Wrak hiszpańskiego galeonu San Jose odnaleziony u wybrzeży Kolumbii

Złote monety galeonu San Jose
Złote monety to jeden z ładunków transportowanych galeonem San Jose

U wybrzeży Kolumbii, dokładniej miejscowości Kartagena, odnaleziono wrak hiszpańskiego galeonu San Jose. Jednostka zatonęła w wyniku ataku floty brytyjskiej w 1708 roku. Informację o znalezisku przekazał na Twitterze prezydent Kolumbii. Juan Manuel Santos pisząc: „Doskonała wiadomość! Znaleźliśmy Galeon San Jose! Jutro odniosę się bardziej szczegółowo do tej informacji na konferencji prasowej w Kartagenie”.

 

Jednak największe emocje wzbudza nie samo odkrycie wraku a raczej niezwykle cenny ładunek jaki był przewożony galeonem. Na podstawie historycznych źródeł naukowcy oszacowali, iż kosztowności znajdujące się w ładowniach: miliony złotych monet, szmaragdy oraz mnóstwo cennych kruszców są warte obecnie ponad 10 miliardów dolarów (niektórzy oceniają wartość zawartości żaglowca nawet na 17 miliardów dolarów).

 

Żaglowiec San Jose należał do w hiszpańskich statków skarbów (tzw. srebrnej floty), których zadaniem było przetransportowanie łupów z kolonii w Ameryce Środkowej do Hiszpanii. Najczęściej przewożonymi towarami było: srebro, złoto, kamienie szlachetne, przyprawy, kakao ale również inne, zamorskie dobra.

 

Wrak galeonu San Jose
Wrak galeonu San Jose

Prawdopodobnie przybliżona lokalizacja wraku galeonu San Jose została określona przez firmę poszukiwawczą Sea Search Armada już w 1981 roku. Jednak ze względu na długotrwały spór pomiędzy firmą a rządem kolumbijskim o cenny ładunek nie udało się  wcześniej potwierdzić dokładnego położenia jednostki. Ostatecznie w 2011 roku amerykański sąd orzekł o wyłącznej własności Kolumbii. Informację, że wszystkie, dotychczasowe wątpliwości prawne co do własności rozstrzygane były na korzyść Kolumbii potwierdził również Minister Kultury Kolumbii Mariana Garcés Córdoba na dzisiejszej konferencji.

 

Na sobotniej konferencji prezydent Kolumbii zapowiedział, że: „rząd kolumbijski będzie kontynuował proces badań, poszukiwań i ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego, zgodnie z przepisami prawa oraz obecną polityką państwa„. Jednocześnie jako datę dokonania odkrycia podał dzień 27 listopada 2015 roku podkreślając, iż jest to „jedno z największych odkryć i identyfikacji podwodnego dziedzictwa w historii ludzkości„.


 


 

Przeczytajcie także o bałtyckim wraku galeonu Mars:

Wrak galeonu Mars
Wrak galeonu Mars

 

Źródło: PAP

Podobne posty

Leave a Comment