Trwają przygotowania do rekordu świata – najgłębsze nurkowanie

Najgłębsze nurkowanie w historii - przygotowania do rekordu świata na obiegu otwartym 2014
Zapowiedź pobicia rekordu świata na najgłębsze nurkowanie na obiegu otwartym

Rok 2014 zapowiada się wybitnie rekordowo. Przedsmak tego co czeka nurkowy świat dał w marcu br. Will Goodman (czytaj więcej: Kontrowersje wokół nowego rekordu na CCR), który swoim prawdopodobnym zanurzeniem na obiegu zamkniętym (CCR JJ) na 290 metrów pobił dotychczasowe 283,5 metry Krzysztofa Starnawskiego z 2011 roku. Co ciekawego Will od razu zapowiedział, że planuje jeszcze na ten rok zejście na 350 metrów. Jednak z próbą wstrzymuje się do momentu podejścia innego nurka na obiegu otwartym właśnie na tę głębokość.

 

Teraz już wiemy kto, wiemy gdzie a nawet kiedy zamierza pobić rekord świata – 318,25 metrów Nuno Gomesa z 2005 roku w nurkowaniu na obiegu otwartym. Rekord Nuno został uznany przez Księgę Guinnessa. Natomiast inny, nieoficjalny rekord należący do Pascala Barnabe 330 metrów z 2005 roku budzi wiele kontrowersji.


 

Planowane najgłębsze nurkowanie – fakty:

 

Ahmed Gabr
Ahmed Gabr podczas przygotowań do pobicia rekordu świata

Śmiałek: Egipcjanin Ahmed Gabr

Wiemy o nim niewiele, zapewne w przypadku ustanowienia nowego rekordu poznamy bliżej tego nurka. Ahmed jest instruktorem nurkowania rekreacyjnego federacji PADI oraz technicznego (TDI). Posiada on ponad 13-letnie doświadczenie w szkoleniu zarówno dorosłych jak i dzieci.Poza tym podpułkownik w egipskim wojsku. Aktualnie przygotowuje się do pobicia rekordu świata w nurkowaniu na obiegu otwartym.

 

Plan: 350 metrów!

 

Miejsce: SAFAGA Egipt

 

Termin: wrzesień 2014 roku (najprawdopodobniej 18. choć na plakacie widnieje data 13.)


 

Przygotowania do najgłębszego nura w historii:

 

350 metrów na obiegu otwartym - przygotowania Ahmeda Gabra
350 metrów – najgłębsze nurkowanie na obiegu otwartym!

Dla zobrazowania jak ogromna jest to głębokość przedstawiam obrazem obok. Jest to 16 metrów więcej niż wysokość paryskiej wieży Eiffela.

 

Księga rekordów Guinnessa zaakceptowała już aplikację Ahmeda Gabra w kwestii planowanego pobicia rekordu świata w nurkowaniu.

 

Aktualnie, co zresztą zostało pokazane na obrazku, Ahmed zaliczył w dniu 30 maja br. głębokość 200 metrów (film z tego zanurzenia poniżej). Zespół, który wspomagał treningowe nurkowanie to: 7 nurków wspierających, 5 osób zabezpieczających powierzchniowo plus osoba koordynująca oraz fotograf. Użyto 37 stage’y, 1 twin set 20L, 1 twin set 15L, 6 twin setów 12L. Łącznie około 116 000 litrów gazów.

 

Aktualnie Ahmed Gabr przygotowuje się to największej próby przed ostatecznym rekordem – do zanurzenia na 250 metrów, które zaplanowane zostało już na dzień 27 czerwca br. (pierwotnie właśnie na ten dzień planowano rekordowe, najgłębsze nurkowanie). Na bieżąco będziemy informowali Was o przygotowaniach do rekordowego nurkowania.

 

Jak wielkim wyzwaniem jest zanurzenie się najgłębiej w historii nie trzeba nikomu tłumaczyć. Wymaga to nie tylko odpowiedniego przygotowania, ćwiczenia sytuacji awaryjnych oraz własnego organizmu, ale także oswojenia się, opływania zmian sprzętowych (szczęśliwie przetestowanych już przez Nuno Gomesa).


 

Aby dokonać rzeczy wielkich, musimy nie tylko działać, ale i marzyć; nie tylko planować, ale i wierzyć

Anatol France

 

Zestaw na rekord - quadroset
Powierzchniowe próby zestawu na najgłębsze nurkowanie w historii
Przygotowania do rekordu świata na obiegu otwartym 2014
Podwodne testy quadroseta na 160m

 

 

Ahmed Gabr podczas treningowego nurkowania na 200 metrów w The Bells Dahab:

 

http://vimeo.com/97041376


 

 

Opracowanie własne

 

Zdjęcia: FB diveworldrecord; FB Ahmed Gabr


 

 

Zobacz także:

Kontrowersje wokół nowego rekordu na CCR
Kontrowersje wokół nowego rekordu na CCR

 

Podobne posty

Leave a Comment