Bałtycki wrak Dalarö zidentyfikowany po 14 latach!

Kolejny wrak z dna Bałtyku zidentyfikowany!
Wrak Dalarö zidentyfikowany

Jednostka funkcjonująca do niedawna pod nazwą wrak Dalarö została odnaleziona w 2003 roku, na północ od szwedzkiej miejscowości Dalarö (stąd też nazwa wraku) na głębokości około 30 metrów. Publicznie informacje o wraku udostępniono w roku 2007. Na szczęście nie zdecydowano się na wydobycie wraku. Niemal do dziś skrywał on tajemnicę swojego pochodzenia.

 

Dopiero po 14 latach od odkrycia wraku Dalarö udało się go zidentyfikować. Jest to XVII-wieczny Bodekull, unikatowy statek zbudowany w obecnej miejscowości Karlshamn w Szwecji. Nazwa statku – Bodekull, pochodzi od miejsca w którym został skonstruowany. Wioska Bodekull w roku 1664 otrzymała od króla Karola X Gustaw prawa miejskie, powstała tu stocznia a miejscowość na cześć władcy nazwano Karlshamn (Przystań Karola).

 

Bałtycki wrak Dalarö zidentyfikowany po 14 latach!
Szkic pokładu
autor: Niklas Eriksson

Ostatecznie identyfikację okrętu zawdzięczamy Niklasowi Erikssonowi, archeologowi z Uniwersytetu w Sztokholmie, który po przestudiowaniu historycznych zapisów protokołów oraz korespondencji uzyskał pewność, że wrak znany dotychczas jako Dalarö to tak naprawdę Bodekull. Badacz od kiedy ujrzał wrak w 2007 roku uważał, że wygląda on wyjątkowo, posiada unikalną budowę. Niklas przyznaje, że żył myślą o tym wraku od 2003 roku, a jego identyfikacja była świetną zabawą.

 

Już po analizie w 2007 roku przyjęto, że statek ten pochodzi z końca lat 1600. Prawdopodobnie powstał on w okolicach 1659 roku, kiedy to ówczesny król Szwecji Karol X Gustaw nakazał by każda stocznia w kraju zbudowała okręt desantowy, który miał zapewniać dużą przestrzeń dla koni i jeźdźców.

 

Warto podkreślić, że Szwecja w tym czasie szykowała się do ataku na Danię, po niezadowoleniu króla z podpisanego w 1658 roku traktatu w Roskilde. Jednak po śmierci króla Karola X Gustawa w 1660 roku admiralicja zmieniała podejście do polityki zewnętrznej, skłaniając się ku pokojowej drodze zabezpieczenia i utrzymania dotychczasowych zdobyczy. W wyniku tego Bodekull i inne stocznie otrzymały nowe rozkazy przerobienia statków na bardziej wszechstronne fregaty.

 

W ten sposób doszło do przebudowy Bodekulla, który nabrał tym samym cech charakterystycznych dla dwóch różnych okrętów w jednym. Stary pokład znajdował się pod nowym. Bodekull został fregatą z miejscami na kule armatnie po każdej stronie burty. Okręt był wykorzystywany głównie w celach transportowych na trasach wzdłuż wschodniego wybrzeża między Karlshamn i Sztokholmem.

 

Jednak w 1675 roku wybuchła kolejna wojna z Danią (tzw. wojna skańska). Okręt Bodekull dostarczał mąkę dla części szwedzkiej floty oczekującej Duńczyków u wybrzeży Kalmaru. Ziarno zazwyczaj było mielone w młynie poza południowym wybrzeżem Östergötland, jednak pewnego dnia 1678 roku kapitan Olof Styff zdecydował się udać do młyna na wysepce Fager w archipelagu sztokholmskim. W drodze powrotnej do Kalmar okręt zatonął.


 


 

Zachęcam do przeczytania również o innym, niedawnym, bałtyckim odkryciu: W Zatoce Fińskiej odkryto i zidentyfikowano dwa radzieckie okręty podwodne


 

 

Źródło: svt.se; tullhuset.org; Szwedzkie Narodowe Muzea Morskie; wreckpark.com; machuproject.eu

Podobne posty

Leave a Comment