U-boot na brytyjskim wybrzeżu

U-boot na brytyjskim wybrzeżu
U-boot na brytyjskim wybrzeżu

Jak się okazuje, nie zawsze trzeba zanurkować by zobaczyć wrak. Tym razem U-boot z okresu I Wojny Światowej, który wyłania się na brytyjskim wybrzeżu, dokładnie na brzegu rzeki Medway.

 

Niegdyś U-booty były synonimem niemieckiej, zabójczej broni, które siały spustoszenie nie tylko w okolicach brytyjskiego wybrzeża. Jednak to co pozostało prawie sto lat później z dawnego okrętu podwodnego dzisiaj to jedynie resztki zardzewiałego wraku. Okręt ten został uwięziony na bagnach u wybrzeży Kent prawie wiek temu.


 

U-boot na brytyjskim wybrzeżu
U-boot na brytyjskim wybrzeżu

 

Zazwyczaj widać jedynie czubek łodzi pośród wody rzeki. Jednak odpływy sprawiają, że pozostałości wraku widoczne bywają w całej okazałości.

 

Niestety wszystko co pozostało po tej śmiercionośnej broni, to zaledwie resztki zardzewiałego wraku łodzi podwodnej.

 

Przypuszczalnie wrak ten to okręt podwodny UB-122. Był on wyposażony w 10 torped i uzbrojony w działo pokładowe. Załogę stanowiło 34 marynarzy. Zasięg UB-122 na morzu to 7,200-9,000 mil morskich. Tego typu okręty podwodne były budowane w latach 1916-18.

 

Uważa się, że jest to jedna ze 100 niemieckich łodzi podwodnych jakie poddały się Brytyjczykom po wojnie.


 

Brytyjczycy nie planują przenoszenia wraku, który w miejscu zalegania nie stanowi żadnego zagrożenia. Jest to jedyny wrak U-boot’a, który można zobaczyć w brytyjskich wodach pływowych. Oczywiście istnieje wiele innych U-bootów utraconych podczas wojen, pozostają one zatopione z dala od brzegu.

 

W pobliżu południowych i wschodnich wybrzeży Anglii zalega wiele niemieckich łodzi podwodnych. Do dzisiaj zostało odkrytych 41 U-bootów znajdujących się na głębokości do 50 metrów. Wiele jednak nadal oficjalnie uznanych jest za zaginione. Szczegóły dotyczące zaginionych w czasie wojny U-bootów  nadal pozostają owiane tajemnicą…


 

Źródło: dailymail.uk.

Podobne posty

Leave a Comment