Wraki, wraki…kolejne odkrycia na Bałtyku

Wraki, wraki...kolejne odkrycia na Bałtyku
Wraki, wraki…kolejne odkrycia na Bałtyku

Wiosna wita miłośników nurkowania wrakowego na Bałtyku kolejnymi odkryciami dokonanymi przez polskich hydrografów.

 

Niezależnie od siebie dwa zespoły, jeden to oczywiście team pływający na ORP Arctowskim, drugi, to hydrografowie z Instytutu Morskiego w Gdańsku, odkryły w dniach w dniach 24-28 marca br. aż trzy nowe wraki na naszym pięknym, zimnym Bałtyku.


Ekipa z ORP Arctowski odkryła dwa wraki przy okazji prac prowadzonych na obszarach dna znajdujących się na jednej z planowanych tras żeglugowych. Badania te były wykonywane przy użyciu echosondy wielowiązkowej oraz holowanego sonaru o wysokiej rozdzielczości. Obecnie niewiele wiemy o tych jednostkach, jedynie tyle, że mają one długość 35 i 44 metry.


 

Nowe wraki na Baltyku
Jedna z jednostek odkrytych z ORP Arctowski
Nowe wraki na Bałtyku
Wrak znaleziony
przez hydrografów z ORP Arctowski

 

Wraki, wraki...kolejne odkrycia na Bałtyku
Kolejne odkrycia na Bałtyku
Wrak Macios

Trzeci wrak o roboczej nazwie MACIOS został odkryty z pokładu Imorosa3 przy okazji wykonywania prac pomiarowych przez Instytut Morski w Gdańsku. Jest to nieznany do tej pory wrak dwukotłowego parowca.

 

Oś wraku położona jest w kierunku wschód-zachód. Na zdjęciach widać fragment dziobu oraz leżące nieopodal (45m) dwa duże kotły i blok silnika a nieco dalej (90m od dziobu) najprawdopodobniej fragment rufy. Minimalna głębokość nad wymienionymi elementami wraku to nieco ponad 3 metry.


 

 

Źródło: hydrografpolski.pl

Podobne posty

2 Thoughts to “Wraki, wraki…kolejne odkrycia na Bałtyku”

  1. Łukasz

    Obiekty leżą pewnie na torze wodnym,więc nie ponurkujemy:(

    1. Ula

      Niekoniecznie. Faktycznie, jednostki odkryte przez ORP Arctowski znajdują się na planowanej trasie żeglugowej. Natomiast parowiec MACIOS być może będzie dostępny dla nurków. 😉

Leave a Comment