Wydobyto ciało rosyjskiego nurka z Attersee

Wydobyto ciało rosyjskiego nurka z Attersee

Ofen, w trakcie poszukiwań ciała nurka

Wiemy, że Saszę, 41-letniego Rosjanina, który w dniu 20 kwietnia bieżącego roku zginął nurkując w austriackim jeziorze Attersee znało wielu z naszych Czytelników. Sasza był znany i lubiany szczególnie przez grono nurków skupionych wokół najgłębszego, polskiego jeziora Hańcza. Dlatego też zdecydowaliśmy się na opublikowanie tego artykułu.

 

Co prawda austriackie media podają, że od dnia wypadku trwały regularne poszukiwania ciała nurka. Jednak owa systematyczność przejawiała się w weekendowych poszukiwaniach. Wiemy to, bowiem mieliśmy okazję obserwować jedne z nich. Dopiero w niedzielę, 6 maja br. (ponad 2 tygodnie po wypadku) austriackim służbom ratowniczym udało się na głębokości około 120 metrów odnaleźć ciało nurka.

 

W minioną sobotę (12 maja br.) około godziny 19:00 jedenastu członków Austriackiej Służby Ratowniczej z Unterach am Attersee, Nussdorf am Attersee i bazy w Salzburgu rozpoczęło akcję wydobycia ciała. Chwilę przed północą udało się przy wykorzystaniu ROVa  z kamerką zlokalizować (ponownie) rosyjskiego nurka na głębokości  143,5 metrów. Ciało zostało wydobyte na powierzchnię  o godzinie 00:40 (w niedzielę, 13 maja br., po ponad trzech tygodniach od tragicznego zdarzenia).

 

Nie wiadomo skąd rozbieżność co do głębokości, na której znajdował się nurek. Dyrektor Krajowy Ratownictwa Wodnego, Gerald Berger podkreślił, że kwestia ta wymaga wyjaśnień, które mogą być pomocne w przyszłości.

 

Sasza, w dniu 20 kwietnia br. planował wykonać samotne, w 100% samodzielne zanurzenie na głębokość około 140 metrów. Wybrał ku temu popularne wśród nurków miejsce nad Attersee – Ofen. Zanurzenie wykonywane było na obiegu otwartym (OC), w konfiguracji twin 2x12l plus 4 stage, dodatkowo nurek zaopatrzony był w skuter. Służby ratunkowe zostały poinformowane przez innych nurków – Polaków, którzy w tym czasie przebywali na Ofen.

 

Dokładna przyczyna wypadku nie jest znana. Właściwy prokurator zarządził sekcję zwłok, której wyników można spodziewać się w ciągu tygodnia. Wykluczono już udział osób trzecich w zdarzeniu.

 

Dodatkowo informujemy, że miejsce nurkowe Ofen zlokalizowane nad Attersee pomiędzy 12,2 a 12,6 kilometrem zostało otwarte dla nurków.

 

Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom nurka składamy najszczersze wyrazy współczucia.


 

 

Czytaj także:


 

Źródła: heute.at; kleinezeitung.at; salzi.at; własne

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Niech MOC będzie z nami! Nurkowy Festiwal Mocy 2018
Kolejny Polak zginął we włoskim jeziorze Garda
Pobity rekord świata w nurkowaniu CCR 316m
Rekord świata w nurkowaniu CCR
Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar dla nurków
Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko
PADI Women’s Dive Day 2018 za tydzień!
Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar
Powstała grupa Jolly Diver SHE – stworzona dla nurkujących KOBIET!
Mszczonów: powstaje najgłębszy basen na świecie!

Na wesoło

Podwodny bar

Jaka to roślina?

Caldesia parnassifolia (Kaldezja dziewięciornikowata)

Co to za zwierzę?

Wieloszczet osiadły (Spirobranchus giganteus)

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top