Wrak U-boota odkryty w Indonezji

Wrak U-boota odkryty w Indonezji
Wrak U-boota odkryty w Indonezji

Indonezyjscy archeologowie odkryli dnie Morza Jawajskiego w odległości około 100 km od wyspy Karimunjawa wrak niemieckiej łodzi podwodnej z czasów II Wojny Światowej.

 

Wrak U-boota odkryty w Indonezji to prawdopodobnie U-183, który został zatopiony w tym rejonie w czasie wojny.

 

Odkrycia dokonali archeolodzy morscy z Narodowego Centrum Archeologii we współpracy z nurkami-amatorami.

 

To spektakularne, pierwsze tego rodzaju znalezisko w Indonezji.


 

Okręt podwodny jest w dobrym stanie, udało się nawet wpłynąć do jego środka. Natrafiono tam na ludzkie szczątki i różne przedmioty. Na niektórych z nich znajdują się swastyki i niemieckie napisy. Niestety nie udało się odnaleźć bezpośredniego dowodu, wskazującego na to, jaki okręt odnaleziono.


 

Według zachowanych archiwów niemieckich, w rejonie Indonezji stracono dwa niemieckie okręty podwodne.

Jeden to U-168, storpedowany w 1944 roku przez holenderski okręt podwodny HNLMS Zwaardvisch. Uratowało się wówczas kilkudziesięciu marynarzy, ponieważ jednostka została trafiona na powierzchni.

Drugi stracony w rejonie Indonezji U-boot to U-183, storpedowany w 1945 roku przez amerykański okręt podwodny USS Besugo.


 

Niemieckie U-booty zapuszczały się na odległy Ocean Indyjski w poszukiwaniu łatwych do zniszczenia celów. Takie dalekie rejsy wykonywały nieliczne okręty typu IX, które dysponowały odpowiednim zasięgiem. Skala działań Niemców na tym obszarze była raczej symboliczna.

 

W czasie wojny okręty podwodne były jedynym w miarę bezpiecznym sposobem na komunikację z odległym sojusznikiem. Przewożono na ich pokładach cenne surowce, jak na przykład kauczuk oraz wymieniano się za ich pośrednictwem najnowszymi osiągnięciami technologii wojskowej.


 

Indonezyjczykom marzy się podniesienie wraku U-boota w celu przeprowadzenia dokładniejszych badań. Niestety póki co jest to niemożliwe ze względu na brak środków finansowych.

 

Być może odkrycie rzuci nowe światło na całokształt działań militarnych prowadzonych na południowo-wschodnim Pacyfiku.


 

 

Źródło: Jakarta Post

 

Podobne posty

One Thought to “Wrak U-boota odkryty w Indonezji”

  1. Miki

    Czad! ciekawe ile takich jeszcze nieodkrytych lezy na dnie baltyku. Pozdro, super strona

Leave a Comment