Wraki Zatoki Puckiej

Zatoka Pucka to część morza Bałtyckiego, obszar 364 km² zachodniej części Zatoki Gdańskiej. Obszar Zatoki Puckiej wyznacza Mierzeja Helska oraz linia łącząca Hel z Gdynią. Zatoka jest stosunkowo płytka, podobnie zresztą jak całe Morze Bałtyckie. Maksymalna głębokość Zatoki Puckiej to 55 metrów czyli mniej więcej tyle ile wynosi średnia głębokość Bałtyku.

 

ORP Kujawiak na Rybitwiej Mieliźnie

ORP Kujawiak na Rybitwiej Mieliźnie

Większość wraków Zatoki Puckiej to ofiary wypadków lub celowych zatopień. Brak pozycji wynikających z działań wojennych. Dodatkowo obszar Rybitwiej Mielizny stanowi wręcz cmentarzysko wraków.

 

Znajdziemy tam np. wrak łodzi podwodnej typu „Maltuka” ORP Kujawiak. Leży on na głębokości kilku metrów, a kiosk wystaje ponad powierzchnię wody. Co ciekawe, jest to bliźniacza jednostka łodzi podwodnej tego samego typu ORP Ślązak, która znajduje się kilka kilometrów dalej na wysokości Jastarni. Oprócz Kujawiaka, na Rybitwiej Mieliźnie znajdziemy szczątki wielu wraków.

 

Na wraki Zatoki Puckiej najłatwiej wybrać się z portu w Jastarni lub Helu. Organizowane są również wypłynięcia z Trójmiasta, choć trzeba pamiętać, że czas dotarcia na pozycje jest wtedy zdecydowanie dłuższy.

 

 

Najbardziej znanym wrakiem Zatoki Puckiej jest niewątpliwie „Zawisza Czarny”. Znany wszystkim jacht szkoleniowy ZHP, w czasie wojny przejęty przez Niemców, a po wojnie porzucony. Odnaleziony po wojnie jacht nie nadawał się już do remontu i został zatopiony na środku Zatoki Puckiej pomiędzy Kuźnicą a Rewą.

Pomimo tego, że jest to wrak, o którym prawie każdy z nas słyszał, nie jest on najpopularniejszą pozycją nurkową. Do kultowych wraków Zatoki Puckiej należą poniższe:


 

Najpopularniejsze wraki Zatoki Puckiej

Wraki zatoki dostępne z Jastarni

 

 


Wraki zatoki dostępne z Helu


Mapa wraków Zatoki Puckiej

Scroll To Top