Szampański skarb prosto z Bałtyku

Szampański skarb Bałtyku

Szampański skarb Bałtyku

Dziś wpis typowo Sylwestrowy, bowiem o szampańskim skarbie z Bałtyku.

 

Wrak dość niepozornej, małej jednostki został odnaleziony przypadkowo na początku XX wielu przez fińskiego rybaka pochodzącego z Wysp Alandzkich. Statek, który rozbił się około 1830 roku spoczywał na głębokości 55 metrów. Nikt nawet nie przypuszczał, że znajdująca się na dnie Bałtyku jednostka kryje coś wartościowego.

 

Dopiero w dniu 16 lipca 2010 roku grupa szwedzkich nurków dokonała zaskakującego odkrycia. Okazało się, że wrak 230-letniego szkunera skrywa aż 168 butelek szampana! Jedna z butelek po wydobyciu na powierzchnię radośnie powitała odkrywców samoistnym otwarciem. W ten sposób natura wymusiła degustację trunku.

 

Jednak jeszcze większe było zaskoczenie kiperów, gdy okazało się, że mimo upływu lat szampan zachował swoje właściwości i wciąż ma znakomity smak. Ten wyborny trunek zachował swoje walory smakowe dzięki warunkom panującym na dnie Bałtyku – nieznacznemu zasoleniu oraz niskiej temperaturze. Z pewnością pomogło również panujące na tej głębokości ciśnienie, zupełny bezruch oraz totalna ciemność.


 

Szampański skarb Bałtyku

Szampański skarb Bałtyku
– akcja wydobycia

Wydobycie szampańskiego skarbu

Wreszcie przyszedł moment przeprowadzenia trudnej operacji wydobycia cennego ładunku na powierzchnię. Na tę chwilę czekali enologowie i sommelierzy z całego świata, którzy przybyli na Wyspy Alandzkie.

 

Niestety wydobyte butelki nie miały żadnych etykiet a jedyną możliwością identyfikacji ich zawartości było odszyfrowanie widniejących na korkach liter. Przeprowadzone wstępnie badania wykazały, że 47 butelek to Veuve Clicquot z 1839 i 1841 roku. Okazało się, że jest to produkt najsłynniejszego w tamtych czasach domu Veuve Clicquot. Szampan stanowił część ładunku eksportowanego drogą morską do Rosji.

 

Butelki te były w znacznie lepszym stanie niż reszta przewożonego towaru. Przypuszczalnie należy to zawdzięczać wdowie (Veuve w języku francuskim) Clicquot, która przywiązywała ogromną wagę nie tylko do jakości wina, ale również do jego starannego i zabezpieczającego butelki opakowania. W mediach natychmiast podano informację o znalezisku. W piwnicach Domu Veuve Clicquot powstała specjalna salka, nazwana „Kryptą Alandzką”. To właśnie tu miała być wystawiona jedna z odnalezionych butelek.

 

Okazało się, że szampański skarb Bałtyku skrywa również butelki tajemniczej firmy Juglar. Co prawda firma ta nie istnieje już od ponad 180 lat, jednak pozostał jej spadkobierca znakomity dom szampański Jacquesson. Renoma jaką cieszył się Juglar sprawiła, że część butelek nadal oznaczana była jego godłem.

 

Czytaj dalej: Spór o zawartość szampańskiego skarbu

Jeden komentarz. Odpowiedz coś!

  1. Szampański news..ach, żeby tak wytargac jakas flaszke 😉

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów
USA: udana akcja ratunkowa nurka uwięzionego w jaskini

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top