Szampan Veuve Clicquot znów w Bałtyku

Szampan Veuve Clicquot znów w Bałtyku
Szampan Veuve Clicquot znów w Bałtyku

Dość odważny eksperyment w kwestii leżakowania wina przeprowadza znany w winiarskim świecie dom Veuve Clicquot. Aż 350 butelek szampana zamkniętych w specjalnie skonstruowanej klatce (zdjęcie po lewej) zostało umieszczonych na 50 lat w wyjątkowej piwnicy – Morzu Bałtyckim. Dokładnie spoczęły one w okolicy Wysp Alandzkich na głębokości 43 metrów w pobliżu wraku, na którym w 2010 roku znaleziono 47 butelek Veuve Clicquot rocznik 1839 i 1841.

 

Przedsięwzięcie podjęte zostało także dla uczczenia odkrycia 4 lata temu 47 butelek szampana Veuve Clicquot (więcej na ten temat znajdziecie w: Szampański skarb prosto z Bałtyku). Wśród zatopionych trunków znalazły się Clicquot Yellow Label Brut, Rosé Vintage 2004 i Demi-Sec.

 

Kilka winnic na świecie (Mira z USA czy Haut-Brion Larrivet z Bordeaux) eksperymentowało w ostatnich latach w zakresie podwodnego leżakowania wina. Jednak żadna z prób nie miała miejsca w rejonie, gdzie odnaleziono pod wodą świetnie zachowane, niemal 180-letnie butelki wina.

 

Okazuje się, że temperatura wody – 4ºC oraz panujące na głębokości 40 metrów ciśnienie 5 atmosfer (zbliżone do ciśnienia wewnątrz butelki) służą leżakowaniu tego drogiego trunku. Zwieńczeniem eksperymentu będzie degustacja kiperów, którzy porównają szampana z morskiego dna z tym leżakującym w piwnicy domu Veuve Clicquot przez 2-3 lata.

 

Liczymy na to, że doświadczenie się powiedzie a Bałtyk okaże się świetną przechowalnią, nie tylko dla wraków.


 

 

Źródła: decanter.com; winemag.com


 

 

Zobacz także:

Szampański skarb prosto z Bałtyku
Szampański skarb
prosto z Bałtyku

 

Podobne posty

2 Thoughts to “Szampan Veuve Clicquot znów w Bałtyku”

  1. Antek

    Stawiam podwodnego szampana! 🙂 Interesujący eksperyment.

    1. Ula

      Zespół Jolly Diver chętnie skorzysta. Myślę, że nawet Gustloff się skusi na łyka 😉

Leave a Comment