Wrak USS Kittiwake w nowej odsłonie!

Wrak USS Kittiwake w nowej odsłonie!

Wrak USS Kittiwake w nowej odsłonie!

Z pewnością kojarzycie ze zdjęć majestatyczny, położony na stępce na głębokości zaledwie 18 metrów wrak USS Kittiwake. Jednostka znajduje się przy wyspie Wielki Kajman i stanowi ogromną atrakcję dla nurków z całego świata.

 

Jakież było zdziwienie gdy na początku października okazało się, że wrak USS Kittiwake przewrócił się na lewą burtę. Jest to efekt uboczny huraganu Nate, który nawiedził rejon Morza Karaibskiego. Co prawda huragan szalał w rejonie prawie 500 kilometrów od wyspy Wielki Kajman, jednak silne prądy oraz mocne fale wystarczyły by poruszyć liny kotwiczne i przewrócić okręt o długości 77 metrów i wadze 2200 ton.

 

Agencja CITA (The Kittiwake) poinformowała o tymczasowym zamknięciu miejsca dla nurków. Zaistniała bowiem nie tylko konieczność oszacowania szkód, ale również potrzeba określenia zasad bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać na wraku. Nie ulega wątpliwości, że położona na stępce jednostka jest prostsza w eksploracji nurkowej. Być może wpłynięcie do środka wraku będzie wymagało dodatkowego szkolenia i większego doświadczenia nurków, podkreślają lokalni nurkowie.

 

Wrak USS Kittiwake w nowej odsłonie!

Wrak USS Kittiwake oczami Ireny Stangierskiej

Lokalni nurkowie przyznają, że tym samym powstało zupełnie nowe miejsce nurkowe. Nurkowie, fotografowie i amatorzy wideofilmowania mają teraz powód by wrócić na USS Kittiwake i jeszcze raz pooglądać, sfotografować lub sfilmować wrak. Inne oświetlenie, ekspozycja innej strony wraku rzutują na zupełnie nowe, podwodne kompozycje.

 

USS Kittiwaki to najpopularniejszy wrak na Karaibach oraz jeden z najlepiej rozpoznawalnych jednostek na świecie. Ze względu na popularność miejsce to jest regularnie monitorowane, kontrolowane oraz konserwowane. Po wnikliwej analizie stanu wraku przeprowadzonej w dniu 9 października br. wrak Kittiwaki został uznany za bezpieczny dla nurków. Nadal możliwe jest podziwianie wraku z powierzchni, co czyni to miejsce interesującym również dla snurkujących. Operatorom lokalnych baz zalecono w pierwszej kolejności zapoznanie się z „nowym” wrakiem, a dopiero później zabieranie na niego klientów.


 

Zobaczcie jak wcześniej wyglądał wrak USS Kittiwake


 

 

Źródła: caymancompass.com; divenewswire.com

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Konferencja Baltictech 2019 zbliża się wielki nurkami!
Krzysztof Starnawski przegłębił Sorgente del Gorgazzo: 222m
Dwa śmiertelne wypadki nurkowe Polaków
Polak zginął podczas próby ustanowienia rekordu świata
„To był mój dzień” – wywiad z Jarkiem Macedońskim, rekordzistą świata
Orzeł. Ostatni patrol – rozpoczęto zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie
Garda: Polak przygotowuje się do pobicia rekordu świata
The Cave – zapowiedź filmu o akcji jaskiniowej w Tajlandii
Irlandia Donegal: śmiertelny wypadek nurkowy Polaka
Nurkowie Czarnobyla – historia trzech, prawdziwych Bohaterów

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Scroll To Top