Uluburun – najstarszy wrak na świecie

Uluburun
Replika statku Uluburun

Uluburun, odkryty został na Morzu Śródziemnym w 1982 roku przez tureckiego poławiacza gąbek Mehmeta Cakira.

 

Zatonął około 1300 p.n.e. obładowany artefaktami z co najmniej 7 różnych kultur oraz produktami pochodzenia cypryjskiego. Poszedł na dno z nieznanych przyczyn w Cape Uluburun, w pobliżu Kas na południowym wybrzeżu regionu Antalya w Turcji. Właśnie od miejsca, w którym się znajduje – Przylądka Uluburun – pochodzi nazwa wraku.

 


 

Uluburun wreck

Wrak spoczywał na głębokości 42-61 metrów na stromym, skalistym zboczu, jakieś 60-70 metrów od południowego wybrzeża Turcji, niedaleko miasta Kaş.

 

Statek zbudowany został z drewna cedrowego. Kadłub miał 15-16 metrów długości, a jego szerokość to około 5 metrów. Deski połączone są techniką skorupową – za pomocą dębowych czopów i klamer. Stępka o 28 centymetrach szerokości i 22 wysokości stanowiła również balast do obniżania środka ciężkości kadłuba.

 

Uluburun mógł unieść do 20 ton ładunku. Na 12,5 metrowym maszcie wieszano dwie 13,5 metrowe reje, na których powiewał żagiel o powierzchni 87,5 metra kwadratowego.

 

Przy wraku znaleziono aż 24 kotwice o różnej wadze. Mógł rozwijać prędkość dochodzącą do 7-8 węzłów przy umiarkowanym wietrze, natomiast podczas ciszy rozpędzał się do 2,5-3 węzłów.

 

Uluburun wreck

 

W okresie od 1986-1994 archeolodzy wykonali 22413 nurkowań, co daje 6613 godzin spędzonych pod wodą. Przy projekcie pracowali płetwonurkowie i archeolodzy z całego świata. Celem było wydobycie fragmentów statku, a przede wszystkim ładunku. Stanowisko to zostało całkowicie wyeksplorowane.

 

Podczas eksploracji wraku wypracowano wiele metod, które później zostały spopularyzowane przy badaniu wraków spoczywających na dużych głębokościach.

 


 

uluburun-batigi-io-1400-Medium
Skarby z Uluburun

 

Jeden z najważniejszych i najstarszy zbadany wrak a zarazem  jedno z największych skupisk starożytnych dóbr handlowych, surowców, tworzyw i wyrobów rękodzielniczych odkrytych w basenie Morza Śródziemnego.

 

Podczas podwodnych prac przy wraku z Uluburun między 1984 a 1994 rokiem na powierzchnię wydobyto ponad 18000 kompletnych artefaktów i ich licznych fragmentów. Każde trzy miesiące badań oznaczało około dwóch lat prac konserwatorskich, których priorytetem była konserwacja przedmiotów wykonanych z materiałów organicznych takich jak kość czy drewno oraz wyszukanie możliwie jak najlepszych metod ich zachowania. Znalezione przedmioty są w różnym stanie, co istotne prezentują szeroki wachlarz form i materiału.

 

Uluburun udzielił już naukowcom wielu odpowiedzi, rozwiał część wątpliwości. To kopalnia wiedzy o starożytnym handlu a jednocześnie źródło coraz to nowych zagadek i tajemnic.


 

Źródło: www.xray-mag.com

Podobne posty

Leave a Comment