Komercyjne wycieczki na wrak Titanica już od przyszłego roku!

Komercyjne wycieczki na wrak Titanica już w przyszłym roku!
Komercyjne wycieczki na wrak Titanica już w przyszłym roku!

Już za rok, w maju 2018 roku, ruszyć mają komercyjne wycieczki na wrak Titanica. Zdarzenie o tyle bezprecedensowe, że RMS Titanic leży na głębokości niemal 4 tysięcy metrów! Choć Titanic zatonął 105 lat temu wciąż budzi żywe emocje i rozpala pragnienia eksploratorów.

 

Niedługo, dzięki luksusowej firmie podróżniczej Blue Marble Private możliwe będzie wykupienie wycieczki na ten emocjonujący wrak. W trakcie 8-dniowej ekspedycji turysta za jedyne 105 129 dolarów będzie mógł podziwiać wrak Titanica znajdujący się na dnie Oceanu Atlantyckiego. Uczestnicy wycieczek będą schodzić pod powierzchnię oceanu, na głębokość ponad 3 kilometrów w wykonanym z tytanu i włókna węglowego batyskafie. We względu na stale pogarszający się stan wraku jest to odpowiedni moment by go zobaczyć.

 

W cenie ponad 100 tysięcy dolarów turyści zostaną przetransportowani helikopterem do jachtu obsługującego wyprawy na wrak Titanica. Następnie przez 3 dni będą poznawać podwodny statek, uczyć się obsługi sonaru oraz systemów nawigacyjnych. Kolejne 3 dni wycieczki to potencjalne dni nurkowe. Jednocześnie na wrak może zanurzyć się 3 turystów. Przewidywany czas nurkowania to 3 godziny, sam czas zanurzenia – 90 minut.

 

Firma OceanGate Expeditions zaprojektowała i stworzyła specjalny pojazd podwodny, który może zabrać jednocześnie 3 osoby. Jak łatwo się domyślić wszystkie miejsca (dokładnie 9) na pierwszą podwodną wycieczkę są już zarezerwowane! Kolejne wyprawy zaplanowane są na 2019 rok. Jak oświadcza Blue Marble cena biletu (upoważniający tylko do udziału w rejsie) jest taka sama jak biletu pierwszej klasy na pierwszą podróż Titanica, oczywiście po uwzględnieniu inflacji. Dziś, wedle wyliczeń organizatora jest to kwota 4 350 dolarów.

 

Turyści mogą liczyć na obejrzenie różnych partii wraku, w tym pokładu, dziobu, wielkiej klatki schodowej czy wreszcie rozległego rumowiska szczątek wraku. Załoga batyskafu może wykonać skanowanie sonarem w 3D i poszukać charakterystycznych punktów orientacyjnych.

 

Komercyjne wycieczki na wrak Titanica już w przyszłym roku!
Fragment dziobu Titanica

Wrak Titanica znajduje się w dwóch, głównych kawałkach oddalonych od siebie około 600 metrów. Dziób Titanica jest w dobrym stanie, natomiast rufa rozpadła się w kwietniu 1912 roku w momencie uderzenia statku o dno oceanu. Również śródokręcie spoczywa w kawałkach na dnie Oceanu Atlantyckiego. Obszar, na którym znajdują się szczątki, w tym rzeczy osobiste pasażerów, wyposażenie statku – meble itp. obejmuje powierzchnię 3 na 5 mil morskich.

 

Pomysłodawcy podkreślają, że przez 32 lata wrak Titanica odwiedziło mniej więcej 200 osób. Jest to mniej niż wspięło się na Mount Everest czy poleciało w kosmos. Prezes OceanGate Expeditions – Stockton Rush zaznacza, że to niesamowita okazja do zwiedzania jednego z najliczniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków na naszej planecie.

 

Wśród osób odwiedzających wrak najwięcej znalazło się członków wypraw, zwłaszcza kontrowersyjnej francusko-amerykańskiej ekspedycji z 1987 roku, podczas której wydobyto z Titanica niemal 2000 przedmiotów. Jednak turyści rzadko odwiedzali wrak. Ostatnia tego typu wycieczka odbyła się w 2012 roku, cena wynosiła wtedy 59 000 dolarów na osobę.

 

Organizator już przyjmuje rezerwacje na kolejną wyprawę, która odbędzie się na przełomie 2018/2019 roku. Podobna trasa obejmująca około 11-12 godzin zanurzenia na Titanicu ma kosztować 59 680 dolarów.


 


 

Komercyjne wycieczki na wrak Titanica już od przyszłego roku!
Wrak HMHS Britannic

Co prawda nurkowanie na wraku Titanica jest poza zasięgiem zarówno nurków rekreacyjnych jak i saturowanych. Jednak siostrzana jednostka HMHS Britannic spoczywa w Morzu Egejskim na dużo mniejszej głębokości zaledwie 133 metrów.

 

Transatlantyk typu Olympic zatonął 21 listopada 1916 roku. Wrak spoczywa na sterburcie, a dziób jest oderwany od reszty kadłuba. Obecnie władze greckie mają w planach stworzenie tu parku dla nurków, co zapewne będzie wiązało się z opłatami za nurkowanie na Britannicu.


 

 

Przeczytaj także:

Dokładnie 31 lat temu odnaleziono wrak legendarnego Titanica
Dokładnie 31 lat temu odnaleziono wrak legendarnego Titanica
Cobh (Queenstown) w 104 rocznicę wypłynięcia Titanica
Cobh (Queenstown) w 104 rocznicę wypłynięcia Titanica
Recenzja książki Waltera Lorda- Titanic. Pamiętna noc
Recenzja książki Waltera Lorda: Titanic. Pamiętna noc

 

Źródła: bluemarbleprivate.com; thebluefish.com

Podobne posty

One Thought to “Komercyjne wycieczki na wrak Titanica już od przyszłego roku!”

  1. Andy

    Titanic nie przelamal sie jak to jest pokazane na filmiku, stalo sie to dopiero podczas opadania. Zostalo to udowodnione pare lat temu.

Leave a Comment