Systemy Sac Actun i Dos Ojos połączone! Najdłuższa zalana jaskinia świata!

Systemy Sac Actun i Dos Ojos połączone!
Odkryto najdłuższy, zalany system jaskiń na świecie! Foto: Kadu Pinheiro

Udało się połączyć dwa, duże systemy meksykańskich jaskiń – Sac Actun i Dos Ojos. W ten sposób powstał najdłuższy, zalany system jaskiń na świecie liczący łącznie prawie 350 kilometrów!

 

W dniu 10 stycznia br. zespół składający się z archeologów, biologów, podwodnych fotografów i nurków jaskiniowych działających w ramach projektu the Great Mayan Aquifer (GAM) dokonał  połączenia dwóch zalanych systemów jaskiń Sac Actun o długości 263 km oraz Dos Ojos o długości 84 km. Tym samym odnaleziono największy system zalanych jaskiń na świecie. Projekt GAM prowadzony jest na Półwyspie Jukatan. Jego celem jest eksploracja, dokumentacja, mapowanie sieci rozległych systemów zalanych jaskiń. Projekt badawczy był promowany przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii  (INAH) w Meksyku.

 

Odkrycie poprzedzone było 10 miesiącami ciężkiej pracy oraz 14 latami badań. Jest to wysiłek całego zespołu, szczególnie nurków, wśród których nie sposób pominąć Marty’ego O Farrell, Jima Josiaka, Sev Regehra oraz Roberta Schmittnera. Do sukcesu przyczynił się szczególnie Niemiec Robert Schmittner, którego dwudziestoletnie doświadczenie w eksploracji zalanych jaskiń, dyscyplina i nieustępliwość pozwoliły osiągnąć ekipie cel. Robert podkreślił, że „to jest gigantyczny wysiłek całego zespołu… nie odpoczywałam przez 14 lat, dopóki nie znalazłam połączenia…”

 

Warto nadmienić, że Robert Schmittner od wielu lat związany jest z eksploracjami w systemie Sac Actun. Do tej pory jego największe osiągnięcia to przedłużenie w 2007 roku wspólnie z Stevem Bogaertsem Sac Actun do 153 km długości oraz połączenie w 2011 roku dwóch ogromnych systemów Aktun Hu i Sac Actun, po którym Sac Actun miało 217 km długości.

 

Nowo połączony system zalanych jaskiń ma obecnie 347 kilometrów długości i średnią głębokość 20 metrów. Miejscami głębokość wynosi zaledwie 2 metry, natomiast gdzie indziej ponad 100 metrów. Zgodnie z zasadami przyjętymi w środowisku speleologicznym, połączona sieć systemów jaskiń zostanie nazwana od większego z dwóch systemów: Sac Atun, który oznacza Białą Jaskinię. Tym samym system Dos Ojos przestaje istnieć stając się częścią Sac Actun.

 

Badacze twierdzą, że jest to najważniejsze, zatopione stanowisko archeologiczne na świecie. Zarejestrowano ponad 100 znalezisk: pozostałości wymarłej fauny, szczątki ludzi pierwotnych, reliktów kultury, ceramiki i grobów Majów. Odkrycia w Sac Actun pozwalają również poznać możliwe procesy przeszłego osadnictwa.

 

Przed meksykańskim Narodowym Instytutem Antropologii i Historii (INAH) stoi teraz ogromne wyzwanie polegające na właściwym udokumentowaniu, badaniu i rejestrowaniu znajdujących się w systemie Sac Actun artefaktów. Dla zespołu nurków również to nie koniec wyzwań, przed nimi próba połączenia Sac Actun z kolejnymi 3 systemami zalanych jaskiń znajdujących się w pobliżu.

 

Przypomnę tylko, że nad połączeniem obu meksykańskich systemów pracował od kilku lat Krzysztof Starnawski. Wielokrotnie informowaliśmy Was o jego poczynaniach w Meksyku (linki do artykułów poniżej). Krzysztof również tej zimy w ramach projektu The greatest connection: Sac Actun – Dos Ojos miał podjąć się próby eksploracji i połączenia systemów.


 


 

Zachęcam do przeczytania artykułów:

Krzysztof Starnawski wraca do Meksyku!
Krzysztof Starnawski wraca do Meksyku!
Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższej zalanej jaskini na świecie!
Krzysztof Starnawski na tropie najdłuższej zalanej jaskini na świecie!
Cenote The Pit kontra nurek Krzysztof Starnawski
Cenote The Pit kontra nurek Krzysztof Starnawski

150 metrów w stronę Dos Ojos
150 metrów w stronę Dos Ojos

 

 

Źródło: divemag.com; mexiconewsdaily.com; milenio.com; 360stopni.org; granacuiferomaya.com

Zdjęcie: Kadu Pinheiro

Podobne posty

Leave a Comment