Trwają poszukiwania Roba Stewarta – nurka, reżysera dokumentu Sharkwater

Sharkwater_Rob_Steward_missingWczoraj (31 stycznia br.) w rejonie Floryda Keys zaginął nurek – Rob Stewart. 37-letni Kanadyjczyk jest znany w środowisku nurkowym przede wszystkim z wyprodukowania oraz wyreżyserowania w 2006 roku wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmu dokumentalnego Sharkwater. Był także członkiem załogi Sea Shepherd. Dziś kontynuowane są poszukiwania nurka.

 

Z informacji przekazanych przez różne media wynika, że Rob Steward wykonał nurkowanie w pobliżu Alligator Reef u wybrzeży Islamorada na wrak kanadyjskiego parowca Queen of Nassau położonego na głębokości maksymalnej 70 metrów. Rob nurkował w towarzystwie innego nurka. Wiadomo, że obaj używali rebreatherów. Zaginiony ubrany był w suchy skafander.

 

Obaj mężczyźni wynurzyli się. Jeden z nich po podjęciu na pokład łodzi stracił przytomność. Załoga łodzi napłynęła by podjąć drugiego nurka – Roba Stewarta, jednak nie było go w zasięgu wzroku. Kapitan odpłynął zakładając, że Rob również stracił przytomność. Nurek zaginął o godzinie 5:15 pm czasu wschodniego (w Polsce była to godzina 23:15).

 

Amerykańska Straż Przybrzeżna (United States Coast Guard) rozpoczęła poszukiwania wykorzystując w tym celu helikopter MH-65 Dolphin, 33-metrową, szybką łódź oraz kuter. Dwie pierwsze jednostki są przystosowane do poszukiwań w nocy i wyposażone w sprzęt umożliwiający wykrywanie termiczne oraz noktowizor. Co ważne pozwalają na przeszukanie dużej powierzchni w relatywnie krótkim czasie. Niestety helikopter nie wziął udziału w nocnych poszukiwaniach nurka.

 

Obecnie prowadzone są dalsze poszukiwania Roba. Pomimo informacji o ostatniej pozycji w jakiej był widziany nie udało się odnaleźć zaginionego. Mobilizowane są wszystkie siły, jednak każdy ma świadomość, że szanse na odnalezienie nurka żywego maleją z każdą chwilą. Pozostaje mieć nadzieję…

 

Zachęcam do obejrzenia dokumentu Sharkwater wyreżyserowanego przez Roba Stewarta

Już nigdy nie spojrzycie na rekiny tak samo! 

Aktualizacja godz. 23:15 czasu polskiego

Minęła już doba od chwili, gdy Rob Stewart widziany był ostatni raz na powierzchni. Na Florydzie wciąż trwają poszukiwania nurka. Zaangażowanych jest coraz więcej nurków oraz jednostek pływających. Niestety wciąż brak jakiegokolwiek śladu 🙁


 

Aktualizacja, 2 luty 2017 r. godz. 9:15 czasu polskiego

Dziś o świcie mają zostać wznowione poszukiwania Roba Stewarta. Z informacji przekazanych przez USCG wynika, że w rejonie poszukiwań występował prąd około 5 węzłów (9 km/h) w kierunku północno-wschodnim. Mógł on zdryfować zaginionego nurka nawet około 300 km od miejsca, w którym był widziany ostatni raz.

 

Siostra zaginionego twierdzi, że feralne nurkowanie było trzecim wykonywanym przez Roba tego dnia tj. 31 stycznia. Trzecie nurkowanie zostało wykonane w celu odzyskania kotwicy, informacja taka została podana przez rodziców zaginionego.

 

Akcja poszukiwawcza prowadzona jest zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Niestety istnieje duże ryzyko, że nurkowi nie udało się utrzymać na powierzchni i utonął w pobliżu miejsca, w którym był widziany po raz ostatni.

 

Jednak wciąż jest nadzieja na odnalezienie Roba żywego. W rejonie Floryda Keys odnotowane zostały szczęśliwe przypadki odszukania nawet po około 72 godzinach od zaginięcia.


 

Aktualizacja, 2 luty 2017 r. godz. 14:15 czasu polskiego

Rozpoczęto kolejny dzień poszukiwań Roba. Siostra zaginionego zamieściła na Facebooku informację, że warunki atmosferyczne są dzisiaj idealne, jest flauta.

 

W poszukiwaniach na powierzchni uczestniczy kilka helikopterów oraz kilkadziesiąt jednostek pływających. Ponadto nurkowie mają przeszukać wrak Queen of Nassau oraz jego okolicę.


 

Aktualizacja, 3 luty 2017 r. godz. 8:15 czasu polskiego

Minęło 57 godzin od kiedy Rob Stewart widziany był na powierzchni żywy. Poszukiwania trwają także w nocy. Niestety czas nie działa na korzyść zaginionego.

 

Kapitan Paul Watson z Sea Shepherd zapowiedział, że ich statek John Paul Dejoria będzie kontynuował poszukiwania do czasu odwołania przez USCG.


 

Aktualizacja, 3 luty 2017 r. godz. 23:15 czasu polskiego

Minęły 72 godziny…

Poszukiwania trwają…

Odnaleziono i wydobyto ciało Roba Stewarta


 

 

Źródła: lkeysnews.com; straight.com; Facebook; finfree.org; etcanada.com; globalnews.ca


 

Czytaj także:


Jeden komentarz. Odpowiedz coś!

  1. Ponoc jeszcze na powierzchni Rob pokazal zalodze OK. Przyjaciel Roba Stewarta przyznal w wywiadzie, ze nurkowal on na nowej jednostce ccr, ze byla to dla niego najwieksza glebokosc na jaka kiedykolwiek nurkowal. Dodatkowo mial nowy system kamer. Choc nie sa to bezposrednie przyczyny wypadku, warto miec je na uwadze.
    Pozdrawiam!

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Wypadek nurkowy na kamieniołomie Zakrzówek
48 kobiet nurkujących jednocześnie – próba ustanowienia rekordu świata
Kamieniołom Piechcin: śmiertelny wypadek nurkowy
VI Zlot Freediverek już w lipcu na Kaszubach!
Polka zginęła na Ofen Attersee
Nurek z Polski zaginął na wraku Bremerhaven
Podsumowanie Nurkowych Demo Days na Koparkach
Wydobyto ciało rosyjskiego nurka z Attersee
Krzysztof Starnawski w krakowskiej Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców
Otwarcie sezonu nurkowego 2018 na Koparkach. Zapraszamy!

Na wesoło

Młoda foczka zagubiona w szwedzkim porcie

Jaka to roślina?

Chara vulgaris (Ramienica pospolita)

Co to za zwierzę?

Salpa (Sarpa salpa)

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top