosferze znajduje się jakieś 1 390 000 000 000 000 000 000 litrów wody.

 

Z pozoru dużo…

Jednak gdybyśmy zgromadzili tę ilość wody w jednej kropli o idealnie kulistym kształcie, to miałaby ona średnicę około 1400 kilometrów. Średnica ta miałaby zaledwie 160 kilometrów gdyby w kropli akumulować tylko wodę słodką.


 

Skąd na Ziemi wzięła się woda?

To wciąż kontrowersyjny temat. Na pewno nie było jej od początku istnienia planety. Istnieją trzy teorie na temat pochodzenia ziemskiej H2O. Jedna, to teoria tzw. wiatru słonecznego, strumienia cząsteczek docierających na Ziemię ze Słońca. Według niej wiatr składający się głównie z cząsteczek protonów miałby wchodzić w reakcję z ziemskim tlenem i tworzyć w ten sposób cząsteczki wody. Kolejna koncepcja zakłada, że woda pochodzi z pary, która ulatniała się z zastygających skał magmowych.

 

Światowy Dzień Ziemi - Planety wody!
Ziemia – planeta wody!

Jednak najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że woda została przyniesiona na Ziemię, a może raczej przyleciała wraz z kometami. Warto wiedzieć, że komety są tak naprawdę wielkimi kulami lodu zanieczyszczonego pyłem i odłamkami skał. W czasach gdy Układ Słoneczny był tak rozregulowany, że ciała niebieskie nie miały stałych orbit bardzo często dochodziło do kolizji pomiędzy planetami a kometami. Takie życiodajne zderzenia nie ominęły Ziemi, która z nieprzyjaznego, spieczonego miejsca zmieniła się w niebieską planetę wody. Następnie wraz z parowaniem wody pojawiła się atmosfera, która „przyniosła” na Ziemię życie. Woda wciąż dociera w ten sposób na Ziemię, jednak rozmiary komet są tak małe, że pozostają niezauważone.

 

Jak ważna jest woda dla nurka?

Pomijając tak oczywiste znaczenie wody jak to, że jest niezbędna do życia, dla nas nurków jest to środowisko, w którym możemy realizować naszą pasję.

 

Dokładnie miesiąc temu obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, sprawdź dlaczego właściwe nawodnienie, to bezpieczne nurkowanie.


 

Zobaczcie jak Ziemia wyglądałaby bez wody, bez nurowisk


 

Jeśli jesteście naprawdę ciekawi WODY i wszystkiego co z nią związane, to polecam wizytę we wrocławskim Hydropolis. Jest to muzeum poświęcone życiodajnej substancji – wodzie a jedna ze stref nosi nazwę Planeta Wody.


 

 

Czytaj także:

Wrocławskie Hydropolis – muzeum poświęcone wodzie
Wrocławskie Hydropolis – muzeum poświęcone wodzie
Człowiek a woda
Bądź nawodniony = nurkuj bezpiecznie! 22 marca, Światowy Dzień Wody

 

Opracowanie własne

Źródło: Nauka. To lubię

Podobne posty

Leave a Comment