U-Boot typu XXI odnaleziony u wybrzeży Danii

U-Boot odnaleziony u wybrzeży Danii
Poglądowy przekrój U-3523

Zaginiony niemiecki okręt podwodny został odnaleziony u wybrzeży Danii. Okręt U-3523 był jednym z okrętów podwodnych typu XXI, najnowszym i najbardziej zaawansowanym technicznie okrętem jakim dysponowała III Rzesza. Jednak pojawił się zbyt późno by powstrzymać alianckie zwycięstwo.

 

Wrak spoczywał na dnie Morza Północnego przez prawie 73 lata. Wykonane skany dna morskiego wskazują, że okręt znajduje się na głębokości około 123 metrów, co utrudnia dostęp do niego. U-3523 wbity jest pod kątem 45º jest w piaszczyste dno, ponad które wystaje na około 20 metrów rufa okrętu.

 

Była to pierwsza klasa łodzi podwodnych zaprojektowanych do pływania w zanurzeniu przez długi czas o zasięgu pozwalającym dotrzeć bez konieczności wynurzania do Ameryki Północnej. Do dziś zachował się tylko jeden oryginalny U-boot typu XXI, Wilhelm Bauer (dawniej U-2540), którego można zobaczyć w Niemieckim Muzeum Morskim w Bremerhaven.

 

U-Boot odnaleziony u wybrzeży Danii
U-Boot odnaleziony u wybrzeży Danii

Uważa się, że U-3523 został zatopiony przez brytyjski atak B-24 Liberator dokonany w dniu 6 maja 1945 roku. Jednak brak możliwości zlokalizowania wraku podsycał legendę, że załodze okrętu udało się uciec i przedostać do Ameryki Południowej. Dziś już wiadomo, że wrak U-3523 znajduje się dziesięć mil morskich na północ od Skagen – najbardziej wysuniętego na północ miasta Danii – i dziewięć mil na zachód od pozycji zgłoszonej przez brytyjski bombowiec.

 

Duńskie Muzeum Marynarki Wojennej, które dokonało odkrycia wraku okrętu zaprzecza jakoby istniały jakiekolwiek dowody potwierdzające plotki o rzekomej ucieczce nazistowskich przywódców z cennymi łupami na pokładzie tego okrętu. Ten U-Boot nie podążał wbrew legendzie w kierunku Ameryki Południowej, a płynął w stronę Norwegii. Nowe odkrycie dowodzi, że ​​U-3523 nigdy nie dotarł do swojego celu i zatonął wraz ze wszystkimi, 58 członkami załogi.

 

Kto wie… być może U-3523 będzie cieszył się wśród nurków taką samą popularnością jak położony na podobnej głębokości (około 120 metrów) w Morzu Liguryjskim w okolicach Portofino U-455. Wraki obu okrętów w charakterystyczny sposób spoczęły w morskim dnie – wbite dziobami. Zobaczcie sami:

 


 

 

Źródła: independent.co.uk; nypost.com

Podobne posty

Leave a Comment