Wrak USS Kittiwake w nowej odsłonie!

Wrak USS Kittiwake w nowej odsłonie!

Wrak USS Kittiwake w nowej odsłonie!

Z pewnością kojarzycie ze zdjęć majestatyczny, położony na stępce na głębokości zaledwie 18 metrów wrak USS Kittiwake. Jednostka znajduje się przy wyspie Wielki Kajman i stanowi ogromną atrakcję dla nurków z całego świata.

 

Jakież było zdziwienie gdy na początku października okazało się, że wrak USS Kittiwake przewrócił się na lewą burtę. Jest to efekt uboczny huraganu Nate, który nawiedził rejon Morza Karaibskiego. Co prawda huragan szalał w rejonie prawie 500 kilometrów od wyspy Wielki Kajman, jednak silne prądy oraz mocne fale wystarczyły by poruszyć liny kotwiczne i przewrócić okręt o długości 77 metrów i wadze 2200 ton.

 

Agencja CITA (The Kittiwake) poinformowała o tymczasowym zamknięciu miejsca dla nurków. Zaistniała bowiem nie tylko konieczność oszacowania szkód, ale również potrzeba określenia zasad bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać na wraku. Nie ulega wątpliwości, że położona na stępce jednostka jest prostsza w eksploracji nurkowej. Być może wpłynięcie do środka wraku będzie wymagało dodatkowego szkolenia i większego doświadczenia nurków, podkreślają lokalni nurkowie.

 

Wrak USS Kittiwake w nowej odsłonie!

Wrak USS Kittiwake oczami Ireny Stangierskiej

Lokalni nurkowie przyznają, że tym samym powstało zupełnie nowe miejsce nurkowe. Nurkowie, fotografowie i amatorzy wideofilmowania mają teraz powód by wrócić na USS Kittiwake i jeszcze raz pooglądać, sfotografować lub sfilmować wrak. Inne oświetlenie, ekspozycja innej strony wraku rzutują na zupełnie nowe, podwodne kompozycje.

 

USS Kittiwaki to najpopularniejszy wrak na Karaibach oraz jeden z najlepiej rozpoznawalnych jednostek na świecie. Ze względu na popularność miejsce to jest regularnie monitorowane, kontrolowane oraz konserwowane. Po wnikliwej analizie stanu wraku przeprowadzonej w dniu 9 października br. wrak Kittiwaki został uznany za bezpieczny dla nurków. Nadal możliwe jest podziwianie wraku z powierzchni, co czyni to miejsce interesującym również dla snurkujących. Operatorom lokalnych baz zalecono w pierwszej kolejności zapoznanie się z „nowym” wrakiem, a dopiero później zabieranie na niego klientów.


 

Zobaczcie jak wcześniej wyglądał wrak USS Kittiwake


 

 

Źródła: caymancompass.com; divenewswire.com

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

U-Boot typu XXI odnaleziony u wybrzeży Danii
Wrak Franken bez tajemnic…
Nurkowie dryfowali ponad 9 godzin pokonując 24km
Galeria Piovano w Font Estramar dla uczczenia eksploratora
Dwa kilkuwiekowe wraki odnalezione w Morzu Bałtyckim
Konferencja nurkowa Baltictech 2017 – podsumowanie
Systemy Sac Actun i Dos Ojos połączone! Najdłuższa zalana jaskinia świata!
Jak wygląda butla nurkowa po wybuchu?
Manewry ROV GRALmarine w kopalni Marie-Agnes
Nurkowe podsumowanie 2017 roku

Na wesoło

Mecz piłki nożnej między rybami

Jaka to roślina?

Nuphar lutea (Grążel żółty)

Co to za zwierzę?

Orleń cętkowany (Aetobatus narinari)

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top