Dramatyczne nurkowanie jaskiniowe w meksykańskim Cenote

 

Dramatyczne nurkowanie w meksykańskim Cenote
Przykładowy Cenote w Meksyku

Opisuję historię, która nie powinna się wydarzyć. Dramatyczne nurkowanie jaskiniowe miało miejsce w dniu 26 listopada 2016 roku w miejscowości Tulum w Meksyku, dokładniej w Grand Cenote będącym częścią systemu jaskiniowego Sac Actum. Zginęła 38-letnia Amerykanka – Amy Maria Arriaga.

 

Wypadek ten jest o tyle interesujący, że wyciekł raport, który instruktor/przewodnik złożył w tej sprawie do organizacji nurkowej. Ponadto jeden ze świadków, który ostatni raz widział Amy żywą w jaskini a później pomagał w wydobyciu jej ciała także upublicznił swoje oświadczenie w sprawie. Tłumaczenie obu pism znajdziecie na kolejnych dwóch stronach.

 

Wypadek ten wzbudził wielkie emocje wśród społeczności nurkowej (podobnie jak w Polsce ostatni wypadek jaskiniowy: Śmiertelny wypadek nurkowy we włoskiej jaskini Fontanazzi). Błędy popełnione przez instruktora/przewodnika są karygodne. Niestety organizacja nurkowa (IANTD) nie wyciągnęła praktycznie żadnych konsekwencji. Trudno bowiem zawieszenie na 2 dni zakwalifikować jako karę adekwatną do naruszeń elementarnych zasad nurkowania jaskiniowego.

 

Wbrew temu co się wydaje, ofiara nie miała ukończonego kursu Cave Diver, bowiem nie napisała egzaminu (miała to uczynić w dniu wypadku). Instruktor przyznał, że Amy miała w dniu 24 listopada ukończone szkolenie. Jednak nigdzie nie stwierdził, że wydał jej certyfikat. Wobec powyższego w chwili feralnego nurkowania w Grand Cenote posiadała ona certyfikat Introductory to Cave Diver.

 

Zgodnie ze Standardami IANTD zasadniczą różnicą (pomijam kwestię dekompresji oraz głębokości, bowiem te limitowane są naszymi kwitami technicznymi) pomiędzy tymi dwoma kursami jest uprawnienie do wykonywania tzw. jumpów, czyli połączeń pomiędzy stałymi poręczówkami.

 

Dramatyczne nurkowanie jaskiniowe w meksykańskim Cenote
Mapa poglądowa Grand Cenote

Zatem, jakie nurkowanie było wykonywane 26 listopada 2016 roku – kursowe czy rekreacyjne? Pytanie to raczej z kategorii retorycznych, bowiem fakt czy Alessandro Morano występował w roli instruktora czy przewodnika ma znaczenie drugorzędne. Choć ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której instruktor zabiera swojego kursanta, na towarzyskie nurkowanie powyżej uprawnień tego drugiego, pełniąc rolę przewodnika, a nie instruktora. Nie ulega wątpliwości, że Alessandro Morano i ofiara stanowili jeden zespół nurkowy i jako taki planowali nurkowanie. Mieli oni również wspólny cel – wykonanie materiału filmowego, który Amy chciała później pokazać rodzinie i znajomym.

 

Uwaga: w trakcie szkolenia w jaskini przez cały czas powinna być poprowadzona poręczówka pozwalająca na bezpieczne opuszczenie jaskini

 

Znacznie ważniejsze z punktu widzenia odpowiedzialności jest jego zachowanie i naruszenie elementarnych zasad nurkowania jaskiniowego, przede wszystkim niezastosowanie procedury stosowanej w przypadku zagubienia partnera w środowisku overhead oraz usunięcie markerów i jumpów prowadzących do wyjścia.

 

Pozostaje zagadką w jaki sposób oraz w którym momencie nurkowania doszło do rozdzielenia dwuosobowego zespołu. Nie ulega jednak wątpliwości, że był to punkt zwrotny tej dramatycznej historii.

 

Minimalne wymaganie szkoleniowe dla kursu Cave Diver zostały określone w Standardach IANTD. Wśród nich znajduje się procedura poszukiwania zaginionego nurka w jaskini. Instruktor/przewodnik jako bardziej doświadczony nurek powinien był prawidłowo zastosować tę procedurę. Z drugiej strony klientka/kursantka jako certyfikowany nurek Intro to Cave oraz po szkoleniu Cave również powinna umieć ją przeprowadzić.


 

Przed dalszym czytaniem zachęcam do obejrzenia filmu z tej jaskini. Pozwoli on na lepsze wyobrażenie sobie trasy, którą podążali nurkowie.

 

 

Czytaj dalej: Raport instruktora z wypadku przesłany do federacji nurkowej

2 Thoughts to “Dramatyczne nurkowanie jaskiniowe w meksykańskim Cenote”

  1. Piotr

    jedna uwaga (nie do tekstu) na zdjęciu jest cenot Ik Kill odległy o 160 km od Tulum

    1. Ula

      Dziękuję za uwagę. Już poprawiam opis, żeby nie wprowadzał w błąd. Pozdrawiam, Ula

Leave a Comment