Michele Geraci – włoski pretendent do rekordu świata

Michele Geraci – włoski pretendent do rekordu świata
Michele Geraci

Są osoby, pretendenci do rekordów świata powszechnie znani i lubiani w środowisku nurkowym. Są też osoby, nurkowie mniej rzucający się w oczy, którzy nurkują, robią swoje i starają się pobić rekord świata w najgłębszym zanurzeniu bez większego rozgłosu medialnego.

 

Dziś postaram się przybliżyć postać Michele Geraci, 39-letniego, włoskiego nurka, którego śmiało mogę zakwalifikować do bohaterów drugiego planu w wyścigu o tytuł najgłębiej nurkującego na obiegu otwartym.

 

Niewiele osób wie, że gdy Ahmed Gabr przygotowywał się do próby pobicia rekordu świata  w  Dahab, w rejonie Capo sant’Ampeglio nieopodal miejscowości Bordighera położonej w północno-zachodnich Włoszech Michele Geraci próbował pobić rekord świata w głębokim nurkowaniu na obiegu otwartym. Zanurzenie zostało zaplanowane na głębokość 340 metrów…


 

Michele Geraci – przygoda z nurkowaniem

Michele Geraci – włoski pretendent do rekordu świata
Michele Geraci

Zamiłowanie do nurkowania przekazał Michele’owi jego ojciec. Już w wieku 8 lat założył na plecy swoją pierwszą, wtedy zaledwie 4-litrową butlę. Nurek przyznaje, że jego pierwsze zanurzenie z akwalungiem miało trwać 10 minut, jednak nie chciał wyjść z wody do końca powietrza w butli.

 

Mimo wszystko pierwsze w życiu było nurkowanie na bezdechu, cel szczytny – ryby dla własnego kota. Dziś Michele płynnie przechodzi od nurkowania z butlą czy rebreatherem po swobodne zanurzenia na wstrzymanym oddechu. Decyzję nurek podejmuje rano, po przebudzeniu, wystarczy spojrzenie na morze.

 

Jeśli chodzi o nurkową karierę Michele’a to przebiegła ona dość sprawnie. W 1995 roku nurek został dive masterem, dwa lata później instruktorem nurkowania rekreacyjnego. W 1998 roku został instruktorem nurkowania technicznego, w 2000 roku rozszerzył uprawnienia o możliwość szkolenia nurków trimiksowych oraz na obiegu zamkniętym.

 

W dniu 7 lipca 2012 roku Michele Geraci u wybrzeży włoskiego miasta Imperia zanurzył się na obiegu otwartym na głębokość 212,5 metrów. Nurkowanie to zostało szumnie okrzyknięte najgłębszym nurkowanie solo (bez asysty) wykonanym na obiegu otwartym (World Record Solo Dive). Spekulowałabym, ponadto na załączonym poniżej filmie zobaczycie trzech towarzyszących mu podczas dekompresji nurków. Nie wspomnę już o wsparciu powierzchniowym.


 


 

 

Próba zanurzenia na 340 metrów

Michele Geraci – włoski pretendent do rekordu świata
Michele Geraci rekordowe zanurzenie 253m

W dniu 18 lipca 2014 roku Michele Geraci podjął się próby zanurzenia na obiegu otwartym w Morzu Śródziemnym na planowaną głębokość 340 metrów. Tym samym włoski nurek miał zamiar pobić rekord świata Nuno Gomesa, ustanowiony w 2005 roku na głębokości 318,25 metrów.

 

Nurkowanie zostało zakończone na głębokości 253,4 metrów. Powodem przerwania nurkowania było zbyt wolne zanurzenie spowodowane między innymi problemem z zaworem. Nurek, w planowanym na osiągnięcie głębokości 340 metrów czasie 14 minut znajdował się zaledwie na nieco ponad 250 metrach. Tym samym Michele Geraci ustanowił tylko a może aż rekord Włoch. Nurek przyznał, że czasem pod wodą trudno jest podjąć tak radykalną decyzję – o zakończeniu nurkowania, jednak jeśli już się na nią zdecydujesz, oznacza to, że to TY jesteś panem sytuacji.

 

Jako ciekawostkę dodam, że pierwsza próba zanurzenia poniżej 300 metrów i pobicia rekordu podjęta przez odważnego Włocha odbyła się już w sierpniu 2013 roku!


