Tajemnica Bałtyku, baza wojskowa pod wyspą Muskö

Tajemnica Bałtyku, baza wojskowa pod wyspą
Tajemnica Bałtyku:
Szwedzka baza wojskowa pod Muskö

Bałtyk kryje wiele tajemnic. Niektóre z nich, jak na przykład wraki statków czekają na odnalezienie i zidentyfikowanie, inne są nieco trudniej dostępne i owiane większą tajemnicą.

 

Wyspa Muskö położona na południe od Sztokholmu tylko z pozoru wygląda normalnie. Tak naprawdę strzeże ona podziemnego sekretu – wojskowej bazy morskiej, która miała być pomocna Szwecji w przypadku wybuchu kolejnej wojny.

 

 

Miejsce to wygląda jak prosto z filmu z Hollywood, zobaczcie sami…


 Tajemnica Bałtyku – jak powstawała baza pod Muskö

Tajemnica Bałtyku, baza wojskowa pod wyspąBudowę rozpoczęto w 1950 roku, trwała ona 19 lat aż do 1969 roku. Kompleks miał powstać jak najszybciej a pierwszych żołnierzy skierowano tu już 5 lat po rozpoczęciu budowy. W trakcie budowy usunięto około 1,5 mln ton skał. W otoczeniu zimnych, surowych, kamiennych ścian znalazły się 3 ogromne doki, zaprojektowane pierwotnie dla niszczycieli i okrętów podwodnych.

 

Jednak baza to nie tylko podziemne doki, to cała infrastruktura, która ukryta jest pod górą. Istnieją tu zakłady naprawcze, szpitale, jadalnie, baraki itp. Znajdujący się tu szpital ma ponad 1000 miejsc noclegowych.  Kompleks mógł pomieścić wiele tysiécy żołnierzy oraz pracowników cywilnych.

Tajemnica Bałtyku, baza wojskowa pod wyspą
Tajemnica Bałtyku, baza wojskowa
pod wyspą Muskö

 

 

Sama baza pod ziemią ma powierzchnię historycznej dzielnicy Sztokholmu (Gamla stan) czyli 0,36 km ². Drogi komunikacyjne wewnątrz obiektu mają długość aż 20 kilometrów. Poruszano się po nich na rowerach.

 

Kwestia dotarcia do bazy została rozwiązana niebezpiecznie wąskim, długim na 3 kilometrów tunelem drogowym położonym w najgłębszym miejscu 66 metrów poniżej poziomu morza. Tunel ten stanowi jedyne bezpośrednie połączenie z lądem.

 

Co ciekawe tak naprawdę nigdy nie wykorzystano potencjału bazy w Muskö. Jedyny wart odnotowania incydent związany z funkcjonowaniem bazy to zdarzenie, które miało miejsce w październiku 1982 roku. Wtedy odbyła się próba zatopienia przez szwedzką Marynarkę Wojenną jednego z radzieckich okrętów podwodnych naruszających wody terytorialne Szwecji.


 

Tajemnica Bałtyku – baza wojskowa dziś

 

Tajemnica Bałtyku, baza wojskowa pod wyspą
Upiorne wrażenie

Po decyzji szwedzkiej Marynarki Wojennej z 2004 roku o skoncentrowaniu sił w dwóch bazach morskich w miejscowościach: Karlskrona oraz Berga większa część bazy w Muskö została zamknięta.

 

Obecnie miejsce to jest wykorzystywane do remontowania szwedzkich okrętów. Doki i niektóre pomieszczenia są teraz dzierżawione i obsługiwane m.in przez stocznię Kockums AB, produkującą trudno wykrywalne korwety rakietowe typu Visby.

 

Nawet dziś wnętrza robią tak samo piorunujące wrażenie jak kilkadziesiąt lat temu. Pamiętajmy, że miejsce to powstawało w czasach „zimnej wojny”, stąd uzasadniony jest rozmach budowli.


 

Opracowanie własne

Źródła: heblogbelow.com; defencetalk.com, Wikipedia; defenceforumindia.com

Podobne posty

Leave a Comment