W Świnoujściu odkryto wrak żaglowca z XIX wieku

W Świnoujściu odkryto wrak żaglowca z XIX wieku
W Świnoujściu odkryto wrak
żaglowca z XIX wieku

Na głębokości zaledwie kilku metrów na wejściu do portu w Świnoujściu płetwonurkowie ze Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza odnaleźli wrak dwumasztowego żaglowca. Wstępne badania wykazują, że jednostka pochodzi z połowy XIX wieku. Wrak ma 40 metrów długości i burty grubości prawie 50 cm i do tej pory pozostawał nie eksploatowany.

 

Jak to bywa z odkryciami, było ono przypadkowe. Na obiekt natrafiono podczas wykonywania na zlecenie Urzędu Morskiego badań ujścia cieśniny tuż przy falochronie zachodnim. Dokładniej wrak leży po zachodniej stronie toru podejściowego do portu w Świnoujściu, zaledwie kilkadziesiąt metrów od główki zachodniego falochronu.


Odnaleziona jednostka spoczywa na głębokościach: 4,5 metrów (rufa),  6 metrów (dziób). Żaglowiec jest lekko przechylony na lewą burtę. Jak twierdzi Aleksander Ostasz, archeolog podwodny i Prezes Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza, wrak jest w naprawdę w pięknym stanie, pomimo uszkodzeń dziobu i rufy. To naprawdę fascynujący obiekt, który może kryć w swoich ładowniach bezcenne skarby historyczne. Z pewnością pod hałdami piachu na odkrywców czekają przedmioty wyposażenia, może jakaś historyczna broń.

 

Do tej pory nie udało się ustalić w jaki sposób wrak znalazł się na dnie ujścia Świny. Hipotez jest kilka, z niecierpliwością czekamy na potwierdzenie któreś z nich. Odkrywcom gratulujemy i czekamy na więcej informacji. Oby znalazły się środki finansowe i dopisała kapryśna, bałtycka pogoda.


 

 

Źródło: Kroniki Portowe nr 3 2014

Podobne posty

Leave a Comment