Wypadek nurkowy na kamieniołomie Zakrzówek

Wypadek nurkowy na kamieniołomie Zakrzówek

Wypadek nurkowy na kamieniołomie Zakrzówek

W dniu 27 maja br. miał miejsce wypadek nurkowy na krakowskim kamieniołomie Zakrzówek, śmierć poniósł 42-letni mężczyzna.

 

Około godziny 11:40 policja otrzymała zgłoszenie o zasłabnięciu nurka na krakowskim Zakrzówku. Na miejscu zdarzenia zastano pogotowie ratunkowe, które prowadziło akcję reanimacyjną nurka. Wstępnie ustalono, że po zakończonym nurkowaniu mężczyzna wynurzył się przy boi na powierzchnię wraz z trzema kolegami, po czym nagle stracił przytomność. Do brzegu, około 25 metrów,  został odholowany przez jednego z nich. Od razu podjęta została akcja reanimacyjna, najpierw przez partnerów, później dwójkę nurków-lekarzy, a następnie przez ratowników pogotowia. Nieprzytomnego nurka karetka zabrała do szpitala. Niestety nie udało się go uratować.

 

Nurkowanie było wykonywane w konfiguracji rekreacyjnej, w piance neoprenowej. Maciej Curzydło prowadzący bazę nurkową na Zakrzówku poinformował nas, że sprzęt był sprawny, a w butli znajdowało się tyle powietrza ile jest na koniec typowego nurkowania. Z naszych ustaleń wynika, że ofiara rozpoczęła swoją karierę nurkową stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku.

 

Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci prowadzone jest przez krakowską prokuraturę. Postępowanie przygotowawcze jest na początkowym etapie, przeprowadzane są czynności dowodowe.

 

Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom nurka składamy najszczersze wyrazy współczucia.

 

Przypomnę tylko, że do tej pory w 2018 roku miały miejsce 4 śmiertelne wypadki nurkowe z udziałem Polaków. Pierwsze tragiczne zdarzenie miało miejsce w dniu 3 maja br. na Piechcinie (Kamieniołom Piechcin: śmiertelny wypadek nurkowy). Kolejny to opisywany właśnie wypadek na Zakrzówku, ze względu na konieczność potwierdzenia faktów oraz uzyskania informacji od organów ścigania dopiero dziś publikujemy artykuł. Oba te wypadki, po uzyskaniu większej ilość faktów dot. samego nurkowania będą na pewno zaktualizowane.

 

Jednak prawdziwie tragicznym dniem okazała się sobota – 2 czerwca br. Najpierw świat nurkowy obiegła informacja o zaginięciu Michała na wraku Bremerhaven (Nurek z Polski zaginął na wraku Bremerhaven). Później dowiedzieliśmy się o tragicznym wypadku Ewy na Ofen Attersee (Polka zginęła na Ofen Attersee).

 

Nie piszę tego by straszyć, raczej żeby wyciągać wnioski i nurkować bezpiecznie. Wszak sezon nurkowy w Polsce dopiero niedawno na dobre się zaczął.


 

Czytaj także:


 

Źródła: informacje udzielone przez Rzecznika Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Prokuraturę Rejonową Kraków-Podgórze oraz Macieja Curzydło, własne

 

 

Masz coś do powiedzenia? Napisz komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone gwiazdką *

*

Nurkowości

Kolejny Polak zginął we włoskim jeziorze Garda
Pobity rekord świata w nurkowaniu CCR 316m
Rekord świata w nurkowaniu CCR
Petycja w sprawie otwarcia Font Estramar dla nurków
Śmiertelny wypadek nurkowy na jeziorze Ińsko
PADI Women’s Dive Day 2018 za tydzień!
Belgijski nurek Marc Sluszny zginął w Font Estramar
Powstała grupa Jolly Diver SHE – stworzona dla nurkujących KOBIET!
Mszczonów: powstaje najgłębszy basen na świecie!
Wypadek nurkowy na kamieniołomie Zakrzówek

Na wesoło

Sprawdź jak jesteś odważny

Jaka to roślina?

Nymphaea alba (Grzybienie białe)

Co to za zwierzę?

Discodoris atromaculata

Nurkowości

Strefa sympatyka

Zaloguj się

Nurkowy Newsletter

Nurkowanie to Twoja pasja?
Chcesz poznawać tajemnice podwodnego świata?
Wstąp do grona sympatyków Jolly Diver już teraz.
Wystarczy tylko jedno kliknięcie!

Google Plus

Scroll To Top