Guy Garman (Doc Deep) fatalna próba zanurzenia na 365m

Guy Garman (Doc Deep) fatalna próba zanurzenia na 365m
Guy Garman (Doc Deep)

W związku z planowaną na koniec marca bieżącego roku przez Egipcjanina Waela Omara próbą pobicia rekordu świata w najgłębszym zanurzeniu na obiegu otwartym (więcej: Rekordowe nurkowanie na 400m na obiegu otwartym?) kolejny artykuł dotyczący rekordowych nurkowań.

 

Dziś przedstawię bodaj najgłośniejsze, niestety również tragiczne w skutkach nurkowanie ubiegłego, 2015 roku. Mam na myśli fatalną próbę pobicia rekordu świata i zanurzenia na głębokość 365 metrów przeprowadzoną przez 56-letniego Guya Garmana, znanego również jako Doc Deep, w dniu 15 sierpnia 2015 roku. Próba odbywała się na Saint Croix – największej wyspie Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych przy wsparciu lokalnej szkoły nurkowania technicznego Scuba Tec. Ciało nurka wraz ze sprzętem zostało wydobyte 3 dni po nurkowaniu. Lekarz stwierdził, że przyczyną zgonu było utonięcie.

 

Daleka jestem od oceny i doszukiwania się przyczyn a tym bardziej winnych tragicznego zakończenia tego nurkowania. Raczej postaram się przedstawić fakty, aspekty psychologiczne, które mogły spowodować fatalne zakończenie próby pobicia rekordu. Jeśli choć jedna osoba po przeczytaniu zastanowi się, racjonalnie oceni swoją nurkową wiedzę, umiejętności i świadomie zacznie nurkować w granicach własnych, popartych praktyką możliwości, to uznam, że warto pisać!


 

Jedyne, w dzisiejszych czasach mogę rzec oficjalne, bo umieszczone na fanpage’u, oświadczenie dotyczące tragicznego zdarzenia zostało zamieszczone przez lokalną szkołę nurkowania technicznego Scuba Tec, która wspierała próbę pobicia rekordu świata przez Doc Deepa.

 

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że zaplanowane na dziś nurkowanie Doc Deepa na głębokość 1200 stóp [365 metrów] nie zakończyło się powodzeniem. Nasz zespół nurków (którego członkiem był także jego syn) towarzyszył mu do głębokości 200 stóp [60 metrów], następnie stamtąd obserwował dalsze zanurzenie. 38 minut później powinien on wisieć z naszym zespołem Głębokich Nurków Zabezpieczających na głębokości 360 stóp [ok. 110 metrów]. Jednak nurka tam nie było. Cała nasza nurkowa załoga jest strapiona, zwłaszcza Zespół Głębokich Nurków Technicznych, który trenował z Doc Deep, niektóre osoby nawet latami. Ten „Facet” rozumiał i wiedział o głębokim nurkowaniu technicznym więcej niż ktokolwiek inny na tej planecie. To nurkowanie nie zakończyło się zgodnie z planem. Pamiętajmy jednak, że Guy odszedł robiąc coś co kochał bezgranicznie i o czym marzył. Niech Bóg ma Cię w swojej opiece. Byłeś jednym z najbardziej hardkorowych doktorków jakich mieliśmy przywilej poznać.*


 

Guy Garman (Doc Deep) fatalna próba zanurzenia na 365m
Guy Garman (Doc Deep) w 2014 roku, po niespełna 3 lata od rozpoczęcia kariery nurkowej

Doc Deep a doświadczenie nurkowe

Guy Garman nurkował przez 4 lata wykonując w tym czasie niespełna 600 nurkowań. Wyliczając średnią wynika, że wykonywał on 3 nurkowania tygodniowo. Dużo…?

 

Jedno trzeba przyznać, ekstremalnie szybko pokonał drogę od rekreacyjnego nurka do zaawansowanego nurka technicznego. Otóż, około 200 swoich nurkowań wykonał poniżej 60 metrów, z czego około 35 zanurzeń było poniżej 150 metrów.

