Tragiczny wypadek nurkowy u wybrzeża Donegal

Kolejny wypadek nurkowy w Donegal
Rev Stewart Jones na zdjęciu z córką Rachel w dniu jej ślubu
latem ubiegłego roku

W tym roku już jakoś tak się dzieje, że spora część informacji, to smutne wiadomości. Tym razem jest to kolejne tragiczne zdarzenie nurkowe, które miało miejsce w sobotnie popołudnie (12 lipca br. około godziny 16:30) u wybrzeży hrabstwa Donegal w Irlandii. Niestety skończyło się ono śmiercią 56-letniego Reva Stewarta Jonesa – pastora Kościoła prezbiteriańskiego z Donemana, w hrabstwie Tyrone.

 

Wiadomo, iż było to drugie nurkowanie w okolicach St John’s Point tego dnia pary nurków. Prawdopodobnie przyczyną kłopotów nurków była ogromna fala, która przykryła ich chwilę po pojawieniu się na powierzchni. Obaj zostali przetransportowani do szpitala. Pomimo prowadzonej od chwili wydobycia pastora do momentu przetransportowania do szpitala resuscytacji krążeniowo-oddechowej stwierdzono jego zgon. Na szczęście drugiemu nurkowi nic się nie stało.

 

Pastor Jones był żonaty, miał troje dzieci. Był autorem publikacji na temat Izraela w czasach polityki Cartera oraz brytyjskiej polityki na Bliskim Wschodzie. Ponadto pastor Jones był kapelanem w prezbiteriańskim szpitalu w Altnagelvin. Najważniejszym z punktu widzenia wypadku jest fakt, iż pastor był doświadczonym nurkiem, instruktorem nurkowania, dobrze znał ten rejon nurkowy. Lokalna społeczność jest wstrząśnięta wydarzeniem.


 

Zaledwie 2 dni później (14 lipca br.) również w Irlandii w okolicach Wschodniego Portu w Inishbofin nieopodal Galway miał miejsce kolejny tragiczny wypadek nurkowy. Czterdziestokilkuletni nurek poczuł się źle tuż po wynurzeniu. Nurkowanie odbywało się w 12-osobowej grupie.

 

Prawdopodobną przyczyną tragedii było niekontrolowane wynurzenie. Źródła podają, że mężczyzna stracił przytomność dopiero na łodzi nurkowej. Zgłoszenie nastąpiło około godziny 14:30. Wykwalifikowana, pierwsza pomoc medyczna (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) została udzielona niemal natychmiast przez lokalną pielęgniarkę ściągniętą z sąsiedniej łodzi. Nieprzytomny nurek został przetransportowany do szpitala w Castlebar, gdzie stwierdzono jego zgon.


 

 

Źródło: irishnews.com; belfasttelegraph.co.uk; bbc.com; independent.ie


 

 

Czytaj także:

Polak zginął podczas nurkowania w Irlandii
Polak zginął podczas nurkowania w Irlandii
Kolejne śmiertelne wypadki nurkowe
Kolejne śmiertelne wypadki nurkowe

 

 

Podobne posty

Leave a Comment