Trwają poszukiwania Roba Stewarta – nurka, reżysera dokumentu Sharkwater

Sharkwater_Rob_Steward_missingWczoraj (31 stycznia br.) w rejonie Floryda Keys zaginął nurek – Rob Stewart. 37-letni Kanadyjczyk jest znany w środowisku nurkowym przede wszystkim z wyprodukowania oraz wyreżyserowania w 2006 roku wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmu dokumentalnego Sharkwater. Był także członkiem załogi Sea Shepherd. Dziś kontynuowane są poszukiwania nurka.

 

Z informacji przekazanych przez różne media wynika, że Rob Steward wykonał nurkowanie w pobliżu Alligator Reef u wybrzeży Islamorada na wrak kanadyjskiego parowca Queen of Nassau położonego na głębokości maksymalnej 70 metrów. Rob nurkował w towarzystwie innego nurka. Wiadomo, że obaj używali rebreatherów. Zaginiony ubrany był w suchy skafander.

 

Obaj mężczyźni wynurzyli się. Jeden z nich po podjęciu na pokład łodzi stracił przytomność. Załoga łodzi napłynęła by podjąć drugiego nurka – Roba Stewarta, jednak nie było go w zasięgu wzroku. Kapitan odpłynął zakładając, że Rob również stracił przytomność. Nurek zaginął o godzinie 5:15 pm czasu wschodniego (w Polsce była to godzina 23:15).

 

Amerykańska Straż Przybrzeżna (United States Coast Guard) rozpoczęła poszukiwania wykorzystując w tym celu helikopter MH-65 Dolphin, 33-metrową, szybką łódź oraz kuter. Dwie pierwsze jednostki są przystosowane do poszukiwań w nocy i wyposażone w sprzęt umożliwiający wykrywanie termiczne oraz noktowizor. Co ważne pozwalają na przeszukanie dużej powierzchni w relatywnie krótkim czasie. Niestety helikopter nie wziął udziału w nocnych poszukiwaniach nurka.

 

Obecnie prowadzone są dalsze poszukiwania Roba. Pomimo informacji o ostatniej pozycji w jakiej był widziany nie udało się odnaleźć zaginionego. Mobilizowane są wszystkie siły, jednak każdy ma świadomość, że szanse na odnalezienie nurka żywego maleją z każdą chwilą. Pozostaje mieć nadzieję…

 

Zachęcam do obejrzenia dokumentu Sharkwater wyreżyserowanego przez Roba Stewarta

Już nigdy nie spojrzycie na rekiny tak samo!


https://www.youtube.com/watch?v=7nDU4_iIo_8


 

Aktualizacja godz. 23:15 czasu polskiego

Minęła już doba od chwili, gdy Rob Stewart widziany był ostatni raz na powierzchni. Na Florydzie wciąż trwają poszukiwania nurka. Zaangażowanych jest coraz więcej nurków oraz jednostek pływających. Niestety wciąż brak jakiegokolwiek śladu 🙁


 

Aktualizacja, 2 luty 2017 r. godz. 9:15 czasu polskiego

Dziś o świcie mają zostać wznowione poszukiwania Roba Stewarta. Z informacji przekazanych przez USCG wynika, że w rejonie poszukiwań występował prąd około 5 węzłów (9 km/h) w kierunku północno-wschodnim. Mógł on zdryfować zaginionego nurka nawet około 300 km od miejsca, w którym był widziany ostatni raz.

 

Siostra zaginionego twierdzi, że feralne nurkowanie było trzecim wykonywanym przez Roba tego dnia tj. 31 stycznia. Trzecie nurkowanie zostało wykonane w celu odzyskania kotwicy, informacja taka została podana przez rodziców zaginionego.

 

Akcja poszukiwawcza prowadzona jest zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Niestety istnieje duże ryzyko, że nurkowi nie udało się utrzymać na powierzchni i utonął w pobliżu miejsca, w którym był widziany po raz ostatni.

 

Jednak wciąż jest nadzieja na odnalezienie Roba żywego. W rejonie Floryda Keys odnotowane zostały szczęśliwe przypadki odszukania nawet po około 72 godzinach od zaginięcia.


 

Aktualizacja, 2 luty 2017 r. godz. 14:15 czasu polskiego

Rozpoczęto kolejny dzień poszukiwań Roba. Siostra zaginionego zamieściła na Facebooku informację, że warunki atmosferyczne są dzisiaj idealne, jest flauta.

 

W poszukiwaniach na powierzchni uczestniczy kilka helikopterów oraz kilkadziesiąt jednostek pływających. Ponadto nurkowie mają przeszukać wrak Queen of Nassau oraz jego okolicę.


 

Aktualizacja, 3 luty 2017 r. godz. 8:15 czasu polskiego

Minęło 57 godzin od kiedy Rob Stewart widziany był na powierzchni żywy. Poszukiwania trwają także w nocy. Niestety czas nie działa na korzyść zaginionego.

 

Kapitan Paul Watson z Sea Shepherd zapowiedział, że ich statek John Paul Dejoria będzie kontynuował poszukiwania do czasu odwołania przez USCG.


 

Aktualizacja, 3 luty 2017 r. godz. 23:15 czasu polskiego

Minęły 72 godziny…

Poszukiwania trwają…

Odnaleziono i wydobyto ciało Roba Stewarta


 

 

Źródła: lkeysnews.com; straight.com; Facebook; finfree.org; etcanada.com; globalnews.ca


 

Czytaj także:

Dwóch nurków poszukiwanych na Zatoce Gdańskiej
Dwóch nurków poszukiwanych na Zatoce Gdańskiej
Podwodny surrealista tworzy obrazy w obronie rekinów
Podwodny surrealista tworzy obrazy w obronie rekinów
Tańcząca z rekinami
Tańcząca z rekinami tygrysimi

Podwodny protest nurkow
Podwodny protest dla ratowania rekinów

Podobne posty

One Thought to “Trwają poszukiwania Roba Stewarta – nurka, reżysera dokumentu Sharkwater”

  1. Ewa

    Ponoc jeszcze na powierzchni Rob pokazal zalodze OK. Przyjaciel Roba Stewarta przyznal w wywiadzie, ze nurkowal on na nowej jednostce ccr, ze byla to dla niego najwieksza glebokosc na jaka kiedykolwiek nurkowal. Dodatkowo mial nowy system kamer. Choc nie sa to bezposrednie przyczyny wypadku, warto miec je na uwadze.
    Pozdrawiam!

Leave a Comment