Utracone kontenery źródłem morskiego życia

Utracone kontenery
Utracone kontenery

Kiedy czytasz ten tekst pięć lub sześć milionów kontenerów pływa na ogromnych statkach towarowych po oceanach na całym globie. Średnio co godzinę jeden z nich wypada bezpowrotnie za burtę. Kontenery stanowią około 90 % ładunków masowych transportowanych na świecie.

 

Szacuje się, że każdego roku aż 10 tysięcy z nich jest gubionych podczas transportu.

 

Niewielka jest nasza wiedza na temat tego co później dzieje się z tymi kontenerami. Jednak powoli staramy się to zmienić.

 

Na zdjęciu powyżej kontener o długości 12 metrów. Jest on jednym z 15-nastu dużych pojemników, które wypadły ze statku towarowego Med Tajpej w dniu 26 lutego 2004 roku na wzburzonych wodach Zatoki Monterey w Kalifornii. W dniu 26 lipca 2006 r. przedsiębiorstwo żeglugowe zapłaciło odszkodowanie w wysokości ponad 3 milionów dolarów. Pieniądze te pozwoliły na sfinansowanie  badań dotyczących utraconych kontenerów.

 

Dzięki temu w grudniu br. Monterray Bay Aquarium Research Institute (MBARI) wysłał statek badawczy oraz zdalnie sterowanego robota do zbadania właśnie tego kontenera.

 

Co działo się z kontenerem przez ostatnie siedem lat?

 

Otóż,z zewnątrz wygląda on jak nowy, taki jak w momencie zatopienia. Jednak życie morskie występujące na kontenerze jest znaczące inne od tego dookoła niego.

 

Kontener stał się domem dla różnych organizmów żyjących na dnie oceanu. Zapewnił on nowe siedlisko dla gatunków, które w przeciwnym razie nie były zainteresowane tym obszarem. Niewątpliwie dalsze prace badawcze pozwolą na lepsze poznanie wpływu kontenerów na podwodne środowisko.

 

Biolodzy morscy już liczą zwierząt głębinowe występujące na i wokół pojemnika. Zbierają także próbki osadów w różnych odległościach od zbiornika do analizy biologicznej i chemicznej. Naukowcy mają nadzieję, że pozwoli to określić wpływ kontenera na życie dna morskiego.

 

Być może utracone kontenery pozostaną na dnach mórz i oceanów na wieki…


 


 

 

Źródło: www.mbari.org

Podobne posty

One Thought to “Utracone kontenery źródłem morskiego życia”

Leave a Comment