Wypadek nurkowy na kamieniołomie Zakrzówek

Wypadek nurkowy na kamieniołomie Zakrzówek
Wypadek nurkowy na kamieniołomie Zakrzówek

W dniu 27 maja br. miał miejsce wypadek nurkowy na krakowskim kamieniołomie Zakrzówek, śmierć poniósł 42-letni mężczyzna.

 

Około godziny 11:40 policja otrzymała zgłoszenie o zasłabnięciu nurka na krakowskim Zakrzówku. Na miejscu zdarzenia zastano pogotowie ratunkowe, które prowadziło akcję reanimacyjną nurka. Wstępnie ustalono, że po zakończonym nurkowaniu mężczyzna wynurzył się przy boi na powierzchnię wraz z trzema kolegami, po czym nagle stracił przytomność. Do brzegu, około 25 metrów,  został odholowany przez jednego z nich. Od razu podjęta została akcja reanimacyjna, najpierw przez partnerów, później dwójkę nurków-lekarzy, a następnie przez ratowników pogotowia. Nieprzytomnego nurka karetka zabrała do szpitala. Niestety nie udało się go uratować.

 

Nurkowanie było wykonywane w konfiguracji rekreacyjnej, w piance neoprenowej. Maciej Curzydło prowadzący bazę nurkową na Zakrzówku poinformował nas, że sprzęt był sprawny, a w butli znajdowało się tyle powietrza ile jest na koniec typowego nurkowania. Z naszych ustaleń wynika, że ofiara rozpoczęła swoją karierę nurkową stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku.

 

Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci prowadzone jest przez krakowską prokuraturę. Postępowanie przygotowawcze jest na początkowym etapie, przeprowadzane są czynności dowodowe.

 

Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom nurka składamy najszczersze wyrazy współczucia.

 

Przypomnę tylko, że do tej pory w 2018 roku miały miejsce 4 śmiertelne wypadki nurkowe z udziałem Polaków. Pierwsze tragiczne zdarzenie miało miejsce w dniu 3 maja br. na Piechcinie (Kamieniołom Piechcin: śmiertelny wypadek nurkowy). Kolejny to opisywany właśnie wypadek na Zakrzówku, ze względu na konieczność potwierdzenia faktów oraz uzyskania informacji od organów ścigania dopiero dziś publikujemy artykuł. Oba te wypadki, po uzyskaniu większej ilość faktów dot. samego nurkowania będą na pewno zaktualizowane.

 

Jednak prawdziwie tragicznym dniem okazała się sobota – 2 czerwca br. Najpierw świat nurkowy obiegła informacja o zaginięciu Michała na wraku Bremerhaven (Nurek z Polski zaginął na wraku Bremerhaven). Później dowiedzieliśmy się o tragicznym wypadku Ewy na Ofen Attersee (Polka zginęła na Ofen Attersee).

 

Nie piszę tego by straszyć, raczej żeby wyciągać wnioski i nurkować bezpiecznie. Wszak sezon nurkowy w Polsce dopiero niedawno na dobre się zaczął.


 

Czytaj także:

Śmiertelny wypadek nurkowy na Zakrzówku
Śmiertelny wypadek nurkowy na Zakrzówku

 

Źródła: informacje udzielone przez Rzecznika Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Prokuraturę Rejonową Kraków-Podgórze oraz Macieja Curzydło, własne

 

 

Podobne posty

Leave a Comment