Tajwan utworzy rezerwat dla delfinów Sousa

Tajwan tworzy rezerwat dla delfinów Sousa
Tajwan tworzy rezerwat
dla delfinów Sousa

Na Tajwanie tworzony jest pierwszy, morski rezerwat przyrody. Jest to odpowiedź na malejącą w Indo-Pacyfiku populację delfinów z rodzaju Sousa (delfin garbaty i garbogrzbiety) oraz natychmiastową konieczność ich ochrony.

 

Lokalne organizacje zajmujące się ochroną delfinów przyznają, że w ciągu ostatnich 10 lat ich liczba zmniejszyła się o połowę i wynosi obecnie około 60 osobników. Przyczyn takiego stanu rzeczy i małej populacji Sousa jest wiele, wśród nich zanieczyszczenie środowiska, rozwój przemysłu a także niszczenie siedlisk.

 

Według lokalnych organizacji populacja delfinów jest kluczowym wskaźnikiem pomiaru stanu środowiska morskiego. Stąd też pomysł stworzenia miejsca ochronnego, w którym zwierzęta te będą czuły się bezpieczne. Tajwańska Rada Rolnictwa potwierdziła stworzenie rezerwatu o powierzchni 76,300 ha na zachodnim wybrzeżu wyspy. Na obszarze chronionym nie będzie obowiązywał całkowity zakaz połowów. Jednak rząd sporządzi zaostrzone wytyczne dla podmiotów działających w tym rejonie. Ponadto przewidziane są dotkliwe kary za nielegalne połowy zagrożonych gatunków. Kłusownikom grożą kary nawet 2 lat pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości ponad 16 tysięcy dolarów. Ponadto zabronione jest trałowanie na chronionym obszarze. Każdy złapany na poważnym uszkodzeniu siedliska może zostać skazany na karę 5 lat pozbawienia wolności.

 

Nie jest to pierwsze działanie podejmowane przez Tajwan mające na celu ochronę garbatych delfinów. W 2011 roku prezydent Ma Ying-jeou postanowił położyć kres kontrowersyjnym planom budowy rafinerii i zakładów petrochemicznych w zachodnim Tajwanie. Była to reakcja na serię protestów dotyczących zagrożonych gatunków delfinów.


 

 

Źródło: nst.com.my


 

Zobacz także:

 

Palau
W Palau powstanie morski rezerwat
Nurkowania Palau3
W Indonezji powstanie największy na świecie rezerwat mant

 

Podobne posty

Leave a Comment