Jeszcze więcej srebra z SS Gairsoppa

SS-Gairsoppa-silver-bars
Sztabki srebra z SS Gairsoppa

 

Poszukiwacze skarbów z Odyssey Marine Exploration podjęli z wraku SS Gairsoppa spoczywającego na dnie Oceanu Atlantyckiego na głębokości niemal 5 km drugą, olbrzymią część ładunku – 61 ton srebra. Wyczynem tym ustanowiony został rekord świata w najgłębszym i największym odzysku metali szlachetnych.


ss-gairsoppa
SS Gairsoppa

SS Gairsoppa to brytyjski parowy statek handlowy, który świadczył usługi podczas II Wojny Światowej . Jego nazwa – Gairsoppa nadano na cześć wspaniałych wodospadów w Karnataka w Indiach. Zatopiony w 1941 roku przez niemiecką łódź podwodną, dołączył do ofiar tzw. „wilczych stad”.

 

Statek ten transportował  około 200 ton srebra. Według danych udostępnionych przez Odyssey, wrak znajduje się w wodach północnego Atlantyku, jakieś 480 km od wybrzeży Irlandii na głębokości około 4700 metrów.

 

Właścicielem zatopionej jednostki jest rząd Wielkiej Brytanii. Ów statek kosztował rząd brytyjski około 325 000 funtów odszkodowania.


 

Gairsoppa silverRząd brytyjski podejmował próby przeprowadzenia przetargu na wydobycie cennego ładunku. Jednakże dopiero w styczniu 2010 roku, udało się zawrzeć dwuletni kontrakt ze znaną z poszukiwania skarbów, amerykańską firmą Exploration Marine Odyssey. Zgodnie z umową Odyssey zachowa 80% wartości odzyskanego ładunku.

 

Akcja wydobywcza została podzielona na 2 etapy. Pierwszy, przeprowadzony z powodzeniem w lipcu 2012 r., przyniósł około 49 ton cennego kruszcu. Drugi etap zakończył się spektakularnym sukcesem w dniu 23 lipca br. Wydobyto łącznie kolejnych 61 ton srebra (1574 wlewki srebra).

 

Ogółem odzyskano 110 ton srebra, co stanowi ponad 99% ubezpieczonego srebra, które zgodnie z dokumentacją powinno znajdować się na pokładzie. Osiągnięcie jest tym bardziej znaczące, że nigdy wcześniej nie prowadzono wydobycia o podobnej skali trudności (niedostępność miejsca ze względu na głębokość oraz konstrukcję wraku).

 

 Odyssey Marine Exploration, po raz kolejny dowiodło, że niemożliwe nie istnieje.


 

 

 

Źródło: www.shipwreck.net

 

 

 

 

 

Podobne posty

Leave a Comment