 

Dla większości nurków technicznych doświadczenie jakim dysponował Doc Deep w chwili próby pobicia rekordu (przypomnę: nurkowanie na głębokość 365 metrów!) jest po prostu mizerne. Dodatkowo, to co najistotniejsze, bardzo szybki progres Garmana sprawił, że nie miał on czasu ani możliwości na utrwalenie zdobytych umiejętności.

 

Wcześniej, Doc Deep szczęśliwie wykonał w dniu 18 kwietnia 2015 roku nurkowanie na głębokość 246 metrów. Jednak już 4 miesiące później, na połowę sierpnia, zaplanowane było podejście do próby pobicia rekordu świata i zanurzeniu na 365 metrów! Jest to ogromny przeskok niepoparty doświadczeniem. Oczywiście około 100-metrowy progres nie jest odosobniony w rekordowym świecie nurkowym, mam tu na myśli obecnego rekordzistę Ahmeda Gabra. Jako ciekawostkę dodam, że rozmawiałam na ten temat z Nuno Gomesem podczas jego pobytu w Polsce i… stwierdził on, że taki przeskok pozostawia pomyślność próby szczęściu. Trudno się z tym nie zgodzić.

 

Wracając do bohatera artykułu, to planowany progres był wielką zagadką w zakresie reakcji organizmu, w szczególności tolerancji na HPNS (ang. High Pressure Nervous Syndrome, pl. zespół neurologiczny wysokich ciśnień), który jest znany ze śmiertelnego wpływu na początkujących nurków głębokich oraz na Compression arthralgia (kompresja stawów), czyli ból wywołany ekspozycją organizmu na ekstremalne ciśnienie otoczenia.

 

Stopniowe zwiększanie głębokości z pewnością pozwoliłoby Garmanowi poznać tolerancję jego organizmu na wysokie ciśnienie. Ponadto obserwacje poczynione w trakcie takich nurkowań okazują się pomocne przy planowaniu dekompresji czy zarządzania czynnikami oddechowymi.

 

W internecie można odszukać informację, że Guy Garman do próby rekordowego zanurzenia przygotowywał się 2 lata. Oczywiście powinien poświęcić na to dużo więcej czasu, w którym wykonałby setki nurkowań więcej. Naturalnie kosztowałoby to o wiele więcej pieniędzy. Być może okazałoby się, że nie jest on psychicznie przygotowany na wykonywanie ekstremalnie głębokich nurkowań lub uświadomiłoby zespołowi możliwe błędy już w fazie planowania. Wtedy to, do fatalnego w skutkach podejścia do rekordowego zanurzenia mogłoby w ogóle nie dojść. Gdyby tylko nurek wykazał się rozwagą oraz wziął pod uwagę krytyczne zdanie środowiska nurkowego. Niestety, tak się nie stało…

 

Doc Deep otoczył się ludźmi, którzy przyklaskiwali jego szybkiej karierze nurkowej. Posty na jego facebookowej ścianie upamiętniające serię głębokich nurkowań wykonanych na początku 2015 roku cieszyły się ogromną popularnością. Każde kolejne nurkowanie zakończone sukcesem to zielone światło, utwierdzało ono w przekonaniu, że wszystko jest dobrze planowane i prowadziło do kolejnego, jeszcze głębszego a co za tym ryzykownego zanurzenia. Daremno szukać tu wydłużania czasu dennego na mniejszych głębokościach czy symulowania długości dekompresji. Tempo rozwoju było zastraszające a różnice między życiowym rekordem a głębokością kolejnego zanurzenia coraz większe. Ostatecznie Guy Garman wraz z zespołem podjął się prawdziwego wyzwania, po życiowym rekordzie 246 metrów postanowił wykonać nurkowanie na 365 metrów, co stanowi zwiększenie głębokości o 1/3 i wiąże się z wystawieniem organizmu na ciśnienie o niemal 12 ata większe.


 

Czytaj dalej: Psychologiczne aspekty niepowodzenia Doc Deepa

 

One Thought to “Guy Garman (Doc Deep) fatalna próba zanurzenia na 365m”

  1. Maras

    Tak, dobrze, że to opisujesz. Podobne odczucia miałem gdy dowiedziałem się, że ma dojść do tej próby. Starnawski nie byłby dla mnie zaskoczeniem. Trudno, oby ten przypadek dał do myślenia kolejnym śmiałków.

Leave a Comment