Unikatowy film z wraku Geltwood

Unikatowy film z wraku Geltwood
Unikatowy film z wraku Geltwood

Są takie wraki na świecie, na których dane było zanurkować jedynie niewielkiej liczbie osób, można rzec wybrańców. Jednym z nich jest leżący u południowo-wschodnich wybrzeży Australii wrak Geltwood. Przeszkodą nie jest tu głębokość czy zaraz nurkowania, a panujące przez niemal cały rok trudne warunki na oceanie.

 

W tym roku mieszkańcy Australii Południowej podczas obchodów Festiwalu Geltwood – nazwanego na cześć jednej z największych katastrof morskich w Australii mogli niemal dosłownie zanurzyć się w historii regionu. Wyświetlono najnowszy film, nakręcony w ubiegłym roku przez dwóch nurków – Briana Fostera i Steve’a Saville. Co ciekawe, mimo długiego okresu przebywania pod wodą i widocznych trwałych już zmian, zniszczeń wraku Geltwood, niektóre jego elementy pozostały nienaruszone do dziś.

 

Statek Geltwood zatonął w trakcie swojego dziewiczego rejsu w 1876 roku pokonany przez jeden z najbardziej zdradliwych odcinków na południu Australii. Z wrakiem Geltwood związana jest niechlubna historia mieszkańców Millicent i okolicznych rolników, w których domach i szopach policja znalazła części ładunku zrabowane po katastrofie statku. Części osób zasądzono jedynie grzywny, inni otrzymali wyroki pozbawienia wolności. Ponoć, mimo upływu czasu część ładunku jest wciąż możliwa do odnalezienia choć może być to znacznie utrudnione ze względu na zmianę ich wyglądu oraz przysypanie piaskiem.


 

 

Źródło: au.news.yahoo.com


 

Zobacz także:

 

Wrak Geltwood
Wrak Geltwood

 

Podobne posty

Leave a Comment