Wraki Laguny Truk 70 lat później

 Wraki Laguny Truk (Chuuk)


 

W ubiegłym tygodniu minęła 70. rocznica (17-18 lutego 1944 roku) amerykańskiej operacji Hailstone na japońską bazę morską w Truk położoną na Oceanie Spokojny, na największym atolu Mikronezji. To lotniczo-morskie uderzenie zapisało się na kartach historii II Wojny Światowej jako wielki sukces amerykańskich sił zbrojnych.

 

Jednak miłośnikom podwodnych wraków atak na Truk pozostawił niezliczone ilości podwodnego złomu. Wraki Laguny Truk (obecnie Chuuk) przyciągają jak magnes nurków z całego świata. Na skutek ataków amerykańskiego lotnictwa i okrętów zatopiono w Truk i okolicach dwa japońskie lekkie krążowniki Agano i Naka, lekki krążownik szkolny Katori, cztery niszczyciele, głównie starszych typów: Oite, Fumizuki, Maikaze, Tachikaze, kilka mniejszych okrętów i aż 32 statki transportowe o łącznym tonażu ok. 200.000 ton. Z zatopionymi statkami zginęła duża liczba żołnierzy i materiału wojennego. Ponadto zestrzelono 275 japońskich samolotów.

 

W ten sposób powstało największe na świecie cmentarzysko statków i samolotów. Przez 70 lat przebywania pod wodą wraki Laguny Truk przekształciły się w przepiękne sztuczne rafy.

 


 


 

 

Źródło: pacificnewscenter.com

Podobne posty

One Thought to “Wraki Laguny Truk 70 lat później”

  1. Adam

    Moje marzenie!

Leave a Comment