Natalia Mołczanowa – Caryca freedivingu

Natalia Mołczanowa - Caryca freedivingu

Natalia Mołczanowa – Caryca freedivingu

Rosjanka Natalia Mołczanowa, niekwestionowana mistrzyni nurkowania swobodnego, Caryca freedivingu, wielokrotna rekordzistka świata oraz medalistka wszystkich zawodów freedivingowych, 2 sierpnia 2015 roku zaginęła podczas nurkowania w Morzu Śródziemnym w pobliżu portu La Savina w Formentera, małej wyspy na południe od Ibizy.

 

Celem niedzielnego, rekreacyjnego zanurzenia Natalii Mołczanowej była dość trywialna jak na jej możliwości głębokość 35 metrów. Niestety nie wynurzyła się na powierzchnię. Obecny przy zdarzeniu syn Aleksiej Mołczanow zawiadomił służby o zaginięciu matki. Jednak legenda Natalii Mołczanowej trwa do dziś, fatalne, tajemnicze zakończenie oraz nieodnalezienie ciała są zwieńczeniem ciekawej historii jej życia.


 

Rodzina na pierwszym miejscu!

Natalia Mołczanowa - caryca freedivingu

Natalia Mołczanowa z synem Aleksiejem

Życie Natalii Mołczanowej pokazuje, że na wszystko przychodzi odpowiedni czas, że nawet w wieku 40 lat można zacząć wszystko od nowa. Urodzona w 1962 roku Natalia już w młodym wielu rozpoczęła treningi i startowała w zawodach pływackich. Jednak w wieku 20 lat podjęła trudną, zwłaszcza dla współczesnych kobiet, decyzję o założeniu rodziny.

 

Natalia była troskliwą i oddaną matką, kochającą dwójkę swoich dzieci: Oksanę i Aleksieja. Syn, Aleksiej Mołczanow poszedł w ślady matki, jest obecnie utytułowanym, wielokrotnym mistrzem świata we freedivingu.

 

Natalia Mołczanowa po 20 latach dedykowanych rodzinie powróciła do swojego żywiołu – WODY. Tym razem wybrała jednak freediving – coraz popularniejszą dyscyplinę zanurzania się na bezdechu.


 

Kariera freediverki usiana rekordami

Natalia Mołczanowa - caryca freedivingu

Natalia Mołczanowa – wielokrotna rekordzistka

Natalia Mołczanowa na dobre zagościła na scenie freedivingowej w kwietniu 2003 roku ustanawiając dwa rekordy Rosji w statyce (STA) oraz pływaniu dynamicznym z płetwami (DYN). Tego samego roku, podczas swoich drugich zawodów freedivingowych odbywających się na Cyprze ustanowiła rekord świata w kategorii DYN pokonując dystans 150 metrów.

 

W 2004 roku Natalia poprawiła swój rekord świata w DYN odległością 155 metrów. Jednocześnie zaczęła brać udział w głębokościowych konkurencjach feedivingowych. Jeśli miałabym wskazywać najlepszy rok w karierze Mołczanowej, to wybór padłby na 2005. Wtedy też ustanowiła ona aż 9 rekordów świata w 6 różnych dyscyplinach freedivingowych, zarówno basenowych: STA, DYN, DNF jak i głębokościowych: FIM, CWT oraz CNF. Myślę, że 2005 to przełomowy rok, od tej chwili nikt w świecie nurkowania na wstrzymanym oddechu nie miał wątpliwości, że ma do czynienia z kobietą o niezwykłych możliwościach.

 

Kolejne lata należały do równie udanych i rekordowych. Natalia Mołczanowa potwierdzała swoją niesłabnącą formę podnosząc poprzeczkę coraz wyżej i wyżej… I tak, 2006 rok to aż 3 rekordy świata oraz złoty medal na Mistrzostwach Świata. 2007 rok, kolejne 3 rekordy świata. Natomiast 2008 rok, to aż 5 rekordów świata w czterech różnych konkurencjach oraz złoty medal na Mistrzostwach Świata. 2009 rok, Natalia poprawiła znów 3 rekordy świata oraz zdobyła kilka złotych medali w indywidualnych konkurencjach freedivingowych. Mołczanowa nie pozostawiała złudzeń – była najlepsza!

 

Natalia Mołczanowa - caryca freedivingu

Rekord za rekordem…

W 2010 roku Natalia Mołczanowa ustanowiła rekord świata w zmiennym balaście (VWT) zanurzając się na głębokość 125 metrów.  Była pierwszą kobietą, która zanurzyła się na wstrzymanym oddechu na głębokość poniżej 100 metrów. Kolejne lata 2011-2012 przyniosły następne rekordy świata, w tym VWT na głębokości 127 metrów. To moment, kiedy Mołczanowa dystansuje konkurencję i umacnia swoje rekordy, na dobre zapisując się w historii freedivingu.

 

Jednak na jedną z najwspanialszych chwil Natalia Mołczanowa czekała do 2013 roku, kiedy to w trakcie Indywidualnych, Basenowych Mistrzostw Świata w Belgradzie zdobyła aż 3 złote medale. Z dumą ogłosiła wtedy, że otrzymała gratulacje od prezydenta Rosji Władimira Putina.


 

Niekwestionowana caryca freedivingu

Natalia Mołczanowa - caryca freedivingu

Caryca freedivingu – Natalia Mołczanowa

Podsumowanie freedivingowej kariery Natalii Mołczanowej jest naprawdę imponujące: 41 rekordów świata (dla porównania dodam, że niezwykle utytułowany freediver William Trubridge aktualnie ma na swoim koncie 17 rekordów świata), 20 złotych medali mistrzostw świata zdobytych indywidualnie oraz 3 złote medale zespołowe. O jej formie przesądzają nie tylko tytuły, ale przede wszystkim dokonania, w tym umiejętność wstrzymania oddechu na 9 minut i 2 sekundy!

 

Zaangażowanie i pasja Mołczanowej wybiegała daleko poza ustanawianie kolejnych rekordów. Freediverka nie tylko była rosyjskim ambasadorem sportu na świecie, trenerem rosyjskich freediverów, międzynarodowym sędzią, autorem 8 prac naukowych oraz 2 podręczników dotyczących freedivingu. Mało kto wie, że Natalia Mołczanowa posiadała tytuł doktora Nauk Pedagogicznych i była profesorem nadzwyczajnym na rosyjskim Uniwersytecie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

 

Jedno jest pewne życie rosyjskiej freediverki – Natalii Mołczanowej to materiał na naprawdę dobrą książkę biograficzną. Oprócz tego, że była nie do powstrzymania w konkurencjach freedivingowych, była przede wszystkim miłym i mądrym człowiekiem.


 

 Wart obejrzenia dokument o freedivingu: Dying to Dive

 


 

 

Opracowanie własne

Źródła: rt.com; deeperblue.com; The New York Times; Wikipedia hasło: Natalia Molchanova

Nurkowości

Niech MOC będzie z nami! Nurkowy Festiwal Mocy 2018
Kolejny Polak zginął we włoskim jeziorze Garda
Pobity rekord świata w nurkowaniu CCR 316m
Rekord świata w nurkowaniu CCR
Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar dla nurków
Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko
PADI Women’s Dive Day 2018 za tydzień!
Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar
Powstała grupa Jolly Diver SHE – stworzona dla nurkujących KOBIET!
Mszczonów: powstaje najgłębszy basen na świecie!

Na wesoło

Kto wypina, tego wina!

Co to za zwierzę?

Foka obrączkowana (Pusa hispida)

Jaka to roślina?

Lemna minor (Rzęsa drobna)

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top