Systemy Sac Actun i Dos Ojos połączone! Najdłuższa zalana jaskinia świata!

Systemy Sac Actun i Dos Ojos połączone!

Odkryto najdłuższy, zalany system jaskiń na świecie! Foto: Kadu Pinheiro

Udało się połączyć dwa, duże systemy meksykańskich jaskiń – Sac Actun i Dos Ojos. W ten sposób powstał najdłuższy, zalany system jaskiń na świecie liczący łącznie prawie 350 kilometrów!

 

W dniu 10 stycznia br. zespół składający się z archeologów, biologów, podwodnych fotografów i nurków jaskiniowych działających w ramach projektu the Great Mayan Aquifer (GAM) dokonał  połączenia dwóch zalanych systemów jaskiń Sac Actun o długości 263 km oraz Dos Ojos o długości 84 km. Tym samym odnaleziono największy system zalanych jaskiń na świecie. Projekt GAM prowadzony jest na Półwyspie Jukatan. Jego celem jest eksploracja, dokumentacja, mapowanie sieci rozległych systemów zalanych jaskiń. Projekt badawczy był promowany przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii  (INAH) w Meksyku.

 

Odkrycie poprzedzone było 10 miesiącami ciężkiej pracy oraz 14 latami badań. Jest to wysiłek całego zespołu, szczególnie nurków, wśród których nie sposób pominąć Marty’ego O Farrell, Jima Josiaka, Sev Regehra oraz Roberta Schmittnera. Do sukcesu przyczynił się szczególnie Niemiec Robert Schmittner, którego dwudziestoletnie doświadczenie w eksploracji zalanych jaskiń, dyscyplina i nieustępliwość pozwoliły osiągnąć ekipie cel. Robert podkreślił, że „to jest gigantyczny wysiłek całego zespołu… nie odpoczywałam przez 14 lat, dopóki nie znalazłam połączenia…”

 

Warto nadmienić, że Robert Schmittner od wielu lat związany jest z eksploracjami w systemie Sac Actun. Do tej pory jego największe osiągnięcia to przedłużenie w 2007 roku wspólnie z Stevem Bogaertsem Sac Actun do 153 km długości oraz połączenie w 2011 roku dwóch ogromnych systemów Aktun Hu i Sac Actun, po którym Sac Actun miało 217 km długości.

 

Nowo połączony system zalanych jaskiń ma obecnie 347 kilometrów długości i średnią głębokość 20 metrów. Miejscami głębokość wynosi zaledwie 2 metry, natomiast gdzie indziej ponad 100 metrów. Zgodnie z zasadami przyjętymi w środowisku speleologicznym, połączona sieć systemów jaskiń zostanie nazwana od większego z dwóch systemów: Sac Atun, który oznacza Białą Jaskinię. Tym samym system Dos Ojos przestaje istnieć stając się częścią Sac Actun.

 

Badacze twierdzą, że jest to najważniejsze, zatopione stanowisko archeologiczne na świecie. Zarejestrowano ponad 100 znalezisk: pozostałości wymarłej fauny, szczątki ludzi pierwotnych, reliktów kultury, ceramiki i grobów Majów. Odkrycia w Sac Actun pozwalają również poznać możliwe procesy przeszłego osadnictwa.

 

Przed meksykańskim Narodowym Instytutem Antropologii i Historii (INAH) stoi teraz ogromne wyzwanie polegające na właściwym udokumentowaniu, badaniu i rejestrowaniu znajdujących się w systemie Sac Actun artefaktów. Dla zespołu nurków również to nie koniec wyzwań, przed nimi próba połączenia Sac Actun z kolejnymi 3 systemami zalanych jaskiń znajdujących się w pobliżu.

 

Przypomnę tylko, że nad połączeniem obu meksykańskich systemów pracował od kilku lat Krzysztof Starnawski. Wielokrotnie informowaliśmy Was o jego poczynaniach w Meksyku (linki do artykułów poniżej). Krzysztof również tej zimy w ramach projektu The greatest connection: Sac Actun – Dos Ojos miał podjąć się próby eksploracji i połączenia systemów.


 


 

Zachęcam do przeczytania artykułów: 

 

Źródło: divemag.com; mexiconewsdaily.com; milenio.com; 360stopni.org; granacuiferomaya.com

Zdjęcie: Kadu Pinheiro

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Nie taki CCR straszny… pierwszy rok na obiegu zamkniętym
Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top