Wiosenne próby pobicia rekordów świata przez freediverów

Wiosenne próby pobicia rekordów świata przez freediverów
Miguel Lozano kontra William Trubridge kategoria Free Immersion

Początek wiosny 2016 roku będziemy przeżywać na bezdechu. Dwóch światowej sławy freediverów zapowiedziało bowiem w marcu próby pobicia rekordów świata.

 

Pierwszy, Hiszpan Miguel Lozano zamierza pobić rekord w kategorii FIM (Free Immersion, zanurzenie bez płetw, przy wynurzeniu wykorzystywana jest lina). Próba jest zaplanowana między 21 a 27 marca bieżącego roku w indonezyjskiej miejscowości Amed. Jego zamiarem jest pobicie wynoszącego 121 metrów rekordu ustanowionego w 2011 roku przez Williama Trubridge. Warto podkreślić, że rekord życiowy Miguela w kategorii FIM, to 117 metrów. Jest to trzeci w historii wynik w FIM i tylko 4 metry mniej od aktualnego rekordu świata.

 

Niemal w tym samym czasie, w dniach 19-23 marca br., w innej części globu – bo na Bahamach, drugi freediver William Trubridge planuje podejście do pobicia rekordów świata aż w dwóch kategoriach – FIM i CNF (Constant Weight Without Fins, stały balast bez płetw). Tym samym William zamierza pobić swoje 2 rekordy świata, bowiem także w CNF jest on aktualnym rekordzistą – zanurzenie na głębokość 101 metrów zostało wykonane w 2010 roku.

 

Trzymamy kciuki za bezpieczne próby i kolejne rekordy. Jednocześnie przypominamy, że w dniu 25 listopada 2015 roku z zawodową karierą freedivera oficjalnie pożegnał się Guillaume Néry – base jumper wśród freediverów.


 


 

Update na dzień 3 marca 2016 roku

Już wiemy, że freediver William Trubridge zdecydował się odroczyć swoje próby pobicia rekordów w kategoriach Free Immersion (FIM) i Constant Weight Without Fins (CNF). Powodem przełożenia prób są problemy zdrowotne – Williamowi w ubiegłym roku doskwierały choroby. Wpływ na spadek formy miał również czas poświęcony na usuwanie skutków huraganu Joacquin. Życzymy szybkiego powrotu do pełni sił i formy. Czekamy do lipca na próby pobicia rekordów.

 

Przeczytajcie także o dokonaniach polskiego freedivera Mateusza Maliny:

Mateusz Malina mistrzem świata w DNF
Freediver Mateusz Malina mistrzem świata w DNF
Mateusz Malina nowy rekord Polski DYN
Nowy rekord Polski Mateusza Maliny
Nowy rekord Polski w DNF Mateusza Maliny
Nowy rekord Polski w DNF Mateusza Maliny

 

 

Źródło: AIDA International; deeperblue.com

Podobne posty

Leave a Comment