Na Florydzie masowo umierają manaty karaibskie

Manaty karaibskie
Manat

Manaty karaibskie to jedne z nielicznych ssaków morskich. Występują one od Afryki po Karaiby.

 

Niestety obecny rok przyniósł wyjątkowo dużą śmiertelność wśród przedstawicieli tego gatunku żyjących w wodach Zatoki Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Pierwszy raz od 1974 roku, kiedy to zaczęto prowadzić obserwacje tych zwierząt, ilość martwych osobników przekroczyła liczbę 800.

 

Komisja ds. ochrony ryb i dzikich zwierząt podała do wiadomości, że w tym roku zginęło już 803 tych morskich ssaków. Liczba ta stanowi około 16% tamtejszej populacji manata.

Wśród martwych manatów aż 173 to samice w wieku rozrodczym. Trudno obecnie stwierdzić jaki wpływ wywrze to na liczebność tego zagrożonego gatunku w przyszłości.


Manaty karaibskie
Manaty karaibskie

Tradycyjnie już naukowcy przypuszczają, że powodem niezwykle wysokiej śmiertelności były toksyczne glony jakie pojawiły się w Zatoce Meksykańskiej. Glony, które występują naturalnie w środowisku morskim, czasem z nieznanych przyczyn. Wskutek nagłego, niekontrolowanego rozmnożenia alg woda zmienia swój kolor na czerwony,  zawiera ona neurotoksyny śmiertelne nie tylko dla ssaków morskich, ale także ryb czy ptaków. Toksyczne glony osiadają na trawie morskiej, która stanowi podstawowy pokarm manatów. Spożycie takiej zatrutej trawy wpływa na system nerwowy manatów powodując ostatecznie ich utonięcie.

 

Poprzedni rekord śmierci wśród manatów odnotowano w 2010 roku. Naukowcy przypuszczali, że miało to związek z długo trwającą zimą. Ilość martwych osobników osiągnęła wtedy 766 sztuk.


 

Manaty karaibskie
Manat karaibski

 

Manaty karaibskie, zwane również też amerykańskimi (Trichechus manatus) to zagrożony gatunek dużych ssaków morskich.

 

Zamieszkują one zarówno w słodkiej jak i słonej wodzie.

 

Działalność człowieka oraz nadmierne połowy manatów doprowadziły ten gatunek na skraj wyginięcia. Obecnie polowania na manaty zostały zakazane.

 

czytaj więcej: Manat karaibski


 

 


 

 

Źródło: www.nbcnews.com

 

 

Zobacz także:

 

Manat afrykański
Manat afrykański
Diugoń
Diugoń

Podobne posty

Leave a Comment