Turcja usiana wrakami samolotów czekających na nurków

Turcja usiana wrakami samolotów czekających na nurków
Nurkowanie na wraku Douglas C-47 nieopodal Kas w Turcji

Jeśli miałabym wskazać kraj, który przoduje w ilości samolotów zatopionych z myślą o nurkach, to z pewnością byłaby to Turcja. Kraj ten w ciągu ostatnich kilku lat może pochwalić się aż czterema tego typu akcjami.

 

Ostatnia miała miejsce w minioną sobotę 4 czerwca, u wybrzeży tureckiej miejscowości Kusadasi zatopiono wrak samolotu pasażerskiego Airbus A300. Już sama akcja umieszczania samolotu pod wodą przyciągnęła tłumy turystów. Ostatecznie samolot spoczął na maksymalnej głębokości 25 metrów.

 

Zdarzenie jest o tyle ciekawe, że zatopiony samolot znacznie odbiega od poprzednich, które zostały umieszczone na dnie Morza Egejskiego. Tym razem jest to  szerokokadłubowy samolot pasażerski lub transportowy, którego produkcji zaprzestano dopiero w 2007 roku.

 

Turcja usiana wrakami samolotów czekających na nurków
Wrak samolotu Douglas C-47 Dakota
Bodrum Turcja

Natomiast poprzednie trzy jednostki, to samoloty Douglas DC-3/C-47 Dakota (brytyjska nazwa samolotu). Był to jeden z najpopularniejszych samolotów w historii transportu lotniczego.

 

Samoloty kolejno znalazły się w okolicach Bodrum, Kas oraz Kemer. Pierwszy Douglas DC-3/C-47 Dakota, zatopiony w 2008 roku w okolicy Bodrum okazał się najbardziej pechowym, bowiem w 2010 roku ześlizgnął się morskiego dna spoczywając ostatecznie na maksymalnej głębokości 30 metrów. Niestety zdarzenie to doprowadziło do poważnych uszkodzeń wraku i rozdzielenia na kilka części. Więcej: Wrak samolotu Douglas C-47 Dakota, Bodrum Turcja.


 

Turcja usiana wrakami samolotów czekających na nurków
Freediver na wraku samolotu Douglas DC-3 nieopodal Kas w Turcji

Kolejny Douglas DC-3/C-47 Dakota spoczął u tureckiego wybrzeża w 2009 roku, w okolicach miejscowości Kas. Jest to chyba najbardziej znany i wdzięczy do fotografowania wrak samolotu. Wrak znajduje się na piaszczystym dnie na głębokości 17-21 metrów. Jest on chętnie odwiedzany przez podwodnych fotografów oraz freediverów. Więcej: Wrak samolotu Douglas DC-3/C-47, Kas Turcja.

 

Ostatni, trzeci  Douglas DC-3/C-47 Dakota jest chyba najmniej popularny. Jednostka spoczywa na maksymalnej głębokości 31 metrów nieopodal tureckiej miejscowości Kemer. Więcej: Wrak samolotu Douglas C-47, Kemer Turcja.

 

Osobiście preferujemy wraki, które w naturalny sposób znalazły się pod wodą. Jednak nie można umniejszać znaczenia wraków zatapianych specjalnie z myślą o nurkach i utworzeniu sztucznych raf. Niewątpliwym ich plusem są głębokości, z reguły wraki te są umieszczane na rekreacyjnych głębokościach, najczęściej do 30 metrów. Fakt ten umożliwia zwiedzanie wraku również nurkom rekreacyjnym, pozwalając im na względnie długą eksplorację. Dodatkowo wraki celowo zatapiane są specjalnie przygotowywane, są one pozbawiane wyposażenia. Czyni to wraki te bezpieczniejszymi, pozbawionymi kabli oraz innych, potencjalnie ryzykownych elementów.

 

W Bałtyku mamy tylko jedną sztucznie zatopioną jednostkę – Bryzę. Jednostka jest chętnie odwiedzana przez nurków i stanowi genialny poligon do ćwiczeń wrakowych. Ponadto jej położenie czyni ją dostępną z brzegu, co jest niewątpliwym atutem. Warto docenić potencjał sztucznie zatapianych wraków, które choć nie są tak fascynujące, to posiadają swoje bezdyskusyjne zalety.


 

Czytaj także:

Wrak samolotu Douglas DC-3 Kas Turcja
Wrak samolotu Douglas DC-3/C-47, Kas Turcja
Wrak samolotu Douglas C-47 Dakota Turcja
Wrak samolotu Douglas C-47 Dakota, Bodrum Turcja
Wrak samolotu Kemer Turcja
Wrak samolotu Douglas C-47, Kemer Turcja

AIRbus A300 Kusadasi Turcja
Wrak samolotu Airbus A300, Kusadasi Turcja
K18 Bryza-3
ORP Bryza (K18)
Nurkowanie Alanya
Nurkowanie Alanya

 

 

Źródła: dailysabah.com; haberturk.com; wiedza własna

Podobne posty

Leave a Comment