Tegoroczna eksploracja wraku Mars już rozpoczęta

Tegoroczna eksploracja wraku Mars już rozpoczęta
Działo na wraku galeonu Mars
Fot. Ingemar Lundgren

W dniu 5 lipca br. badacze i nurkowie rozpoczęli coroczne badania wraku galeonu Mars – dumy XVI-wiecznej marynarki Szwedzkiej, spoczywającego 10 mil morskich na północ od wybrzeży bałtyckiej wyspy Olandia. Jednostka leży na sterburcie na głębokości 75 metrów. Legenda głosi, że statek został przeklęty, ponieważ jego działa zostały wykonane przy użyciu metalu uzyskanego ze stopionych dzwonów kościelnych.

 

Jest to już trzecia ekspedycja na wrak Mars. Tym razem celem jest nakręcenie filmu oraz zrobienie zdjęć, które posłużą do stworzenia modelu 3D. Ponadto celem tegorocznych nurkowań jest wydobycie szczątek ludzkich i rzeczy osobistych, co pozwoli na poznanie  życia uczestników bitwy. Równolegle prowadzone są badania pola bitwy z 1564 roku, w trakcie której zatonął galeon Mars.

 

Wyprawa jest wspierana przez National Geographic, które przyznało aż 2 granty na ten cel. Jak przyznał Johan Rönnby on wraz z całym zespołem są dumni z faktu otrzymania dotacji. Pozwolą one na przedłużenie badań wraku Mars oraz poszerzenie wiedzy historycznej na temat bitwy sprzed 450 lat.

 

W wyprawie bierze udział 7 statków, na których znalazło się ponad 30 osób zaangażowanych w badania.

 

Zobaczcie jak ten imponujący wrak wygląda pod wodą.

 

Uwaga: już pierwsze dni wyprawy przyniosły niespotykane odkrycia. Na obszarze, gdzie 450 lat temu odbyła się bitwa morska odnaleziono aż 30 wraków. Jednym z nich może okazać się niemiecki statek, który zatonął zanim Mars eksplodował. Johan Rönnby, kierownik badań podwodnych archeologów podkreśla, że niezwykle mało wiemy o żaglowcach trójmasztowych, których budowę rozpoczęto właśnie w XVI wieku. Tym większe znaczenie ma każde odkrycie w tym zakresie. Nigdy do tej pory nie znaleziono tak dobrze zachowanego galeonu z XVI wieku.

 

Pewne jest, że wrak Mars nie zostanie podniesiony. Zamiast tego sporządzony zostanie obraz 3D. Wydobycie i utrzymanie na powierzchni wraku jest zbyt kosztowne, poza tym naraża jednostkę na uszkodzenie. Zamiast tego wykonane zostaną laserowe skany, które z dokładnością do 2 milimetrów zobrazują wrak. Taka dokumentacja powinna okazać się wystarczająca i zadowolić większość badaczy. Ponadto przy zastosowaniu nowoczesnych metod archeolodzy mają szansę zrekonstruować ostatnie minuty na pokładzie i uzyskać wgląd w to jak ludzie zachowywali się na polu bitwy. Już nie możemy doczekać się efektów!


 

 

Źródło: oceandiscovery.org; FB Maris; National Geographic; sverigesradio.se


 

Poznaj historię wraku oraz poprzednie eksploracje wraku Mars:

 

Wrak galeonu Mars
Wrak galeonu
Mars

 

Podobne posty

Leave a Comment