 


 

Ulubione miejsce nurkowe

To Tombant des Américains w Nicei, w którym Michele Geraci dojrzewał jako nurek głębinowy. Miejsce to oferuje nurkom niesamowitą, podwodną ścianę z granią na głębokości 55 metrów oraz wielkimi gorgoniami. A głębiej, do 86 metra znajduje się pasmo czerwonych i czarnych korali oraz wielu gatunków gąbek. Istny raj!

 

Dalej, głębiej jest jeszcze ciekawiej. Po pokonaniu położonego u stóp ściany, dość upiornego ze względu na unoszący się muł, balkonu czeka na nurka nagroda w postaci jaskini. Jej dno znajduje się na głębokości 118 metrów. Oczywiście stok ściany opada głębiej, jednak poniżej 200 metrów występuje mocno zamulona woda.

 

Od strachu do zachwytu w trakcie nurkowań

Michele Geraci – włoski pretendent do rekordu świata
Ostatnie klarowanie sprzętu przed zanurzeniem zaplanowanym na 340 metrów

Strach… pojawił się w trakcie jednej z prób pobicia rekordu świata. Michele nie zabrał ze sobą noża, bo jakie jest ryzyko zaplątania się w trakcie zanurzania przy linie opustowej?

 

Jakież było zdziwienie nurka, gdy podczas wynurzania, dokładnie na głębokości 140 metrów zestaw pięciu butli plecowych zaplątał się w przewód kamery. Uniemożliwiło to jakikolwiek ruch, zarówno w dół jak i do góry. Na szczęście Michele zauważył wsunięty za pasek komputera mały nóż ratowniczy. Nóż, otrzymany pół roku wcześniej od DAN towarzyszył nurkowi w tym zanurzeniu zupełnie przypadkowo. Geraci przyznaje, że do dziś oglądając ten fragment nurkowania dostaje gęsiej skórki.

 

Natomiast chwilę zachwytu Michele przeżył w trakcie nurkowania na wraku Tirpitza w San Remo, kiedy to do nurków (był z przyjacielem) podpłynął delfin. Ssak zbliżył się do nich na około 70 metrów i pozostał przez resztę nurkowania, dokładnie półtorej godziny. Następnie delfin płynąc przed dziobem eskortował ich łódź w drodze do portu.


 

Wiem, kiedy powiedzieć STOP

Michele Geraci wielokrotnie podkreślał w udzielanych wywiadach jak istotne jest staranne planowanie nurkowania oraz znaczenie właściwie dobranych profili dekompresyjnych. Wszystko to ma służyć bezpieczeństwu podczas zanurzenia.

 

Jednak mimo stosownego zaplanowania, przygotowania technicznego oraz psychicznego do rekordowego zanurzenia zawsze może pojawić się przeszkoda, która stanie na drodze do planowanej głębokości. Wtedy trzeba wiedzieć kiedy zakończyć nurkowanie, bowiem nie zawsze cel jest najważniejszy.


 

Marzenia…

Michele Geraci – włoski pretendent do rekordu świata
Michele Geraci – marzenia

… nurkowanie poniżej 300 metrów. Głębokość ta przyciąga włoskiego nurka niczym magnes. Michele twierdzi, że nie jest to tylko kwestia ustanowienia rekordu świata.

 

Jednak obecnie nurek najbardziej chciałby zobaczyć relację ze zmagań freediverów relacjonowaną podczas transmisji telewizyjnej z igrzysk olimpijskich.

 

Czekamy na kolejne dokonania włoskiego nurka.


 

 

Zerknij także na artykuły:

Mark Ellyatt kontra zanurzenie na 313 metrów
Mark Ellyatt kontra zanurzenie na 313 metrów
Guy Garman (Doc Deep) fatalna próba zanurzenia na 365m
Guy Garman (Doc Deep) fatalna próba zanurzenia na 365m
Pascal Bernabé_330 metrów
Pascal Bernabé vs rekordowe zanurzenie na 330 metrów

Egipcjanin przygotowania do rekordu świata
Rekordowe nurkowanie na 400m na obiegu otwartym?
Czy kobieta pobije w tym roku rekord w najgłębszym zanurzeniu?
Czy kobieta pobije w tym roku rekord w najgłębszym zanurzeniu?
Rekordowe zanurzenie – Ahmed Gabr na 332,35 metrach!
Rekordowe zanurzenie – Ahmed Gabr na 332,35 metrach!

 

 

Opracowanie własne

W artykule wykorzystano informacje z wywiadu opublikowanego przez DAN.

Zdjęcia: Facebook Michele Geraci