Eksploracja wraków Wielkiej Brytanii

Wraki UK

Z okazji 40-lecia ustawy w sprawie ochrony wraków Brytyjski Instytut Dziedzictwa Narodowego ogłosił, że 88 wraków znajdujących się w pobliżu brytyjskiego wybrzeża datowanych  przed 1840 rokiem zostanie zbadanych. Obecnie tylko 47 zabytkowych łodzi i statków w Anglii jest zabezpieczonych przed ingerencją osób nieupoważnionych.

 

Zespół nurków- archeologów w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie eksplorować wraki a następnie przedstawi pełny raport Na tej podstawie obiekty zostaną sklasyfikowane.

 

Badaniem objęte zostaną jednostki pływające od najdawniejszych czasów aż do holowników parowych lub z napędem kołowym pracujących w ujściach rzek i w dokach. Wraki datowane przed 1840 rokiem stanowią tylko 4% z  37  tysięcy  znanych pozycji wrakowych Wielkiej Brytanii.

 

Ustawa o ochronie wraków z 1973 roku pozwala rządowi brytyjskiemu na ograniczanie dostępu (ilości nieautoryzowanych nurkowań) do historycznej jednostki by zapobiec jej niszczeniu oraz grabieniu. Ponadto wraki uznane za najbardziej zagrożone zostają ujęte przez Instytut Dziedzictwa Narodowego w Rejestrze Ryzyka.

 

SS_Forfarshire
SS Forfarshire

 

Najprawdopodobniej zbadane zostaną:

  • wrak „Tudor” na wyspie Walney w zatoce Morecambe;
  • barka zwana „Mersey flat” znajdująca się się na północnym-zachodzie,
  • wrak „Forfarshire” – parowiec, który zatonął u wybrzeży Northumberland w 1838.

 

Źródło: www.english-heritage.org.uk

Podobne posty

Leave a Comment