Tragiczna śmierć freedivera

Nicholas Mevoli
Tragiczna śmierć freedivera –
Nicholasa Mevoli

Amerykański freediver – Nicholas Mevoli (32 lata) zmarł w niedzielę (17.11.br.) po próbie zanurzenia na głębokość 72 metrów (kategoria CNF, stały balast bez płetw). Stracił przytomność po około 30 sekundach od wynurzenia.

 

Tragiczna śmierć freedivera miała miejsce podczas zawodów Vertical Blue na Bahamach.

 

Nicholas Mevoli pochodził z Nowego Jorku, swoją karierę z DNF (pływanie dynamiczne bez płetw – Dynamic Apnea Without Fins) rozpoczął zaledwie rok temu. Mimo tego zdążył ustanowić rekord USA w DNF oraz zdobyć brązowy medal w mistrzostwach świata w Grecji.

 

Wujek Mevoli, Paul Mevoli, powiedział w niedzielę, że jego bratanek to był wolny duch. Kochał pływanie, a od nurkowania był wręcz uzależniony.  Już jako 8 -letni chłopiec podczas wycieczek na Florida Keys zanurzał się by upolować homary.


 

 Nick Mevoli – przebieg wydarzeń

 

Z relacji świadków wynika, że Nick zaczął mieć problemy pod wodą na głębokości 63 metrów. Wtedy to zatrzymał się na chwilę i zmienił pozycję na poziomą. Sytuacja powtórzyła się na głębokości 68 metrów. Tu znów Nick na chwilę zatrzymał się. Wszystkim na powierzchni wydawało się, że freediver zawraca.

 

Jednak Nick podjął inną, jak się później okazało kosztującą go życie, decyzję. Ponownie skierował się w stronę talerzyka zlokalizowanego na głębokości 72 metrów.

 

Na powierzchnię Nick dotarł o własnych siłach. Rozpoczął nawet protokół powierzchniowy – ściągnął maskę i klips a także pokazał znak OK. Zaraz po tym stracił przytomność. Niestety już jej nie odzyskał. Zmarł w szpitalu, po 90 minutach reanimacji.

 

Przyczyną śmierci był najprawdopodobniej bardzo silny lung squeeze, z ust ciekła mu ślina silnie podbarwiona krwią a w szpitalu usunięto z jego płuc aż 800 ml płynu.

 

Jest to pierwszy znany w świecie freedivingu przypadek, kiedy nurek z lung squeeze wyszedł przytomny na powierzchnię.


 

Pamięci Nicolasa Mevoli

 


 

Źródło: www.xray-mag.com

 

Podobne posty

2 Thoughts to “Tragiczna śmierć freedivera”

Leave a Comment