U wybrzeży Peru odkryto nowy gatunek czerwonego korala

Nowy gatunek czerwonego korala odkryty u wybrzeży Peru
Oto nowy gatunek czerwonego korala odkryty u wybrzeży Peru
Fot. Yuri Hooker/EurekaAlert.org

Nowy gatunek czerwonego korala został odkryty w Oceanie Spokojnym na głębokości 25 metrów nieopodal wyspy San Gallán  u wybrzeży Peru w Rezerwacie Narodowym Paracas. Jest to jasno czerwona odmiana, która już otrzymała swoją nazwę – Psammogorgia hookeri.

 

Odkrycia dokonał zespół biologów morskich z Uniwersytetu na Kostaryce oraz Instytutu Badań Tropikalnych Smithsonian. Natomiast nazwę nadano na cześć jego odkrywcy – peruwiańskiego biologa i przyrodnik Yuri Hooker z Uniwersytetu w Limie.

 

Nowy gatunek czerwonego korala należy do rodzaju Psammogorgia. Dość łatwo można odróżnić tę odmianę od innych osobników tego rodzaju. Koral jest dość niewielkich rozmiarów – ludzkiej dłoni. Poza tym pokryty jest białawymi polipami o dość szerokich kielichach. Naukowcy przypuszczają, że ten nowy gatunek czerwonego korala może być endemiczny. Jednocześnie badacze zauważają, że Psammogorgia hookeri jest dość nietuzinkowy. Świadczy o tym już sam jasnoczerwony kolor dodatkowo pokryty białawym puchem.

 

Biolodzy morscy spodziewają się większej ilości zaskakujących odkryć w tym regionie, bowiem rafy koralowe u wybrzeża Peru nie były systematycznie badane. Wiedza o miękkich koralach jest nadal niewielka. Być może prowadzone badania pozwolą na lepsze poznanie koralowych ekosystemów peruwiańskich raf.


 

 

Źródło: Peru this week; sci-news.com

 

Podobne posty

2 Thoughts to “U wybrzeży Peru odkryto nowy gatunek czerwonego korala”

  1. ana

    Całkiem to ładne, poszukam w Baltyku 😉

Leave a Comment