Wybrzeże Walii odkrywa podwodne skarby

Wybrzeże Walii odkrywa podwodne skarby
Wybrzeże Walii odkrywa podwodne skarby
Odnalezione koło sterowe pochodzące prawdopodobnie z XIX w.
© Arfordir Coastal Heritage

Zatoka Swansea położona nad Kanałem Bristolskim, na południowym wybrzeżu Walii odkrywa swoje tajemnice i wyrzuca podwodne skarby. Jedną z nich jest pochodzące prawdopodobnie z XIX wieku koło sterowe (zdjęcie obok) znalezione w ubiegły weekend nieopodal Przylądka Mumbles.

 

Odkrycie można zawdzięczać głównie panującym ostatnio w tym regionie ekstremalnym warunkom atmosferycznym. Znalezisko to wywołało wśród miejscowych archeologów zrzeszonych w organizacji Glamorgan-Gwent Archaeological Trust spore poruszenie. Plaże południowej Walii będą bacznie obserwowane przez grupy ochotników. Kto wie jakie jeszcze skarby zostaną wyrzucone na brzeg…?

 

Dokładna ekspertyza koła sterowego zostanie przeprowadzona dopiero po jego starannym oczyszczeniu. Być może uda się znaleźć numer seryjny, który ułatwi identyfikację statku, z którego pochodzi koło. Odkryte koło sterowe jest wstępnie datowane na lata 1800-1940. Być może koło stanowiło element urządzenia statku, który zatonął niegdyś w tym, usianym wrakami, regionie.

 

Następnie znalezisko zostanie poddane procesowi gruntownej konserwacji, który potrwa nawet kilka lat. Najpierw przedmiot zostanie umieszczony w zbiorniku ze słoną wodą w siedzibie organizacji Glamorgan-Gwent Archeological Trust. Przez kolejne 3 lub 4 lata słona woda będzie powoli zastępowana przez słodką. Doprowadzi to do całkowitego usunięcia cząsteczek soli z drewna i pozwoli na zakonserwowanie artefaktu. Możliwe, że później zostanie ono wystawione na widok publiczny w miejscowym muzeum.


 

Wybrzeże Walii odkrywa podwodne skarby
Wybrzeże Walii odkrywa podwodne skarby
Działo z XVIII/pocz.XIX wieku
Fot. Kate James

Koło sterowe nie jest pierwszym artefaktem znalezionym w ostatnim czasie na wybrzeżu Walii. Jednym ze znalezisk są szczątki aż dwóch statków zlokalizowane na plaży Cefn Sidan niedaleko Kidwelly.

 

Jednak ciekawszym znaleziskiem jest działo wyrzucone niespełna trzy tygodnie temu przez może w okolicach miejscowości Porthcawl, położonej na południowy wschód od Swansea. Wstępnie szacuje się, że pochodzi ono z czasów georgiańskich przypadających na lata 1714-1837. W okolicy znaleziono również dość duże kawałki drewna, które mogą pochodzić z wraku, na którym znajdowało się działo.

 

Wiele przedmiotów wyrzuconych przez morze zostało już zarejestrowanych przez Arfordir Coastal Heritage, w ramach projektu monitorującego zmiany w nadmorskim dziedzictwie Walii. W ramach tej inicjatywy wolontariusze przeszukują walijskie wybrzeże licząc na znalezienie obiektów o znaczeniu historycznym.

 

Być może zapowiadane na najbliższe tygodnie przypływy odkryją kolejne podwodne skarby…


 

 

 

Źródło: South Wales Evening Post; BBC News

Podobne posty

One Thought to “Wybrzeże Walii odkrywa podwodne skarby”

  1. Kamil

    Ladne, ladne…szkoda,ze nie na polskim wybrzezu 😉

Leave a Comment