Wydobyto ciało rosyjskiego nurka z Attersee

Wydobyto ciało rosyjskiego nurka z Attersee
Ofen, w trakcie poszukiwań ciała nurka

Wiemy, że Saszę, 41-letniego Rosjanina, który w dniu 20 kwietnia bieżącego roku zginął nurkując w austriackim jeziorze Attersee znało wielu z naszych Czytelników. Sasza był znany i lubiany szczególnie przez grono nurków skupionych wokół najgłębszego, polskiego jeziora Hańcza. Dlatego też zdecydowaliśmy się na opublikowanie tego artykułu.

 

Co prawda austriackie media podają, że od dnia wypadku trwały regularne poszukiwania ciała nurka. Jednak owa systematyczność przejawiała się w weekendowych poszukiwaniach. Wiemy to, bowiem mieliśmy okazję obserwować jedne z nich. Dopiero w niedzielę, 6 maja br. (ponad 2 tygodnie po wypadku) austriackim służbom ratowniczym udało się na głębokości około 120 metrów odnaleźć ciało nurka.

 

W minioną sobotę (12 maja br.) około godziny 19:00 jedenastu członków Austriackiej Służby Ratowniczej z Unterach am Attersee, Nussdorf am Attersee i bazy w Salzburgu rozpoczęło akcję wydobycia ciała. Chwilę przed północą udało się przy wykorzystaniu ROVa  z kamerką zlokalizować (ponownie) rosyjskiego nurka na głębokości  143,5 metrów. Ciało zostało wydobyte na powierzchnię  o godzinie 00:40 (w niedzielę, 13 maja br., po ponad trzech tygodniach od tragicznego zdarzenia).

 

Nie wiadomo skąd rozbieżność co do głębokości, na której znajdował się nurek. Dyrektor Krajowy Ratownictwa Wodnego, Gerald Berger podkreślił, że kwestia ta wymaga wyjaśnień, które mogą być pomocne w przyszłości.

 

Sasza, w dniu 20 kwietnia br. planował wykonać samotne, w 100% samodzielne zanurzenie na głębokość około 140 metrów. Wybrał ku temu popularne wśród nurków miejsce nad Attersee – Ofen. Zanurzenie wykonywane było na obiegu otwartym (OC), w konfiguracji twin 2x12l plus 4 stage, dodatkowo nurek zaopatrzony był w skuter. Służby ratunkowe zostały poinformowane przez innych nurków – Polaków, którzy w tym czasie przebywali na Ofen.

 

Dokładna przyczyna wypadku nie jest znana. Właściwy prokurator zarządził sekcję zwłok, której wyników można spodziewać się w ciągu tygodnia. Wykluczono już udział osób trzecich w zdarzeniu.

 

Dodatkowo informujemy, że miejsce nurkowe Ofen zlokalizowane nad Attersee pomiędzy 12,2 a 12,6 kilometrem zostało otwarte dla nurków.

 

Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom nurka składamy najszczersze wyrazy współczucia.


 

 

Czytaj także:

Jezioro Attersee
Jezioro Attersee
Nurek z Polski zginął w Attersee
Nurek z Polski zginął w Attersee
Wypadek nurkowy Polaka na Attersee
Wypadek nurkowy Polaka na Attersee

 

Źródła: heute.at; kleinezeitung.at; salzi.at; własne

Podobne posty

Leave a Comment