XIX-wieczny wrak przy moście Golden Gate

SS The City of Chester
SS The City of Chester
XIX-wieczny wrak
przy moście Golden Gate

Przedwczoraj NOAA (The National Oceanic and Atmospheric Administration) ogłosiła, że znalazła wrak parowca pasażerskiego SS The City of Chester. Statek ten zatonął w 1888 roku w wyniku zderzenia z RMS Oceanic w pobliżu mostu Golden Gate (wiszącego nad cieśniną Golden Gate mostu łączącego San Francisco z hrabstwem Marin).

 

 

Ponad wiek po tym jak ten pasażerki parowiec zatonął w Zatoce San Francisco szczątki wraku zostały ponownie odkryte. Co ciekawe nie jest to pierwsze w historii odkrycie wraku. Ponoć już w 1890 roku pewien człowiek twierdził, iż odnalazł właśnie ten wrak. W ubiegłym roku NOAA przy okazji przeglądu i pomiarów innego wraku trafiła na jednostkę, która wydawała się właśnie XIX-wiecznym parowcem SS The City od Chester. Postanowiono dokładniej ją zbadać i potwierdzić lokalizację.

 

SS The City of Chester
SS The City of Chester

Ostatecznie potwierdzono, że znalezione szczątki należą do zatopionego 126 lat temu parowca SS The City od Chester. Pokryty mułem z głęboka wyrwą w lewej burcie statek znajduje się na głębokości 60 metrów. Stoi idealnie na stępce.

 

Jednostka znajduje się nieopodal mostu Golden Gate, który powstał 45 lat po zatonięciu SS The City od Chester. Dzisiaj jest to obszar chroniony, a wrak traktowany jako grób jest własnością stanu Kalifornia. Wrak nie zostanie podniesiony.

 


Historia SS The City of Chester

SS The City of Chester
SS The City of Chester

SS The City of Chester, to 62-metrowy pasażerki parowiec zbudowany w 1875 roku. Rankiem 22 sierpnia 1888 roku opuścił on San Francisco w gęstej mgle. Statek kierował się do Eureka w Kalifornii, gdy około godziny 10 rano doszło do zderzenia ze znacznie większą jednostką – RMS Oceanic. Właściwie to parowiec został staranowany w połowie kanału przez jednostkę dwa razy dłuższą. SS The City of Chester nie miał szans. Kolizja ta kosztowała życie 16 ludzi.


 

 

 

Źródło: washingtonpost.com; noaanews.noaa.gov

Podobne posty

Leave a Comment