Ujawniono wyniki autopsji Roba Stewarta

Ujawniono wyniki autopsji Roba Stewarta

Ujawniono wyniki autopsji Roba Stewarta

Dopiero pół roku po śmierci znanego, kanadyjskiego dokumentalisty oraz  obrońcy rekinów Roba Stewarta możemy poznać przyczynę zgonu. Według raportu medycznego bezpośrednią przyczyną śmierci było utonięcie poprzedzone ostrym niedotlenieniem tkanek (hipoksją).

 

Autopsję przeprowadził dr Thomas Beaver, który od maja tego roku nie pełni już roli lekarza medycyny sądowej. Powodem odwołania były wątpliwości co do jego obiektywizmu. Lekarz posiadał powiązania z niemal wszystkimi urzędnikami Keys na Florydzie.

 

Przypomnę tylko, że 37-letni Rob Stewart zmarł podczas kręcenia materiałów do kolejnego dokumentu Sharkwater Extinction. Do wypadku doszło w dniu 31 stycznia br. po nurkowaniu na wraku Queen of Nassau około 5 mil od wyspy Islamorada. Było to trzecie zanurzenie Roba na głębokość około 70 metrów tego dnia. Jego partnerem nurkowym tego dnia był instruktor, Peter Sotis. Do dramatu doszło na powierzchni, kiedy to załoga łodzi nurkowej Pisces zajęta ratowaniem nieprzytomnego Petera Sotisa nie zwróciła uwagi na Roba, który stracił przytomność na powierzchni. Prawdopodobnie chwilę wcześniej pokazał sygnał „OK”. Poszukiwania Roba Stewarta trwały 3 dni (więcej: Trwają poszukiwania Roba Stewarta – nurka, reżysera dokumentu Sharkwater). Jego ciało zostało odnalezione na głębokości 220 stóp (około 67 metrów) niemal dokładnie poniżej miejsca, w którym ostatni raz był widziany na powierzchni (więcej: Odnaleziono i wydobyto ciało Roba Stewarta).


 


 

Peter Sotis, instruktor IANTD oraz właściciel centrum nurkowego Add Helium wyszedł ze zdarzenia bez szwanku. Wystarczyło podanie mu tlenu, by objawy ustąpiły i nie wymagał on jakiegokolwiek dalszego leczenia. Jednak to właśnie on dostarczył Robowi sprzęt nurkowy – rebreather rEvo Micro FT. Ten sam człowiek zaledwie kilka dni wcześniej wyszkolił (jest to oficjalna wersja Sotisa) Roba na tejże jednostce na nurka Trimix CCR.

 

Lekarz medycyny sądowej po ustaleniu, że Sotis i Stewart stosowali w trakcie feralnego nurkowania te same typy rebretherów z tymi samymi mieszankami gazów, doszedł do wniosku, że prawdopodobnie doświadczyli tego samego stanu. Wnioski doktora Beavera mogą być zaskakujące. Po stwierdzeniu, że obaj mężczyźni wynurzali się w tempie przekraczającym standardy, wyklucza on możliwość wystąpienia choroby dekompresyjnej (DCS). Powyższą opinię lekarz uzasadnia faktem, że Sotisowi wystarczyło leczenie tlenem, a sam tlen nie poradzi sobie z patofizjologią choroby dekompresyjnej. Stąd wysnuwa on wniosek, że zarówno Peter Sotis, jak i Robert Stewart cierpieli na ostrą hipoksję na powierzchni. Kiedy pan Stewart stracił przytomność utracił również kontrolę nad pętlą oddechową i utonął.

 

W marcu rodzina Stewarta wniosła pozew w sądzie okręgowym w Broward przeciwko firmie Horizon i firmie Sotis, Add Helium, LLC (więcej: Rodzina Roba Stewarta złoży pozew przeciwko kilku osobom i firmom). Reprezentujący rodzinę Stewarta adwokat Michael A. Haggard, przyznał w tym tygodniu, że wyniki autopsji działają przeciwko Sotisowi i firmie Horizon. Jego zdaniem stało się jasne, że instruktor nurkowania, Peter Sotis zaplanował i przeprowadził nurkowania Roba Stewarta. Nurkowania te należy uznać za agresywne i ryzykowne pod wieloma względami, w tym narażające na wystąpienie choroby dekompresyjnej i hipoksji. Dodatkowo, pomimo tak dużego ryzyka osoby przebywające na łodzi nurkowej z firm Horizon Divers i Add Helium nie obserwowały nurka, pozwoliły mu utonąć tuż przed łodzią.

 

W tej sprawie wciąż nie ukazał się raport amerykańskiej Straży Przybrzeżnej, który może rzucić nowe światło na przebieg wypadku nurkowego.


 

 

Czytaj także:


 

Źródło: flkeysnews.com; MiamiHerald

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Włosi wstrząśnięci wypadkiem nurkowym instruktora i 13-letniej dziewczynki
Dive Demo Days Hańcza 2017 – podsumowanie
Ujawniono wyniki autopsji Roba Stewarta
Krzysztof Starnawski wraca do Matka Vrelo
Wypadek nurkowy Polaka na Attersee
Jaskinia Molnar Janos czasowo zamknięta
Zapraszamy na Dive Demo Days nad Hańczę!
Polscy nurkowie na tropie tajemnic Inków
Malta: odkryto wrak bombowca z okresu II Wojny Światowej
Vis: Nurkowie wydobyli szczątki z wraku bombowca B24

Na wesoło

Podwodny złodziej

Jaka to roślina?

Chara hispida (Ramienica kosmata)

Co to za zwierzę?

Leszcz (Abramis brama)

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top