Wypadek nurkowy Polaka na Attersee

Wypadek nurkowy Polaka na Attersee
Krzyż na Schwarze Brücke

Z przykrością informujemy o kolejnym wypadku nurkowym Polaka w tym sezonie. Do tragicznego nurkowania doszło wczoraj (5 sierpnia 2017 roku) w austriackim jeziorze Attersee, na miejscu nurkowym Schwarze Brücke.

 

Trzech nurków z Polski, w wieku 46, 49 i 50 lat wczoraj o około godziny 14:40 rozpoczęło nurkowania na popularnym Schwarze Brücke. 49-latek przewodził grupie. Po zaledwie 2 minutach dotarli oni na głębokość 54 metrów. Tutaj, nurkowie wymienili znaki świetlne „OK”. Podczas gdy dwójka nurków zasygnalizowała chęć wynurzenia, 49-latek pokazał, że chce zanurzyć się głębiej. Będąc około 10 metrów głębiej 49-latek pokazał światłem sygnał „OK” oraz dał do zrozumienia, że zanurzy się jeszcze trochę głębiej. Był to ostatni raz kiedy nurek widziany był przez towarzyszy. Po około 40-45 minutach od zakończenia swojego nurkowania dwóch nurków zanurzyło się ponownie w okolicach wejścia na Schwarze Brücke. Po pewnym czasie poszukiwań, kiedy nie zobaczyli swojego towarzysza pod wodą, ani ten nie wynurzył się na powierzchnię zawiadomili służby ratunkowe.

 

Służby ratunkowe zostały zawiadomione o godzinie 17:45. W poszukiwaniach zaginionego, 49-letniego Polaka uczestniczyły 24 osoby, w tym 16 nurków. Akcja poszukiwawcza prowadzona była pod wodą do głębokości 50 metrów. Została ona przerwana wczoraj o godzinie 21:00. Wiadomo także, że poszukiwania ciała nurka będą kontynuowane przy wykorzystaniu podwodnego robota (ROV) wyposażonego w kamerę jutro (poniedziałek). Nurkowanie w rejonie Schwarze Brücke zostało oficjalnie zakazane po opisywanym zdarzeniu. Zamknięte dla nurków zostało również miejsce nurkowe Ofen.

 

Położone stosunkowo niedaleko od granic Polski jezioro Attersee z bardzo dobrą widocznością oraz łatwo i szybko dostępną głębokością jest bardzo popularne wśród polskich nurków. Niestety  zdarzają się tu również śmiertelne wypadki nurkowe. Opisywany wypadek jest co najmniej czwartym, tragicznym zdarzeniem nurkowym Polaka na Schwarze Brücke. Poprzedni miał miejsce w dniu 13 listopada 2015 roku, kiedy to po osiągnięciu głębokości 125 metrów zginął 49-letni nurek (więcej w artykule: Nurek z Polski zginął w Attersee). Wcześniejsze dwa, tragiczne wypadki miały miejsce wiosną i jesienią 2013 roku.

 

Rodzinie, Znajomym, Przyjaciołom nurka składamy najszczersze wyrazy współczucia.


 

Aktualizacja na dzień 8 sierpnia 2017 roku

Ciało Polaka zostało odnalezione wczoraj (poniedziałek) przez podwodnego robota (ROVa). Znajduje się ono na głębokości 92 metrów. Jak donoszą austriackie media ciało polskiego nurka zostanie wydobyte dzisiaj po południu.


 

 

Czytaj także:

Jezioro Attersee
Jezioro Attersee
Schwarze Brücke
Schwarze Brücke
Nurek z Polski zginął w Attersee
Nurek z Polski zginął w Attersee

 

Źródła: mobil.nachrichten.at; mordundtotschlag.net; heute.at; krone.at; laumat.at; oe24.at; salzkammergut-rundblick.at

Podobne posty

6 Thoughts to “Wypadek nurkowy Polaka na Attersee”

 1. Sławek

  W dwie minuty na 54 m??
  Dwóch zostało na 54 m, jeden poszedł sam głębiej??
  Odnoszę wrażenie, że to było jakieś szaleństwo bez planu i przygotowania.

  1. Migacz

   Odnosisz wrażenie, na podstawie „rzetelnego” artykułu i odnośnie tylko artykułu, a nie tego nurkowania. Kto inny odniesie wrażenie, że taki był plan, szybko zejść, maksymalnie skrócić czas zanurzania. Pytanie ile w tym prawdy, a ile chęci podsycania dyskusji na tle tragedii.

   1. Sławek

    Masz rację, odnoszę „wrażenie” jedynie na podstawie lektury tego artykułu. I na podstawie tego „wrażenia” dodałem komentarz z wątpliwościami.

    1. Rycho54

     Byl doswiadczonym nurkiem, posiadal wszystkie certyfikaty i praktyke. Mial przygotowany plan i sprzet do zejscia na 100m. Przeczytaj inne opisy z nurkowania w tym miejscu.

 2. ss

  Było to drugie głębokie nurkowanie tego dnia, grupa liczyła kilkanaście (12?) osób gdzie po zanurzeniu większość się pogubiła kontynuując nurkowanie każdy na własną rękę. Gdy wszyscy się wynurzyli (każdy osobno) zorientowano się iz jednego brakuje niemniej z uwagi na znaczny zapas mieszanki powietrznej (nurkował na powietrzu 4 butle -nie na trimixie) jaki miał czekano szukając jego śladów na powierzchni jeziora (większość nurków miała już chociażby puste tanki). Po upłynięciu czasu jaki hipotetycznie mógłby zapewnić zapas z butli wezwano pomoc która przybyła szybko. Niestety nie byli oni przygotowani do operowania na znacznych głębokościach stąd sprawę powierzono ROV-i. Nurek był doświadczonym. Ekipa pochodziła z okolic Bydgoszczy.

  1. Hoot Cover

   Glupi jestes! i zamilcz.Narazacie swoja glupotom i szpanerstwem ,ludzi zmuszonych denatow wyciagac z wody.!
   „czery cylindry z powietrzem ,na pokonie -100m”
   Nawet slabo wyszkolony „amator nurkowania swobodnego”,nie podjal by takiego idiotycznego kroku,zatem nie pieprz Pan!
   Szkoda czlowieka,ale co zrobic?
   Na Czarnym moscie,w wiekszosci ! utopili sie ludzie z o osobowosci,nie potrafiacy panowac nad swoimi emocjami, to znaczy „popatrzcie na mnie-jakie mam sprzecicho!” a kurs zrobilem u takiego co w jaskiniach nurkowal+)
   Znam jedyny przypadek zaginionego tam nurka,jaki swiadomie tam pozostal.Ciala nie wydobyto.
   Dopieto po kilku latach cialo odnalazl,na prosbe bliskich ,jakis nurek komercyjny (z polskim pochodzeniem) na glebokosci okolo 120 m.
   Wszystko wskazywalo na celowe utopienie sie w tym miejscu,tej osoby..
   Czarny most,nie jest brodzikiem dla OWD.

   Rodzinie skladam szczere kondolencje,to prawdziwa tragedia.

Leave a Comment